Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 08.06.2014 - 00:01

Modernizovaná ikona EHX Deluxe Big Muff Pi

Legendární fuzz Big Muff Pi vyráběný americkou firmou Electro Harmonix se už přes čtyři desítky let řadí mezi efekty, které svým nezaměnitelným soundem stále oslovují spoustu muzikantů a to napříč žánry a styly. Big Muff prošel za léta své existence řadou designových i zvukových modifikací a jak se zdá, tak evoluce tohoto zkreslovače ještě zdaleka nekončí. Důkazem toho je nová série s označením Electro-Harmonix Deluxe Big Muff Pi (EHX vyrábí i basový model).

Už slovo Deluxe v názvu efektu předznamenává, že se nebude jednat o další variaci na klasický model se třemi potenciometry, ale o sofistikovanou variantu původní předlohy s rozšířenými možnostmi ovládání a nastavení zvuku. Elektronickým základem krabičky je samozřejmě osvědčený obvod vycházející z první edice Big Muffu, ale oproti originálu ze sedmdesátých let narostly u Deluxe rozměry šasi a to z prostého důvodu - efekt je nově osazen sedmi potenciometry, dvojicí minipřepínačů a dvěma footswitchi.

Potenciometry Volume, Tone a Sustain mají identickou funkci jako u klasického NYC Big Muff Pi, novinkou je knoflík Attack, ovlivňující dynamické špičky signálu a tím pádem i míru zkreslení, potenciometr citlivosti šumové brány Gate a především knoby Mids Level a Mids Freq. Ty patří parametrickému equalizeru středů, kdy potem Mids Level snižujeme nebo zvyšujeme (rozsah +/- 10 dB) hlasitost středového pásma, jehož konkrétní frekvenci (od 310 Hz do 5 kHz) volíme knoflíkem Mid Freq. Důležité je, že sekci Mids lze aktivovat footswitchem a mít tak připravené v podstatě dva přednastavené rozdílné zvuky. Pásma středů můžeme navíc během hry plynule ovládat externím expression nebo CV pedálem, zapojeným do konektoru na pravé straně efektu.

Šířku středového pásma lze částečně definovat také minispínačem Hi/Lo Mids Q. Kromě toho mají středy ještě trojici trimrů umístěných uvnitř krabičky - nastavit lze šířku a hlasitost pásma Hi Q a celkovou hlasitost sekce Mids. Na hlavním panelu najdeme také malý přepínač Normal/Bass Boost, jímž měníme výraznost basové části zvukového spektra. K napájení slouží 9V adapter nebo baterie, odběr efektu není příliš vysoký, při firmou udávaných 22 mA by i klasická 9V baterie měla přežít několik koncertů. Vstupní impedance činí 130 kOhm, výstupní 300 Ohmů. Hlavní On/Off footswitch efektu je zapojen jako True Bypass.

Electro-Harmonix Deluxe Big Muff Pi je dobrou volbou pro hráče, kteří si oblíbili tradiční fuzzsound dnes už ikonického Big Muffu, ale preferují větší variabilitu a pestřejší zvukové možnosti zkreslení.

Tagy EHX Deluxe Big Muff Pi Electro Harmonix
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY