Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Sládek - St, 12.09.2018 - 14:00

Music Man 1978 Sabre II: pěkně chytrá kytara

O tom, že dobré kytary mají osobnost, se určitě nikdo rozumný nepře. Na nás kytaristech je pak odhalit, jaká ta konkrétní je a jestli si s ní sedneme. Kytaru Music Man Sabre II jsem objevoval pěknou chvíli. Asi taky proto, že klame tělem.

Jako vždy jsem novou kytaru v baráku otestoval na manželce. Odpověď: Co je to za humpoláckej kus dřeva? Protože ale podle mé ženy je nejhezčí kytarou stratocaster, přiznala, že ta hlava je fajn. Kdybych to měl popsat já, tak je to na první pohled opravdu masitý kříženec strata, jazzbassu a basy Music Man. A hlavně, a to je očím trochu skryto, je to taky trochu Godin.

Objektivní znaky kytary jsou dobře popsány u českého prodejce. Trochu složitější je to s elektrikou, tam je to pro mě trochu záhada. Dolní páčka aktivuje docela hutný obvod, který ale zase maže přepínání snímačů, horní páčka je dle mého docela široký mid boost. Nejsem ale elektrikář, takže jen jednoduše uživatelsky: je to sympatický chameleon. S kytarou jsem prožil dva týdny, shodou okolností na ni i dost točil. Na studiovou práci byla dle mého gusta, opravdu jsem velmi rychle do každého partu našel to, co jsem zrovna potřeboval.

Krk je mnohem méně humpolácký než kytara může působit jako celek. Vlastně mi přišel dost moderní, jak se dnes říká rychlý. Jediné, co mě kopalo, byly pražce. Celá kytara je původní (a perfektně seřízená), takže i ty pražce. Většinu partů jsem odehrál bez problémů, jenom vášnivější bendy vzaly za své. Pokud si kytaru koupíte (a to vám přeji, já nemuset jet na dovolenou, mám ji doma), pak zvažte, jestli neuberete vintage ráz a prudce nezvýšíte hratelnost přepražcováním. Samozřejmě, má to svoje rizika, ale myslím si, že tahle kytara se úplně těší na plný hráčský provoz.

Zvukově mi asi nejlépe sedla s mým Hot Amps The Fifteen (class A 15 wattů), takže změny síly signálu se při správném nastavení na zvuku velmi hezky projevily, jakožto i charaktery jednotlivých snímačů a hlavně všelijakých možností, které kytara dává. I když je paleta velmi pestrá, ani mně se nepovedlo nakroutit nějaký nepoužitelný zvuk.

Verdikt je jasný: Pokud chcete nějaký neotřelý vintage kousek s nápaditou a praktickou elektronikou doma, tohle běžte zkusit, stojí to za to.

Kytara užita načisto i zkresleně tady:

Tagy boutique Music man

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY