Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Sládek -

Na 3 doby: zlozvyky kytaristů

Jsou národy, pronárody... a pak kytaristi a kytaristky. Dělají strašné věci. Protože s jedním kytaristou žiju už přes čtyřicet let, pár jich vám prozradím.

Proč psát o zlozvicích kytaristů a proč to číst? Abyste se, milí nekytaroví spoluhráči, nebáli nám říct, ať dáme pokoj. Abyste věděli, že se vám to jenom nezdá. Abyste věděli, že kytarovej lid je sice divnej, ale některé věci opravdu dělat nemusí. Z nekonečné řady vybírám tři okruhy. Věřím ale, že v komentářích přidáte ještě další. Je to celá galaxie.

1. Hluk

Ustavičný. Kytarista se vždycky může ztlumit – jakákoliv jiná odpověď je léčka. Ano, kytarista musí pořád ladit, ale téměř vždy se může ladit potichu. Ne, opravdu si nemusíme zkoušet zvuk mezi každými dvěma písněmi a dokonce můžeme licky a stupnice zkoušet doma a ne jen ve zkušebně, když je tam zbytek kapely.

2. Vybavení

...si umíme nosit sami. Ne, nepotřebujeme bednu 4x12 do klubu o 4x12 metrech. Vybavení si umíme udržovat v dobrém stavu. Nemusíte trpět tím, jak hledáme, který kabel zas nefunguje. Umíme si to vyřešit tiše (i když za hlasitého klení). Jo, a když nám praskají struny, tak většinou proto, že jsme líní je vyměnit a únava materiálu udělá svoje. Málokdy je to skutečně čistá smůla, která se nápadně často opakuje.

3. Aranže

Každá písnička nemusí mít sólo. Klávesák je sice nepřítel, ale umíme i příměří: ty tady budeš hrát akordy a já je hrát nebudu. Pokud máte (a je mi vás líto), v kapele kytaristy dva, nevěřte jim ani slovo o tom, že nemůžou hrát stejné akordy – když už teda musí oba hrát akordový part.

Dvě věci, které nám kytaristům občas můžete připomenout

1. Dýchat

Známe to z dechových nástrojů, prostě někde musí být pauza na nádech. Jasně, i v kytarovém sólu. Zůstat na jednom tónu a dokonce bez nervního kvedlání pákou (pokud jste nám ji už nezabavili), prostě takový pomalý výdech? Samozřejmě že to umíme. Jen to neděláme, protože čím víc not, tím víc kytarista.

2. Neutiskovat zpěváka

Fakt našim slavikům a slavicím nemusíme do jejich melodické linky hrát tu svoji. A to ani když je naše linka (samozřejmě) lepší, protože my kytaristi a kytaristky jsme vyhlášeni svým sklonem hrát hezky melodicky. Kdyby vám to kytarista nevěřil, pusťte mu B. B. Kinga. Zazpívám frázi a až pak zahraju vyhrávku – a dokonce i tak můžu mít úspěch. Ale zase pozor, existenci kapel bez kytar nám nepřipomínejte!

A čím vás trápí zástupci kytarového lidu ve vaší kapele? Lehněte si na pohovku a svěřte se.

Tagy komunita jak na to kytaristé kytaristky zlozvyky

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY