Přejít k hlavnímu obsahu
Otevření festivalu patří Kateřině Steinerové & Her Swing Boys | Foto: Mladí ladi jazz
Otevření festivalu patří Kateřině Steinerové & Her Swing Boys | Foto: Mladí ladi jazz
redakce -

Mladí ve čtvrtek (na)ladí jazz, Oran Etkin v pátek okouzlí děti

Festival Mladí ladí jazz vysekne ve čtvrtek 9. září poctu jazzu v mnoha jeho podobách na pražském Karlově náměstí. Zdarma přístupný program bude nejen oslavou jazzu, ale veškeré hudby, která má v sobě radost, tvořivost, energii a nápaditost. Do Prahy přijedou Portico Quartet, Alex Gough nebo Kateřina Steinerová & Her Swing Boys. V rámci projektu Mladí ladí dětem pak na pátek 10. září fantastický program pro děti na Jatka78 připravil držitel Grammy Oran Etkin.

Festival Mladí ladí jazz u nás každoročně připomíná Mezinárodní den jazzu, který je vyhlášen na 30. dubna. Tradiční Open Air se tak letos uskuteční s několikaměsíčním zpožděním. „Jsme rádi, že se nám podaří letos navzdory okolnostem Mezinárodní den jazzu oslavit. Jak říká jeho ambasador Herbie Hancock: 'K naším životům patří překážky. A teprve jejich překonáním objevíme ten pravý klíč ke štěstí.' Pevně věřím, že si o to více náš Open Air všichni užijeme,” říká za pořadatele ředitel festivalu Jan Gregar. Programem budou od 15 hodin provázet Marta Kloučková, David Brada, Sára Vondrášková a Jan Gregar.

Zorba Že Ja Buddha | Foto: Eleonora Riabkov

Open Air otevře Kateřina Steinerová & Her Swing Boys, kteří Karlovo náměstí promění v taneční garden party 20. a 30. let minulého století, a to se vším, co k tomu patří. Zorba Že Ja Buddha, projekt baskytaristy Ondřeje Hausera a slovensko-americké zpěvačky Ashley Abrman, přinese originální směs alternativního jazzu, elektroniky a hip hopu. K jeho kvalitě a popularitě přispěl nejen v rodném Irsku také mladý bubeník, raper a producent Alex Gough, jehož debutové EP 80% posbíralo milióny zhlédnutí.

Mezinárodně uznávaný big band Cotatcha Orchestra, založený trumpetistou Jiřím Kotačou, je dalším uskupením, které suverénně dokáže překračovat žánrové hranice a bez problémů spolupracovat se špičkovými interprety u nás i v zahraničí. Program festivalu uzavře ve večerních hodinách přední formace britské alternativní scény Portico Quartet. Ansámbl, pro nějž je typický zvuk i u nás populárního rytmicko-melodického instrumentu zvaného hang, vytváří originální obrazotvorný mix ambientu, minimalismu a elektroniky, aniž by zapomněl na své evropské kořeny.

Oran Etkin to s dětmi umí | Foto: Mladí ladi jazz

Co se páteční akce Orana Etkina v prostoru Jatka78 týče, jedná se již o tradiční součást vzdělávacího programu Mladí ladí dětem. Interaktivní koncert umožní dětem vnímat hudbu skrze jejich fantazii. Pomocí zábavných her, příběhů a písní Oran Etkin v pátek 10. září od 17 hodin ukáže, že hudba je radost a každý je ve své podstatě muzikantem. Děti se samozřejmě do představení aktivně zapojují, nemusí znát hudební teorii ani hrát na jakýkoliv nástroj. „Dítě je schopné mluvit plynule jazykem hudby, aniž by se muselo zamýšlet nad gramatickými pravidly,“ říká k workshopu sám Oran Etkin. Timbalooloo je klíč k jazyku hudby.

Tagy Mladí Ladí Jazz MLadí ladí dětem Oran Etkin Cotatcha Orchestra

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY