Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 08.02.2021 - 00:01

MIDI/USB kontrolery M-Audio Oxygen Pro

Společnost M-Audio představila prémiové modely populárních MIDI/USB kontrolerů řady Oxygen, jejíž historicky první zástupce s označením 8 měl premiéru v roce 2002. Nejnovější generace Oxygen Pro přichází na trh ve čtyřech variantách s 25, 49 nebo 61 standardními klávesami a také v podobě Mini s 32 menšími klávesami. Díky bohatému a přehledně řešenému ovládání se tak některé z těchto provedení může stát spolehlivou centrální pracovní stanicí domácího i profesionálního studia.

Modely Pro 49/61 disponují 9 přiřaditelnými tahovými fadery a 16 podsvícenými RGB pady, u verze 25 najdeme jeden fader a kompaktní Mini dostal 4 tahové potenciometry, ale počet padů byl vzhledem k velikosti šasi snížen na polovinu. Větší modely jsou shodně vybaveny pětipinovým DIN konektorem MIDI Out, portem USB-B, zdířkou sustain pedálu a síťovým spínačem, takže je lze používat i bez připojeného počítače. U Mini Pro byl DIN konektor nahrazen minijackových výstupem a vynechán byl hlavní spínač.

Nechybí 8 přiřaditelných rotačních encoderů (u Pro Mini pouze 4), modulační a pitch kolečka, automatický mapping DAW aplikace či nastavení plug-inů, nevelký ale kvalitní OLED displej, arpeggiator s parametryType, Octave, Gate, Swing, pracovní mody Smart Chord a Smart Scale apod. Ve všech případech byla použita polovyvážená rychlostně citlivá klaviatura, která je u verzí 25/49/61 doplněná i funkcí aftertouch a volitelnými zónami.

Praktickým pomocníkem může být padový (arpeggiator) režim Note Repeat, spouštějící klipy a produkující beaty či další rytmické struktury. Podle výrobce je nová série plně kompatibilní s většinou známých DAW, jako jsou např. MPC Beats, Pro Tools, Ableton Live, Logic Pro, Studio One a Cubase. Kontrolery přicházejí také s předkonfigurovaným mapováním pro softwarové nástroje od Air Music Tech (Velvet, Mini Grand, Vacuum, Boom, DB-33, Xpand! 2). Při nákupu Oxygen Pro dostane uživatel rovnou tři DAW aplikace MPC Beats, Pro Tools First a Ableton Live Lite. Zahrnut je také velký výběr balíčků MPC Expansion Packs.

S nejnovější generací kolekce Oxygen opouští firma M-Audio zcela jednoznačně trh vyhrazený ekonomickým modelům a přesouvá se do vyšší kategorie, v současnosti obsazené konkurencí tvořenou především produkty Arturia KeyLab Essential MKII, Novation Launchkey MK3 či Impulse. Oficiální evropské ceny byly nastaveny následovně: Oxygen Pro 25 cca 190 eur, jenž je na českém trhu už dostupný za cca 4600 Kč, Oxygen Pro 49 cca 240 eur, Oxygen Pro 61 cca 280 eur a Oxygen Pro Mini cca 130 eur.

Tagy M-Audio M-Audio Oxygen Pro
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY