Přejít k hlavnímu obsahu
Je pěkné vidět, že spolupráce Cooper/Ezrin pořád přináší své ovoce | Foto: Wikimedia Commons
Je pěkné vidět, že spolupráce Cooper/Ezrin pořád přináší své ovoce | Foto: Wikimedia Commons
Petr Adamík -

Město motorů ožívá na novém albu krále shock rocku

Alice Cooper se na jedenadvacátém sólovém albu ohlíží za svými začátky. Sezval dohromady hvězdný tým a připravil kolekci patnácti skladeb, řádně nasáklých vůní jeho rodného města, Detroitu. 

Z Cooperovy ustálené koncertní kapely je přítomen pouze kytarista Tommy Henriksen, který je zároveň spoluautorem šesti skladeb. Ve dvou písních (Rock & Roll a Drunk and in Love) se mihne blues rocková hvězda Joe Bonamassa, je tady i Mark Farner z legendárních Grand Funk Railroad, většinu písní svou účastí poctil veterán detroitské hudební scény Wayne Kramer z MC 5 a nezapomeňme v té hromadě ještě na trojici Dennis Dunaway, Michael Bruce, Neal Smith, tedy původní členy Alice Cooper Bandu z přelomu 60. až 70. let. Vše svou produkcí pochopitelně zaštítila Cooperova pravá ruka Bob Ezrin.

Neočekávejme nějaká velká překvapení, možná jen to, že Cooper, který nedávno oslavil už třiasedmdesáté narozeniny, zní stále přesvědčivě a jeho hlas i po padesáti letech umí pořád řezat jako žiletky. Autorské skladby doplňují čtyři coververze, jež do celkového kontextu zapadají. Konkrétně jde o Rock & Roll od Velvet Underground, která album zahajuje, šedesátkový pop Our Love Will Change the World detroitských Outrageous Cherry, Sister Anne z repertoáru MC 5 a na úplný závěr pak East Side Story Boba Segera. Skvělý výběr, skvělé zpracování. 

Dvojice písní Social Debries a I Hate You, natočených se zmiňovanými původními členy (vyjma již zesnulého Glena Buxtona), jsou slušné, syrově rockové kousky, i když druhá jmenovaná je spíš jen odlehčeným vtípkem, kde se muzikanti postupně vystřídají za mikrofonem a chrlí na sebe vzájemné narážky a urážky. Najdou se tu zajímavější skladby, třeba ostrá Detroit City 2021, jejíž původní zpracování najdeme na albu The Eyes Of Alice Cooper z roku 2003, funky $1000 High Heel Shoes, jednoduchá Go Man Go nebo do dnešního světa zapadající Hanging on by a Thread (Don't Give Up), ve které k nám Cooper klidným hlasem promlouvá: „Vím, že teď bojuješ, to my všichni, každý po svém. Je to jako nový svět, který ještě neznáme. Je těžké spát, dokonce ještě těžší snít. Ale koukni, máš sedm miliard bratrů a sester, všechny na stejné lodi, tak nepanikař.“ Tohle je Alice v plné parádě.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Jak už bylo řečeno, hlas Vincenta Furniera alias Alice Coopera je i po letech skvělý. Mistr hororu stále umí zaujmout a pobavit, a to nejen svými živými vystoupeními. Je pěkné vidět, že spolupráce Cooper/Ezrin pořád přináší své ovoce. Písně mají starého hard-rockového ducha, ale nechybí jim moderní přístup. Třešničkou na dortu je pak plejáda zajímavých hostů, která potěší nejednoho rockového fanouška. 

Alice Cooper - Detroit Stories

Alice Cooper  Detroit Stories

earMUSIC, 2021, 50:28

70 %

Tagy Recenze alb Alice Cooper

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY