Přejít k hlavnímu obsahu
U mě doma v obýváku
U mě doma v obýváku
Jan Sládek -

Nebojte se nahrávat nástroje tam, kde žijete

Před pár lety jsem napsal článek, kde tvrdím, že nahrávací studia jsou nenahraditelná. A jsem i nadále tohoto názoru. Změnila se pouze ta věc, kterou jsem z toho dovodil. Totiž závěr, že budovat si studio doma je ztráta času a sil. Dnes si to už vzhledem k vývoji technologií a proměně celého nahrávacího průmyslu nemyslím.

Nejdřív k té technologii. Nahrávací studio je vlastně unikátní prostor. Lidé s roky zkušeností v něm obsluhují hi-end vybavení. To platí stále a v tomto je profesionální studio nenahraditelné. Co se změnilo? Technologie zlepšila cenově dostupná řešení a také nabídla produkty, které eliminují špatný prostor. Příklad? Dnes již nepotřebuji mikrofon a akusticky solidní místnost, abych nahrál dobré kytary (a hlavně, nahrát dobré kytary není technologická výzva), s trochou umu zvládnu eliminovat i neduhy prostoru pro zpěv.

Pořád platí, že na profesionální nahrávku je studio a hlavně lidi v něm tou nejlepší volbou. Už proto, že další pár uší vám může dát zpětnou vazbu na vaši tvorbu. Jenže, do té doby máte úplně jiný problém. Vytvořit nahrávku, která vám vůbec cestu do studia otevře. A tady platí, že zvuk není to hlavní. Upřímně řečeno, zrovna nedávno jsem začal spolupracovat s člověkem, který mi svůj výtvor pustil na zahrádce jen tak z mobilu. A můžu vám garantovat, že do dvou taktů jsem měl jasno. Strašně moc talentovaný člověk.

Hlavní je samozřejmě nápad a tvůrčí prostředí. A s tím ohledem si buduji svůj vlastní nahrávací koutek. Nechci říkat studio – a to ze dvou důvodů. Nemám žádné akustický řešení prostoru a nemám ani ten prostor. Dost dlouho mě to mrzelo, ale nakonec jsem to obrátil ve výhodu. Nahrávám si kytary tam, kde žiju. V obýváku (takže sem tam mám na nahrávce jedno z dětí), na balkoně, na chatě. Je to pro mě lidsky a logisticky příjemnější.

Mám své nahrávací prostředí v jedné tašce a můžu nahrávat všude, kde je to příjemné. Když někdo chce nahrávat zpěvy u sebe doma, zabalím a jedu. Sem tam naopak někdo přijde na návštěvu a něco si natočit ke mně. Tento kontext mi umožňuje v klidu přemýšlet a soustředit se na to hlavní, což je muzika. A ve výsledku mě vždycky moc potěší, když zvukaři mým kytarám z obýváku dají zelenou.

Závěr? Jestli se doma chcete věnovat nahrávání, jděte do toho. Berte to tak, že nevytváříte další Sono, ale příjemný a tvůrčí prostor, ve kterém se může rodit vaše hudba. Řada věcí se dá koupit. Nápady, láska, pohoda a inspirace se ale koupit nedají. A právě ve vlastním prostoru tohle všechno dost možná najdete nejsnadněji.

Zkusit můžete i náš seriál o budování domácího studia.

Mé nahrávací prostředí doma
Tagy jak na to domácí studio

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY