Přejít k hlavnímu obsahu
Amelie Siba | Foto: Teargarten
Amelie Siba | Foto: Teargarten
Pavel Zelinka -

Niterná zpověď Amelie Siby má na debutové desce suverénní podobu

Amelie Siba – jméno této 17leté písničkářky se v posledních měsících skloňovalo ve všech pádech. Ještě předtím než vydala desku Dye My Hair, zvítězila introvertní dívka s kytarou v soutěži 1Band2Play a aktuálně je nominovaná na ceny Vinyla i Apollo. Co je na této nenápadné teenagerce tak výjimečné?

Nejnovější generace muzikantů to nemá jednoduché. Kluby jsou znovu uzavřené, i festivalová sezóna proběhla okleštěná o řadu akcí, na kterých se mohly mladé naděje ukázat před širší veřejností. To je i případ Amelie Siby, která v letošním roce posbírala spoustu plusových bodů v hudebních médiích. Ovšem vysoutěžené vystoupení na festivalu Colours Of Ostrava, v rámci klání 1Band2Play časopisu Full Moon, proběhne až v příštím roce. Autorka ale neskládá zbraně. Na podzim vydala nový singl a aktuálně je nominovaná rovnou na dvě výroční ceny najednou. V cenách Apollo se propasírovala do sedmičky navržených alb, které byly podle kruhu hudebních publicistů v letošním roce nejlepší. U cen Vinyla si pak brousí zuby jak na ocenění Desky roku, tak je také jedním ze tří nominovaných Objevů roku.   

Ještě před rokem o písničkářce s česko-anglickými kořeny vědělo jen omezené množství fanoušků. Na YouTube můžete najít dva roky starou skladbu Last September, kde ještě Amelii doprovází kompletní rocková rytmika. Její první EP It Was Nice to Meet You, které vyšlo v červnu 2019 a vzniklo ve spolupráci s Lukášem Vydrou (zpěvák skupiny Mayen a Dukla), ji ale představuje v mnohem introvertnější poloze. Žádné bicí, baskytara, samotnou Amelii doprovází pouze decentní dohrávky kláves nebo elektrické kytary. S takovou podobou se ostatně už delší dobu Amelie prezentuje i na svých koncertech. Následoval první výrazný zájem médií, a do toho všeho přichází debutová deska Dye My Hair, na které se už zpěvačka prezentuje pouze sama za sebe. „Vnímám to jako start mýho samostatnýho hudebnickýho života. Předtím jsem nenahrávala sama, vždycky jsem udělala demo a někdo mi ho pomohl zprodukovat. Tady to byla první věc, kde jsem se učila produkci,“ vysvětlovala další zásadní moment spojený s prvním LPčkem Amelie Siba v rozhovoru pro časopis Full Moon.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

A ještě jedna citace ze stejného interview: „Proč nemáš facebookovou stránku?,“ byl jeden z posledních dotazů, kterému čelila Amelie Siba. „No… možná mi to přijde trochu….. Zastaralý? A nikdo tam není!,“ odpověděla písničkářka, která základ komunikace s fanoušky odbývá přes svůj osobní profil na Instagramu. Zatímco technologie dnes mílovými kroky mění podobu fungování hudebního průmyslu, od způsobu distribuce nových nahrávek směrem k posluchačům, až k tomu, jak umělci dnes komunikují s fanoušky a veřejností, hudebně se žádné zásadní revoluce nedějí. Amelie se odkazuje buď k současným indie protagonistům jako Snail Mail, Indigo De Souza nebo You'll Never Get To Heaven se silným hudebním, ale i vizuálním DIY feelingem, vedle toho ale často zmiňuje kapely které hudebně stojí u základů současného dream popu jako Beach House nebo Mazzy Star.

Amelie Siba je na své sólové cestě podobně niterná, introvertní, jak po textové, tak hudební stránce. Poprvé jsem album poslouchal během jízdy autem a překvapilo mě, jak mě městský ruch, na rozdíl od jiných kolekcí, výrazným způsobem znemožňoval odpovídající poslech Dye My Hair. Desítka skladeb vyžaduje více pozornosti. A to nejen kvůli drobným elektronickým dohrávkám, dotáčkám doprovodných vokálů nebo prací s celkovou atmosférou skladeb. Hudba 17leté písničkářky je na jejím prvním LP vyslouveně „1 ku jednomu“. Při poslechu máte fyzický pocit, že Amelie zpívá pro vás a jakákoliv jiná činnost je neslušnost vůči písničkářce, která se vám snaží předat to nejlepší, co může nabídnout.

Abych se vrátil o dva odstavce nazpátek. S Amélií nečekejme žádnou hudební revoluci mládí. Její silou je naopak uvěřitelná zpověď v tradiční písničkářské podobě. Pokud bych měl přirovnávat, hrubě bych Dye My Hair označil za hudbně gendrovou protiváhu Stínítka od Čáry života (což je mimochodem také držitel ceny Apollo). Úkol do budoucna? Třeba jedna písnička v češtině?

Amelie Siba - Dye My Hair

Amelie Siba – Dye My Hair

Teargarten, 2020, 33:00

Intimní písničkářství, folk, dream pop

80 %

Tagy Recenze alb Amelie Siba

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY