Přejít k hlavnímu obsahu
Morrissey | Zdroj: Wikipedie
Morrissey | Zdroj: Wikipedie
Petr Adamík - Pá, 03.04.2020 - 12:00

Morrisseyho šťastná třináctka

Mnozí fanoušci Stevena Patricka Morrisseyho můžou být v poslední době zklamáni názorovými výpady svého oblíbence. Nejen je šokovala jeho podpora brexitu či nošení placky krajně pravicového hnutí For Britain. Distancoval se od něj i jeho bývalý spoluhráč z The Smiths Johnny Marr. Jak ale napsal Nick Cave, nemůžeme přeci přehlédnout jeho bohatý a mimořádný materiál, kterým obohatil životy mnoha svých fanoušků. Pokud se vám podaří dát stranou jeho pohledy na politiku a zaměříte se na umělcovu práci na aktuální třinácté studiovce, budete mu možná schopni leccos odpustit.

Po loňském nemastném neslaném albu coververzí se Morrissey vytáhl a novinka I´m Not a Dog on a Chain se mu povedla. Už v lednu vyletěla do světa první vlaštovka Bobby, Don't You Think They Know?, která napovídala, že je Morrissey ve formě. V téměř šestiminutové kompozici jeho silnému hlasu sekunduje hvězda Motownu Thelma Houston. Hlavně její vokál posouvá skladbu na vyšší úroveň. Celý duet pak podkresluje téměř gotické piano, hammondy a saxofon, které z této skladby s elektro-rockovým základem dělají jeden z nejlepších zážitků na desce. Ono těch dobrých momentů najdeme povícero, třeba hned v úvodní Jim Jim Falls. Ta se pyšní nosným refrénem, který se vám rychle a snadno dostane pod kůži. 

Morrissey samozřejmě nezapomíná na svůj boj za práva zvířat (Love Is On Its Way Out) a srdce fanouška The Smiths zaplesá při What Kind Of People, která připomene nejlepší léta jeho domovské kapely. Temná The Truth About Ruth se španělskou kytarou a operními prvky připraví půdu pro osmiminutovou The Secret Of Music s hypnoticky opakující se basovou linkou.

„Gratuluji, přežili jste,“ zpívá Morrissey v Knockabout World. Ano, můžeme mu pogratulovat, přežil a tahle nahrávka ho i nadále nechává ve hře.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

Celé album má perfektní zvuk a dokonalou vyváženost nástrojů. V kombinaci s vyzrálým hlasem jedenašedesátiletého Morrisseyho je radost jej poslouchat. Může posloužit jako příklad, jak má znít popové album. V tomto případě třináctka nebylo nešťastné číslo a žádnou smůlu nepřineslo. 

Morrissey

Morrissey – I Am Not a Dog on a Chain

BMG, 49:30
 
Pop/Rock
 
80 %
Tagy Recenze alb Morrissey

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY