Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 02.11.2020 - 00:01

Nový standard v podání edice Fender American Professional II

Společnost Fender pravděpodobně ukončuje produkci původní edice American Professional a přichází s novou produktovou sérií nesoucí označení American Professional II. Jak výrobce naznačil už před několika týdny, u verzí z bahenního jasanu bude v případě nové kolekce tento materiál nahrazen tepelně upravenou americkou borovicí, kytary nabídnou inovovaný typ snímačů a modifikací prošlo také vibrato. Fanoušci značky se mohou těšit na modely AP II Stratocaster SSS/HSS, Telecaster, Jazzmaster a Telecaster Deluxe s dvojicí humbuckerů.

Společným jmenovatelem nástrojů z této kolekce je korpus z olše nebo zmíněné sosny, javorový krk s profilem Deep-C, palisandrový či javorový hmatník o radiusu 9.5 palců osazený 22 středně silnými pražci a kostěným ořechem širokým 42.8 mm a samozřejmě menzura s tradičnbí délkou 25.5 palců (648mm).

Elektroniku tvoří singlové snímače řady V-Mod II a humbuckery V-Mod II Double Tap, modifikací prošla elektronika s širšími možnostmi konfigurací snímačů, ladění obstarávají celokovové firemní strojky a hardware má niklochromový povrch. Krky nabízejí příjemnou povrchovou úpravu Super-Natural a tělo i čelní stranu hlavice kryje lesklý urethanový lak.

Základní specifikace jednotlivých modelů:

Fender American Professional II Stratocaster SSS – trojice singlů V-Mod II SC Strat, dvoupivotové vibrato ze za studena válcovaným ocelovým blokem s kameny z ocelového plechu a zásuvnou hřídelí, push-push switch v tónové cloně aktivující v polohách 1 až 3 také krkový snímač, barvy – borovice: Sienna Sunburst a Roasted Pine, olše: 3-Color Sunburst, Olympic White, Sienna Sunburst, Mercury, Dark Night, Miami Blue, Mystic Surf Green, Black.

Fender American Professional II Stratocaster HSS – od verze SSS se liší kobylkovým humbuckerem V-Mod II Double Tap s navázaným push-push switchem aktivujícím funkci Double Tap, která při rozepnutí cívek disponuje kalibrovaným modem, zvukově bližším single coilům než je tomu u konvenčních rozepnutných dvoucívkových snímačíů. Paleta barev je téměř identická jako u varianty SSS.

Fender American Professional II Telecaster – dva snímače V-Mod II Single-Coil Tele s klasickým ovládáním doplněným push-push spínačem v tónové cloně zapojující oba singly do série, telecasterovsjá kobylka s vaničkového typu umožňující ukotvení strun v její základně (top-load), nebo skrz tělo. Barvy – borovice: Sienna Sunburst a Roasted Pine, olše: 3-Color Sunburst, Olympic White, Sienna Sunburst, Dark Night, Miami Blue, Mystic Surf Green, Black, Mercury, Butterscotch, Blonde.

Fender American Professional II Telecaster Deluxe – olšový korpus, zkrácená Tele hardtail kobylka s trojicí mosazných kamenů, dva humbuckery V-Mod II Double Tap s navázaným push-push switchem aktivujícím funkci Double Tap, která při rozepnutí cívek disponuje kalibrovaným modem, zvukově bližším single coilům než je tomu u konvenčních rozepnutných dvoucívkových snímačů. Ovládání  1 x třípolohový switch, 2 x volume, 2 x tone. Barvy: 3-Color Sunburst, Mercury, Olympic White, Mystic Surf Green, Miami Blue, Dark Night.

Fender American Professional II Jazzmaster – olšové tělo, dvojice singlů V-Mod II Jazzmaster s konstrukcí P-90 poskytující kulatější výšky a hřejivější projev, spínač pro sériové zapojení snímačů, kobylkový singl lze přepnout do vintage modu, nové vibrato Panorama s širším rozsahem a zásuvnou hřídelí, pevná kobylka Jazzmaster/Jaguar. Barvy: 3-Color Sunburst, Mercury, Mystic Surf Green, Miami Blue, Dark Night.

České ceny modelů z edice Fender American Professional II startují na cca 48000 Kč včetně kvalitního pevného pouzdra Deluxe, servisních klíčů a dalších doplňků. Do distribuci by se měly na začátku příštího roku dostat také levoruké verze v obdobné finanční relaci.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY