Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 25.09.2017 - 00:01

Modulační harmonizer EarthQuaker Devices Data Corrupter

Výrobky firmy EarthQuaker Devices, sídlící v americkém Akronu, si během poměrně krátké doby stačily získat přízeň mnoha muzikantů a o kvalitě její produkce svědčí také řada ocenění udělených jak prestižními hudebními magazíny tak i odbornou porotou veletrhů NAMM. Značka vyrábějící kromě klasických efektů také méně tradiční modely s originální koncepcí, ke kterým patří i nový modulační monofonní harmonizer Data Corrupter s tříhlasým syntezátorem.

Analogové zařízení, využívající podobně jako raritní efekt Schumann PLL (Phase Locked Loop) obvod s fázovou smyčkou, detekuje vstupní signál, následně porovná jeho fázi a frekvenci s integrovaným oscilátorem a poté vygeneruje proporcionální signál, který pošle zpět do oscilátoru a výsledkem je syntetizovaná frekvence.

Ovládání je rozděleno do čtyř sekcí - Subharmonic, Master Oscillator, Frequency Modulator a Voice Mixer, pomocí kterých lze vytvářet zvuky jako na klasickém analogovém synthu. Data Corrupter je schopen měnit kytarový signál na fuzzový sound s typickou čtvercovou vlnou, který je možno násobit, modulovat nebo mu přidávat synth-rejstřík.

Funkce Subharmonic a Master Oscillator nabízejí 8 režimů v rozsahu až +- 3 oktávy s přiřazenými intervalovými mody unisono, kvinta, malá tercie, malá septima a malá sekunda. Knoflíkem Root lze také posouvat tón až o 2 oktávy dolů, frekvenční modulátor měnící rychlost průběhu vlny nabízí režimy Glide a Vibrato, Voice Mixerem určujeme poměry mezi trojicí hlasů (Square, Subharmonic, Oscillator) a celkovou hlasitost nastavujeme potenciometrem Level.

Nášlapný footswitch je přes relé zapojen v režimu true bypass, napájení obstarává 9V adapter nebo baterie a odběr efektu se pohybuje okolo 25 mA. EarthQuaker Devices Data Corrupter toho na kytarovou krabičku o rozměrech cca 14.5 x 12 x 5.8 cm umí překvapivě mnoho a jeho ovládání je rychlé a intuitivní, takže s efektem se poměrně rychle naučí pracovat i hráči, kteří se zařízením tohoto typu neměli doposud žádnou zkušenost. Cena v evropských obchodech by neměla přesáhnout hranici 250 eur.

Tagy EarthQuaker Devices EarthQuaker Devices Data Corrupter
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY