Přejít k hlavnímu obsahu
Bootch - Čt, 05.09.2013 - 00:01

Nord Piano 2 HP – skvělý parťák na cesty

Utéct dřív z práce, jet do zkušebny pro věci. Rozpojit, sbalit, naložit, odvézt do klubu. Vybalit, zapojit, nazvučit. Užít si pár desítek minut slávy a to celé znovu. A druhý den ráno bolavá záda… Znáte to? Pokud ano, pak zbystřete, možná se totiž nabízí alespoň částečné řešení, které vaším zádům uleví.

Určitě si říkáte, že kvalitní stage piano s kvalitní mechanikou váží minimálně kolem 20 kg. Navíc s obalem nebo pevným casem přičtěte ještě dalších 5-10 kg a je to. Jenže poté, co švédská Clavia prezentovala své novinky na letošním hudebním veletrhu ve Frankfurtu, už naštěstí existuje výjimka potvrzující pravidlo. Jmenuje se Nord Piano 2 HP.

Clavia našla dlouhá léta zející díru na trhu, když se rozhodla uvést na trh zmenšenou verzi svého modelu Nord Piano 2. Stage piano s kladívkovou mechanikou a pouhými 73 klávesami. Švédský výrobce tak uhodil hřebíček na hlavičku, když zjistil, že hmotnost nástroje se dá ušetřit nejen ošizením kladívkové mechaniky, ale mnohem jednodušším způsobem – zkrácením nástroje. Ruku na srdce, kolik z vás využívá při hře 8 horních a 7 spodních kláves? Z tohoto výběru samozřejmě vynechávám konzervativce, jazzmany a klavírní virtuózy, avšak pro nás 90 % ostatních 73 kláves bohatě postačí.

Výroba pro Clavii nejspíš není příliš náročná. Nord Piano 2 HP je totiž hybrid mezi dvěma již existujícími modely: Nord Piano 2 a Nord Electro 4 HP, přičemž z prvně jmenovaného si nové Piano 2 HP vzalo duši a z druhého tělo. Nord Piano 2 HP je uložené v totožném šasi jako Electro 4 HP, převzalo dokonce i jeho klaviaturu. Jedná se o odlehčenou kladívkovou mechaniku Fatar (HP = Hammer Portable). Není tedy totožná jako ve větším modelu Piano 2, ale subjektivně opravdu velmi příjemná. Tedy pokud netrváte na dokonalé dřevěné klaviatuře z koncertního křídla Yamaha. A věřte, že za tu úlevu při stěhování to opravdu stojí – Nord Piano 2 HP totiž váží pouhopouhých 11kg!!! A to se rozhodně nebavíme o nějaké plastové hračce z Asie – celé šasi je kovové, bočnice dřevěné. Když vezmeme v potaz, že Clavia je dnes již jednou z mála firem, která nepřesunula svou výrobu do Číny a všechny nástroje jsou dodnes ručně montované v malé továrně v centru Stockholmu, není co řešit.

Nord Piano 2 HP nabízí fantastický zvuk klavíru, elektrických pian a dalších akustických nástrojů jako jsou varhany nebo smyčce. Díky vnitřní paměti lze navíc do nástroje naimportovat i další zvuky z Nord Piano Library nebo Sample Library. Kompatibilita s Nord Sound Manager navíc umožňuje zvuky jednoduše setřídit podle potřeby.

Jak dlouho asi bude trvat monopol Clavie v této mini třídě než si i ostatní výrobci uvědomí, že nejen MIDI keyboardy se dají vyrábět v několika různých velikostech?

¨
A tady relax s modelem Nord Piano 4HP

Tagy nord

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY