Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v březnu 2023 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

LeCompte P-31 a J-31 – modely z produkce amerického kytaráře Buda LeComptea využívají koncepci etalonů Fender Precision a Jazz Bass, ovšem ve výrazně modifikované podobě. Čtyř a pěti strunné nástroje dostaly kratší menzuru 31.18 palců, reverzní hlavici kombinující styl Fenderu a Music Manu, a zvolit lze i ovládání s prvky Telecasteru. Korpus z olše nebo jasanu doplňuje krk lepený ze tří kusů javoru, hmatník z palisandru, pau ferro či javoru nese dvacítku pražců a hardware je od firmy Hipshot. U P-31 je možno vybírat mezi split-coilem Single Triple Threat a dvojicí snímačů Soapbar J, kterými je osazena také verze J-31. Ceny startují na částce cca 1850 dolarů.

Ibanez BTB865SC a BTB866SC – pěti a šestistrunné basy s tělem ve stylu „singlecut“, lepeným z jasanu a okoume, dostaly delší menzuru 35 palců a průchozí krk kombinující javor, ořech a výztužné grafitové pláty. Palisandrový hmatník je osazený 24 pražci z nerezové oceli a abalonovými značkami, hardware sestává z firemní kobylky MR5 a odlehčených mechanik. Zvuk přenáší dva pasivní snímače Bartolini BH2 doplněné aktivní elektronikou Ibanez s třípásmovým ekvalizerem a přepínatelnými středy (250 / 450 / 750 Hz). Barva: Weathered Black Low Gloss, ceny: BTB865SC cca 1150 dolarů, BTB866SC cca 1200 dolarů. Přiložené video demonstruje starší příbuzné modely BTB685/686 SC.

Torillo & Fendt Element Bass – čtyř a pětistrunné modely z produkce německé butikové značky, které nepřímo vycházejí z konstrukce typu Jazz Bass. Na výběr je tělo z červené olše nebo bahenního jasanu, javorový či palisandrový hmatník s proměnlivým radiusem, nesoucí 23 pražců plus duální nultý pražec, použita byla kobylka Hipshot B-Style a ladicí mechaniky Gotoh. Dvojice single coilů Torillo v ebenových pouzdrech je napojena na ručně vyráběný boost/preamp s dvoupásmovým ekvalizerem (50 Hz / 3.5 kHz, +15 dB). K dispozici jsou i verze s exotickým topem, hardwarem v černém nebo zlatém chromu a několika variantami pickguardu. Ceny: cca 2900 až 3550 eur dle konfigurace.

Bergantino Super Pre – podlahový basový preamp a multiefekt využívající technologii BFT (Big Fat Tube) použitou také u hlavy Forté D. Banka pojme 21 presetů, DSP procesor řídí multifunkční čtyřpásmovou ekvalizaci doplněnou systémem Speaker-File EQ, různé filtry, zkreslení ve formě overdrivu, distortionu či fuzzu a vestavěn je i VCF kompresor použitelný se vstupním signálem v sériovém nebo paralelním modu. Připraveny jsou dva DI XLR výstupy (Pre/Post), USB port programovatelná ef. smyčka, Aux In, sluchátkový výstup atd. Cena: cca 700 dolarů.

Von Frankenstein Monster Gear Beastmode – struny pro čtyřstrunnou basu, nabízené ve čtyřech různých sadách, jsou ručně vyráběny v USA ze špičkových materiálů. Základ tvoří šestihranné ocelové temperované jádro, na které je v přesně daném napětí a rychlosti namotáno poniklované vinutí. Výsledkem je plný tón s pevným atakem, dlouhým sustainem a vyváženou frekvenční odezvou. Sety, na jejichž produkci se podílí firma Sheptone, jsou k dispozici ve verzích AB4505 Medium Light (.045/.065/.085/.105), AB5005 Medium (.050/.070/.085/.105), AB5010 Medium Heavy (.050, .070, .090, .110) a AB5525 Heavy (.055, .075, .095, .125). Ceny strun pro nástroje s dlouhou menzurou startují na částce cca 29 dolarů.

Klávesy

Nord Stage 4 – čtvrtá generace oblíbeného synthu s novým intuitivním designem panelu s diodovými fadery, prémiovou senzorovou klávesnicí, kompletními efektovými sekcemi pro každou vrstvu a rozsáhlou implementací oceňovaných technologií nastavuje nový standard v dané nástrojové kategorii. Novinka přichází s vylepšenou kolekcí klavírů Grand, Uprights a Electric Piano z knihovny Nord Piano Library v kombinaci s novými funkcemi, jako je Dynamic compression a Unison. Použit byl výkonný engin Nord Wave 2, včetně virtuální analogové syntézy, samplů, FM a Wavetable. Nechybí arpeggiator (Gate, Pattern, Polyphonic), rozšířená banka vzorků atd. Vybírat je možno z verzí Stage 4 88, 73 a Compact, lišících se typem a rozsahem klaviatury. České ceny startují na částce cca 97000 Kč za variantu Compact.

Roland SH-4d – desktopový hybridní synth, využívající virtuální analogovou a digitální syntézu, nabízí celkem 11 oscilátorů se zcela novými i klasickými zvuky, objemnou efektovou sekci, multitimbrální sekvencer, rytmickou jednotku, ovladače s automatickou rekonfigurací funkcí či režim D-Motion (parametry X/Y) postavený na senzorech reagujících na pohyby hráče. Efektová jednotka obsahuje kompresory, ekvalizery, různé typy chorusu, delaye a reverbu. MIDI komunikaci obstarávají DIN konektory In/Out, vestavěn je minijackový clock vstup a napájení je řešeno prostřednictvím USB portu nebo čtyř tužkových AA baterií. Cena: cca 15000 Kč.

Korg ARP Odyssey FS Kit – duofonní syntezátor s analogovými obvody ve formě stavebnicového kitu navazuje na standardní modely ARP Odyssey FS, 2600 FS a 2600 M. Elektronika je doplně klaviaturou plné velikosti, přepínat lze mezi filtry všech tří historických verzí a uživatel zde samozřejmě najde pilové i čtvercové průběhy vlny, pulzně šířkovou modulaci, synchronizaci oscilátorů, kruhovou modulaci, generátor růžového nebo bílého šumu včetně původního ovládání typu PPC (Proportional Pitch Control), portamenta, transpozice atd. Kromě klasických vstupů a výstupů jsou instalovány konektory CV, Gate, Trig, MIDI In či USB port. Cena: cca 1900 eur.

Ukulele

Ibanez URGT100 – stylové tenorové ukulele pro všechny hráče, kteří ocení moderní tvar těla i hlavice, převzatý z oblíbené série el. kytar řady RG, a také integrovaný ozvučný systém sestávající z piezo snímače napojeného na aktivní elektroniku Ibanez AEQ-2UT s hlasitostí, dvoupásmovým EQ a ladičkou (napájení 2x baterie CR2032). Základ korpusu ze dřeva okoume je kombinován s čelní deskou z masivního smrku a na horním lubu najdeme kromě zmíněného ovládacího modulu také pět ozvučných otvorů. Krk z okoume nese hmatník z purpleaheartu osazený 24 pražci, menzura činí 432 mm a ladění zajišťují celokovové jednořadé strojky. Barvy: Sun Yellow High Gloss, Black High Gloss, Sun Red High Gloss, cena včetně gig bagu: cca 300 eur.

Bicí

Meinl Byzance Polyphonic – profesionální činelová řada Byzance Traditional Polyphonic byla doposud tvořena typy crash 18“, 19“, 20“ a ridem o průměru 21 palců. Německý výrobce letos tuto sérii rozšířil o modely 10“ Byzance Polyphonic Splash, 22“ Byzance Polyphonic Ride a patnáctipalcovou Byzance Polyphonic Hi-Hat. Činely jsou ručně tepány z bronzové slitiny B20 a charakteristickým rysem „medium“ edice je hřejivý, hladký tón s flexibilním charakterem a kratším až středním sustainem. Ceny: B10POS cca 170 eur, B22POR cca 590 eur, B15POH cca 540 eur.

Tama Bill Platt Signature Concert Snare BP146 – prémiový bubínek o rozměrech 14 x 6 palců, navržený pro  dlouholetého šéfa rytmické sekce symfonického orcherstru města Cincinnati je vyroben z 3 mm silné zvonové mosazi, která tomuto snare dodává široký zvuk a masivní atak. Použity byly mušle (10x) Freedom, ráfky GSH a mechanika MLS50AD/MLS50BD se systémem Multi Snare Frame, umožňujícím pomocí nastavovacích koleček detailní ladění třech různých setů pružin (3x6) sestávajících z niklovaných kytarových strun, pružin z nerezové oceli a sady z identického materiálu potaženého černým nylonem. Ty ve vzájemné souhře vytvářejí komplexní, artikulovaný sound, a to při jakékoli dynamické úrovni. Cena: cca 2530 dolarů.

DJ

Stanton STX – firma Stanton se po téměř třech letech vrací na hudební trh s kompaktním finančně dostupným DJ gramofonem, určeným především začínajícím adeptům tohoto řemesla. Verze STX dostala jako první přenosný scratchovací single model miniaturní crossfader Innofader Nano vybavený přepínáním, takže scratchovat lze pravou i levou rukou. Funkce Crossfader Cut-In a Curve zajistí přesnou kalibraci crossfaderu, nechybí parametr Ultra Pitch, vestavěný koncový zesilovač s reproduktorem, Bluetooth modul, port USB-C sloužící zároveň k napájení, které je možno řešit i dvojicí dobíjitelných baterií, a flexibilní víko může sloužit také jako podstavec pro gramofon. Cena: cca 250 dolarů.

Studio

Fluid Audio Image 2 – aktivní studiové třípásmové nearfield/midfield monitory s podporou importu kalibrace Sonarworks SoundID Reference a volitelnou funkcí Cubemix napomáhající správnému nastavení úrovně basů a středů. K dispozici jsou až 4 různé profily, integrován je nový AMT tweeter, sníženo bylo harmonické zkreslení u středového měniče a dva protilehlé osmipalcové woofery zapuštěné do boků skříně mají vlastní koncovou Class D jednotku (225 W) a odezvu v rozsahu 28 Hz – 20 kHz. Zmíněné power ampy jsou součastí systému Class-D Quad s celkovým výkonem 675 W. Konektivita: XLR analog In, XLR AES/EBU In, TRS In, SPDIF Out, USB. Rozměry: 351 x 241 x 363 mm, hmotnost: 12.6 kg, cena za kus: cca 1990 eur. Oficiální video-premiéru můžete od 19. března sledovat zde.

Auralex Frame, Frame and Fabric a Panel – nové stavebnicové DIY sety pro stavbu absorbčních panelů sloužících k optimalizaci akustických vlastností studiových prostor. Rám (Frame) s větracími otvory je určen pro výplň o rozměrech 61 x 122 x 10 cm, součástí balení je také veškerý montážní materiál. Verze Frame and Fabric přidává přesně nastříhanou potahovou látku v černé, šedé a ocelově šedé barvě. Varianty DIY Panel v provedeních 6-2 nebo 6-4 (hloubka 5 či 10 cm) zahrnují šest kompletních setů včetně výplní z minerálních vláken. Ceny kitů: Frame cca 56 dolarů, Frame and Fabric cca 70 dolarů, Panel 6-2 cca 620 dolarů, Panel 6-4 cca 820 dolarů. Při zakoupení více kusů identických kitů nabízí výrobce dočasně množstevní slevy: 2 ks -10%, 3 ks -15%, 4 ks -20%.

Sennheiser HD 660S2 – audiofilská sluchátka použitelná i pro studiovou práci představují nástupce legendárního modelu 660S, s nímž sdílejí otevřenou konstrukci. Použity byly drivery o průměru 38 mm, magnetický systém dostal odvětrávací šachty pro minimalizaci zkreslení, integrována je velmi lehká hliníková cívka s impedancí 300 ohmů zvyšující impulsní odezvu a poslechový komfort zajišťují pečlivě zpracované plyšové náušníky. Uživatel si může vychutnat detailní přednes s konkrétními výškami, přehlednými basy a přesně kalibrovanými středy. Cena verze Sennheiser HD 660S2, která je navržena v německé centrále a vyráběna v Irsku, se pohybuje okolo hranice 600 dolarů.

Tagy gear alert Ibanez LeCompte Torillo Bergantino Von Frankenstein Monster Gear clavia Roland korg meinl tama Stanton Fluid Audio Auralex Sennheiser

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY