Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Mesa Boogie Badlander: nové modely ze série Rectifier

Aparáty řady Rectifier znamenaly pro značku Mesa Boogie trefu do černého a v devadesátých letech se velmi rychle vyhouply na pozici bestsellerů v kategorii celolampových high-gainových zesilovačů. Kalifornský výrobce uvedl v průběhu času na trh několik verzí, k nimž nyní přibyly modely z nové edice Bandlander, tvořené hlavami Rectifier Badlander 50, Badlander 100, rackovými variantami o výkonu 50 W nebo 100 W a padesátiwattovým kombem 1x12. V daném případě se vývojáři rozhodli částečně využít koncepci použitou u edice Fillmore, o čemž svědčí dvojice identických kanálů, umožňujících volbu modů Clean, Crunch nebo Crush.

Aparáty, jejichž název si firma nechala patentovat už v roce 2006, jsou osazeny lampami 12AX7 a koncovými elektronkami EL34, nahraditelnými typem 6L6. Přepracované obvody preampu a inovovaná koncová sekce postavená na patentované technologii Multi-Watt poskytují pevný zvuk s posílenou dynamikou, konkrétními basy, příjemnými zpěvnými výškami, typicky zabarvenými středy a trojice zmíněných režimů pokrývá širokou zvukovou paletu od čistého, přes polozkreslený až po high-gainový sound.

Především při nahrávání je velkou výhodou integrovaný emulator kabinetů CabClone, využívající IR impulsy. Na výběr je 8 slotů pro každý kanál, jednotka se nebrání ani vzorkům třetích stran a při nezapojeném kabinetu je automaticky aktivován reaktivní load box. Simulační okruh je v základu vybaven firemními samply 4x12 Rectifier Standard (Celestion V30), 4x12 Rectifier Traditional (Celestion V30), 2x12 Rectifier Horizontal (Celestion V30), 1x12 Rectifier (Celestion V30), 1x12 Thiele (Celestion C90), 2x12 Lone Star (Celestion C90), 1x12 Lone Star 23 (Celestion C90) a 1x12 California Tweed 23 (Jensen 100w Alnico „Blackbird“).

Dvoukanálový předzesilovač disponuje u každé větve nezávislými gainy a čtyřpásmovými korekcemi, na power amp jsou navázány dva samostatné mastery, maximální výkon je možno přepínat v krocích 100/50/20 W nebo 50/20 W podle konkrétního typu aparátu a součástí síťového páčkové spínače jsou polohy Bold (standard) a Variac, který snižuje vstupní napětí, což má dopad na výsledný charakter tónu.

Konektivita sestává kromě nástrojového vstupu a zdířky footswitche ze tří výstupů s impedancemi 4/4/8 ohmů, sendu/returnu sériové efektové smyčky ošetřené lampou, dvou rotačních přepínačů IR impulsů, linkového XLR DI výstupu s odepínáním uzemnění, sluchátkového konektoru s vlastní hlasitostí (funguje i pro DI), USB portu a switche obsluhujícího nastavení biasu v případě výměny lamp EL34 za 6L6. Kombo 1x12 je dodáváno s osmiohmovým reproduktorem Celestion Creamback 65.

Oficiální ceny série Mesa Boogie Rectifier Badlander, určené pro americký trh: Badlander 50 W Head – cca 2000 dolarů, Badlander 100 W Head – cca 2300 dolarů, Badlander 50 W Rackmount Head – cca 2000 dolarů, Badlander 100 W Rackmount Head – cca 2300 dolarů, Badlander 50 W 1x12 Combo – cca 2200 dolarů. Dalších téměř 200 dolarů si zájemce připlatí za custom provedení s rozdílnou barvou koženky.

Tagy mesa boogie Mesa Boogie Badlander

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY