Přejít k hlavnímu obsahu
Nebojte se najít si svého Rambajze! | Foto: archiv Vesper
Nebojte se najít si svého Rambajze! | Foto: archiv Vesper
Pavel Ladra - Čt, 29.09.2022 - 18:00

Nemůžete vystoupit, nemáte bubeníka aneb prokleté stereotypy

Když jsme v roce 2007 zakládali Vesper, šlo o bezambiciózní setkávání kamarádů, co při tom skládali písničky a klábosili. Časem se Vesper posunul a získal pozici poměrně známé regionální kapely s výpady napříč celou republikou. Sestava se několikrát měnila a nejproblémovější se jevil post bubeníka, který je pro hard-popovou kapelu (a nejen pro ni) zásadní. Několik výměn vyústilo do situace, kdy po posledním albu zůstal post bubeníka bez obsazení, a kapela hledala cestu, jak dál, aby se nemusela na dlouhou dobu zříct koncertů.

Jde o muziku, umělecké odvětví otevřené, s vnitřním systémem a pravidly, ale neomezeným množstvím forem. A tak jsme zvolili cestu, která není běžná, ale není ani neobvyklá. Přijali jsme do kapely prof. Cyrila Rambajze. Jde o Cymatic LP-16 (audio live player), který zastane post bubeníka a zároveň plní roli sampleru. Po několika zkouškách jsme pochopili, že hrát s „automatem“ jde a začali se s ním sžívat. Proběhly první koncerty a ukázalo se, že tohle řešení je v obecné rovině trochu netradiční, ale funkční. O to překvapivější byla reakce jednoho z pořadatelů, který nám zrušil koncertní smlouvu pár dnů před festivalem s odůvodněním, že „přece nemáme bubeníka, tak nemůžeme koncertovat“.

Cymatic LP-16

Omyl! My bubeníka máme! Forma je jiná, nejde o osobu, muzikanta, ale je to plnohodnotný způsob prezentace bicích partů. Kapela dnes má tři živé členy a jednoho neživého. Je to forma, kterou jsme si zvolili a která je stejně relevantní, jako každá jiná forma prezentace hudby. Často nám lidé říkají, že nám chybí bubeník. Nechybí! Jen forma je jiná. Je až s podivem, jak stereotypní myšlení hudebních fanoušků, nadšenců a hudbou zabývajících se lidí je. V kapele prostě musí sedět maník, který mlátí do bicí soupravy, jinak ta kapela je postižená, neplnohodnotná, nekvalitní. Tak to asi ne, že? Jen ta otevřená mysl trochu chybí. Každá kapela si volí svou formu a tou se prezentuje. Je to tak i v případě, že se rozhodne využívat techniku, která dovoluje např. posunout sound kapely na vyšší úroveň, nebo zajistit bohatší aranže.

Tento text vznikl hlavně proto, aby povzbudil ty, kteří uvažují podobným směrem, jen nemají odvahu tento krok udělat. A naráží na opakované neshody, nespokojenosti, nepochopení nebo jen lidskou neshodu při obsazování nejen postu bubeníka, ale nástrojového obsazování obecně. Vhodně a účelně použitá technika není zlo, ale cesta, která může mnohdy velmi pomoct.

Cymatic LP-16

A pro ty, které by zajímalo, jakou mašinkou jsme tuhle situaci řešili my. Jde o zařízení Cymatic LP-16, live audio player. Nejde o automatického bubeníka, ale o hardwarový audio player, který z usb disku posílá jednotlivé stopy až na 16 výstupů 6,3 jack. K zařízení je software na přípravu tracků, ve kterém si lze připravit jednotlivé tzv. multitrack songy a ve finále je sdružit do playlistu. V softwaru si nadefinujete stopy jednotlivých songů, takže např. bicí stopy (pokud by se šlo do důsledku, můžete nadefinovat celou bicí sadu po jednotlivých částech, jakože zvukař ji bude zvučit jako normální klasickou sadu, nebo ji nadefinujete jako již smíchanou bicí sadu vcelku) a sample tracky. Vše se ukládá na usb disk, ze kterého si, po připojení, Cymatic LP-16 načte data a pošle v počítači nadefinované stopy přesně na určené hardwarové výstupy. Takže když si v softwaru nadefinujete bicí tracky na kanály 1 a 2, sample tracky na kanály 3 a 4, přesně tak to bude i na výstupu z LP-16. Playlistů můžete mít několik a chování skladeb při automatickém přehrávání playlistu má několik nastavení. Základní je, že jakmile dohraje jedna skladba, připraví se automaticky další nadefinovaná v pořadí a skočí do módu, kdy čeká na stisknutí play tlačítka. Žádné hledání, žádné složité spouštění. Pro živé koncertování ideální formát, který je operativní, přesný a jednoduchý. Vyžaduje trochu přípravy předem, ale s tím se počítá u jakékoliv podobné činnosti.

Nevýhoda Cymatic LP-16 je snad jen ta, že se přestal vyrábět a na trhu se shání špatně, nebo za neuvěřitelné částky. Nicméně pokud by měl někdo možnost ho koupit, nebo vyzkoušet, vřele doporučujeme, protože podobných zařízení na trhu moc není. Nebojte se najít si svého Rambajze!

Potýkáte se na podiu i v roce 2022 s podobnými předsudky a stereotypy? Podělte se s námi a napište nám na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Vesper

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Ladra
Kklávesové nástroje a zpěv v první české hard-popové kapele Vesper
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY