Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 07.11.2019 - 00:01

MIDI kontrolery Novation Launchpad X a Mini MK3

Firma Novation slaví deset let od vzniku první verze MIDI kontroleru Launchpad určeného pro softwarový nástroj Ableton Live a další DAW. Výrobce se rozhodl toto výročí připomenout dvojicí USB-C modelů Launchpad X a Launchpad Mini MK3, které nabízejí elegantní nízkoprofilový design a řadu vylepšených funkcí.

Launchpad X nabízí 64 podsvícených RGB padů (konfigurace 8x8) s citlivostí na rychlost a tlak, režim Note, inspirovaný obdobnou funkcí z verze Launchpad Pro, umožňuje hrát melodické party a druhý mod Drum slouží k ovládání rytmické jednotky. Praktického pomocníka představuje tlačítko Capture MIDI pro automatickou tvorbu loopů ze zahraného partu a funkce Scale Mode doplněná parametrem Dynamic Mode je navíc schopna eliminovat tóny ležící mimo zvolenou harmonii.

Instalován je také Mixer plus čtyři custom mody, pomocí nichž lze odesílat odesílat MIDI příkazy (CC, notes, program change) z padů přímo do vybraného softwaru. Launchpad X je možno samozřejmě i nadále používat pro spouštění klipů a z výroby je namapován na Ableton Live.

Obdobnou evolucí prošel také menší Launchpad Mini MK3 s 64 RGB pady a optimalizovaným uživatelským rozhraním, poskytujícím rychlý přístup k ovládacím prvkům Stop, Solo, Mute atd. s navázaností na sekci Session Ableton Live. Nechybí trojice nastavitelných režimů a stejně jako u Launchpadu X si můžete vytvořit vlastní mapping prostřednictvím softwaru Novation Components.

Majitelé obou nových Launchpadů budou mít také přístup k softwarovému balíčku obsahujícím Ableton Live 10 Lite, různé pluginy značek AAS, XLN Audio, Klevgrand nebo Softube a zajištěna je kompatibilita s aplikací Ampify Music Launchpad iOS. Oba kontrolery jsou připraveny k okamžitému použití, takže není třeba instalovat žádné ovladače.

Cena modelu Novation Launchpad Mini MK3 o rozměrech 180 x 180 x 14.2 mm se na českém trhu pohybujet okolo 2 800 Kč, u větší varianty Launchpad X (241 x 241 x 17.5 mm) byla cenovka nastavena těsně pod hranicí 5 tisíc korun.

Tagy novation Novation Launchpad X Novation Launchpad Mini MK3

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY