Přejít k hlavnímu obsahu
Michael Monroe je profesionál a v jeho projevu jsou vidět nasbírané zkušenosti. | Foto: Tuomas Vitikainen
Michael Monroe je profesionál a v jeho projevu jsou vidět nasbírané zkušenosti. | Foto: Tuomas Vitikainen
Petr Adamík - Pá, 17.06.2022 - 12:00

Michael Monroe pořád srší neutuchajícím elánem

Michael Monroe slaví právě dnes šedesátku a je živoucím důkazem, že věk je jenom číslo. Alba, která vydal v posledním desetiletí, obklopen špičkovými muzikanty (mezi nimiž najdeme například i Samiho Yaffu, Michaelova dávného parťáka z Hanoi Rocks), překypovala energií, neskutečným elánem a nadšením. Ve stejném duchu se nese i novinka I Live Too Fast To Die Young.

Monroe a jeho parta nepolevili ani o píď a v jedenácti skladbách servírují nekompromisní rock'n'roll říznutý punk rockovou příchutí staré školy. Ani tentokrát nechybí účast zajímavého hosta.

Murder The Summer Of Love nastaví laťku hodně vysoko. Výbušná skladba, která od první sekundy nedá posluchači vydechnout, nešetří podmanivými vokály a mohutnou kytarovou stěnou. Rychlý začátek následně pojistí Young Drunks & Old Alcoholics, která je ještě údernější. Z úplně jiného soudku je pak Derelict Palace, při níž tempo zvolní a kapela čerpá kdesi v post punkové až gothic oblasti. Může připomenout například tvorbu Lords Of The New Church, kterým vévodil Michaelův kamarád Stiv Bators.

Autorem většiny skladeb je kytarista Rich Jones, který svého času zakládal kanadskou punkovou kapelu The Black Halos. Punkové kořeny jsou v jeho rukopise znát (All Fighter), nejpunkovější záležitost z alba však paradoxně napsal druhý kytarista Steve Conte. Jeho skladbu Pagan Prayer odstartuje agresivní basa, načež vypukne zběsilá dvouminutová jízda. 

Monroe to ale umí i s pomalejšími skladbami. Tentokrát jsou zde dvě, jednak Antisocialite, a poté Dearly Departed, která album uzavírá a využitím syntezátorů se od zbytku materiálu výrazně odlišuje.

A ten zmiňovaný hvězdný host? V titulní skladbě sólem vypomůže kolega Slash z Guns'n'Roses. Dobře odvedená práce, jak jinak, nicméně na albu jsou i lepší momenty.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Michael Monroe je profesionál a v jeho projevu jsou vidět nasbírané zkušenosti. Kytarový tandem Conte/Jones si i po letech skvěle rozumí, ale to ostatně celá kapela. V jejich hudbě nehledejte žádný kalkul, tohle je upřímná láska k rock'n'rollu. Pokud potřebujete nakopnout do nového dne, vězte, že album I Live Too Fast To Die Young je účinnější než ranní káva.

Michael Monroe - I Live Too Fast To Die Young

Michael Monroe – I Live Too Fast To Die Young

Silver Lining Music, 37:59

80 %

Tagy Michael Monroe Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY