Přejít k hlavnímu obsahu
Adam Veselý - So, 01.11.2014 - 08:13

Nord Lead A1: červený brouček ze Švédska

Virtuální analog Nord Lead A1 si mne získal již na první pohled - vše je precizně zpracováno a díky devětačtyřiceti klávesám, což je podle mne pro nástroj tohoto typu ideální počet, se dobře přenáší. Navíc je velice lehký, což ocení především muzikanti bez auta. Již při prvním hrábnutí do kláves jsem měl jasno. Tohle je nejlepší virtuální analog, který jsem kdy mohl vyzkoušet.

Zvenčí najdete na nástroji bytelný plech, pitch bend je ze dřeva, modulation wheel zase z hliníku... Na tomto syntezátoru je zkrátka vidět, že to není žádný low-end. Všechny knoby jsou pevné, nic se neviklá. Horní panel je příkladně zpracován, neb můžete vše ovládat v reálném čase a nemusíte procházet žádnými složitými menu. Jednotlivé sekce s příslušnými knoby jsou viditelně odděleny, což ještě přispívá k přehlednosti. Syntezátor dokonce disponuje efektovou jednotkou. Užitečné je i tlačítko "like", umožňující uložit si vytvořený zvuk. Klaviatura od firmy Fatar je příjemně měkká, nikoli však vinou použitých plastů – je to evidentně záměrem; koneckonců, virtuální analog s kladívkovou mechanikou by byl dost nepraktický...

Co se konektorů týče, nástroj disponuje celkem pěti výstupy (včetně sluchátkového), USB konektorem, vstupy pro sustain a expression pedál a samozřejmě dvěma MIDI konektory.

Zvukově je nástroj skutečně všestranný – od ambientních ploch po zběsilé leady, nechybí ani šum všeho druhu. Chcete basový zvuk ze skladby Chameleon Herbieho Hancocka? Emersonova zběsilá sóla na Moog? Není problém. Nord Lead umí i pěkné Hammondky, přestože většina uživatelů si ho asi koupí kvůli jiným zvukům.

Nebál bych se ani prosazení nástroje v mixu – zkoušel jsem na něj hrát se svou kapelou a jeho zvuk byl stále čitelný i při podkreslení kytarou. Nord Lead A1 je zkrátka výjimečný nástroj, který rozhodně stojí za to vyzkoušet. Až budete přemýšlet, zda si pořídit analogový či virtuálně analogový syntetizér, rozhodně dejte Nordu šanci – zní opravdu přesvědčivě a na rozdíl od analogů se dá vozit tramvají...

+ Zvuk
+ Variabilita
+ Váha, dílenské zpracování
- Cena

Tagy nord

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY