Přejít k hlavnímu obsahu
U série American Professional II Matta baví push/push přepínače na Stratech a Telecasterech a nová vintage-style kobylka na Tele Deluxe | Foto: Fender
U série American Professional II Matta baví push/push přepínače na Stratech a Telecasterech a nová vintage-style kobylka na Tele Deluxe | Foto: Fender
Honza Hrbek -

Matt Davey (Fender): Chceme platformu, která ukáže, co ve vás je

Když děláte kytary a basy pro desetitisíce až statisíce muzikantů, platí pořekadlo všem se nezavděčíš asi ještě víc, než kdy jindy. Ale jsou i velké značky, které se rozhodně snaží nabídnout něco pro každého. Matt Davey, produktový manažer Fenderu pro oblast Evropy, středního východu a Afriky, nám odpověděl na pár otázek o nové sérii American Professional II  kytary a basy s hot-rod modifikacemi už z výroby.

Recenze doslova jásají nad novinkami, které rozšiřují možnosti série American Professional II oproti předchozí – ať už jde o přepínání, nebo kobylky, umožňující navléci struny skrz tělo i vrchem. Měla univerzálnost hlavní slovo při vývoji nové řady?

Řada American Professional je v katalogu Fender klíčová a od spuštění ve své první podobě v roce 2016 je to řada, kterou si naši spolupracující umělci žádají nejčastěji. Během posledních několika let jsme právě s těmito umělci a s naším světovým týmem, inženýry a designéry pracovali na tom, abychom nabídku dále vylepšili a vyvinuli v American Professional II. Naším cílem bylo postavit univerzální nástroj na základě odezvy od opravdových hráčů a poskytnout něco pro každého umělce na jakékoliv scéně, na jakémkoliv pódiu.

Nové zvukové možnosti a důraz na komfort při užívání i seřizování nástroje v kombinaci s poctivým hard casem naznačuje, že vývojářský tým pracoval na nástroji pro koncertní pódia. Zkusil bys popsat, jak vypadal archetyp hráče pro nástroje řady Am Pro II?

Stále vídáme nové a nové kytaristy a baskytaristy. V našem průzkumu je úžasně vidět jejich různorodost a široká paleta herních stylů, například 50 procent nových hráčů jsou ženy. Právě nové hráče se snažíme držet v povědomí, když vyvíjíme nové nástroje. Naším cílem je vybudovat platformu, která všem umožní ukázat, co v nich je. K tomu chceme přidat praktické prvky - jako ten case, který zmiňuješ - protože tyto nástroje samozřejmě budou „nářadím” pro koncertující umělce, studiové hráče i domácí muzikanty.

Dalším prvkem, který se objevil hned v několika recenzích, jsou barvy. Jak těžké je vybrat nové barvy, když má Fender tak bohatou nabídku osvědčených odstínů?

Výběr barev pro novou řadu nástrojů je vždycky vzrušující proces. V našem produktovém vývoji pracuje talentovaná parta, která neustále hledá nové techniky lakování, díky čemuž můžeme nabídnout varianty jako Dark Night. I tady samozřejmě reagujeme na podněty hráčů, sledujeme trendy v módě a pak se nové finiše snažíme vybalancovat s tradičně oblíbenými barvami jako Butterscotch Blonde a Three tone Sunburst.

Jak vlastně začíná vývoj nové série ve Fenderu? Vychází z návrhů zákazníků a úprav, které často vídáte u samotných muzikantů, nebo spoléháte na zkušenosti mistrů kytarářů a designérů?

Je to kombinace všech těchto prvků a ještě některých navrch. Dneska už musíme plánovat mnohem déle dopředu než v minulosti. Je to kvůli rostoucí poptávce po našich kytarách. Ale to plánování vychází z našich zkušeností, návrhů od hráčů a příležitostí, které nám poskytují naše továrny a naše R&D týmy [research and development – výzkum a vývoj, pozn. autora].

Na kytarářský svět dopadl nedostatek bahenního jasanu. Kvůli tomu se nově v nabídce objevilo nové dřevo pro těla nástroje – zapečená borovice (roasted pine). V poslední době se borovice u Fenderu objevovala jen u speciálů (například straty a telecastery z řady reclaimed pine, na kterou padlo dříví z rozebraných staveb, mostů a podobně). Nyní je pevnou součástí série Am Pro II a kromě Stratů a Telecasterů je k dostání i čtyř- a pětistrunný borovicový Jazz Bass. Jak došlo právě na borovici?

Borovice je univerzální dřevo, se kterým se výborně pracuje a navíc má v historii Fenderu speciální postavení, původní Esquiry (předchůdci kytar Telecaster) měly tělo z borovice. To dřevo má velice zajímavou kresbu, ne nepodobnou jasanu, v některých ohledech. Takže u kytar s transparentním finišem nebo s burstem přináší jedinečný vzhled.
Samozřejmě musíme také myslet na zásoby dřevin a jejich udržitelnost. Borovice je na tom nyní výrazně líp než jasan.

Kdybys měl vybrat jen jednu, jaká by byla tvá oblíbená novinka na nástrojích Am Pro II?

To je těžká otázka! Asi musím říct dvě věci – push/push přepínače na Stratech a Telecasterech a nová vintage-style kobylka na Tele Deluxe, myslím, že vypadá skvěle.

American Pro II přišla poměrně brzy po první sérii. Bude to u Fenderu trend nebo budete Am Pro II v dalších letech rozvíjet a „faceliftovat“?

Vždycky se snažíme inovovat a zlepšit zážitek hráčů, takže se spolehni, že další novinky budou následovat, nech se překvapit!

Tagy Fender Fender American Professional II Fender Jazz Bass Matt Davey

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Hrbek
Vždycky jsem miloval muziku. A živý nástroje.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY