Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 02.03.2017 - 00:01

Luxusní multistage overdrive Strymon Riverside

Začátky dnes veleúspěšného amerického výrobce špičkových efektů Strymon se datují rokem 2004, kdy ještě pod značkou Damage Control tato malá firma vyvíjela pedály osazené lampovými obvody. V současné době obsahuje nabídkové portofilu Strymonu celkem 14 různých efektů, speciální spínače, napěťové distributory a další příslušenství. Zatím nejnovější akvizicí produktového katalogu je hybridní overdrive Riverside využívající JFET tranzistorů v kombinaci s DSP jednotkou.

Riverside je díky kaskádovitě zapojenému zkreslení schopen pokrýt širokou škálu zvuků, disponujících vlastnostmi a charakterem blížícím se elektronkovým preampům, počínaje jemným a dynamickým drivem s jasně artikulovaným tónem a konče saturovaným distortionem s agresivními středy a dlouhým sustainem. Integrovaná řídící DSP sekce s procesorem SHARC přispívá ke komplexnosti zvuku bohatému na harmonické a také optimalizuje chování efektu v návaznosti na nastavení gainu.

Na kovovém šasi v atraktivní zlaté metalíze najdeme ovladače Level, Drive, třípásmové korekce a páčkové přepínače gainu Low-High a středních pásem Norm-Mid. Efekt disponuje dvojicí nášlapných footswitchů - pravým aktivujeme první typ zkreslení a levým s označením Favorite vyvoláme druhé uložené nastavení (mod je jednoduše uložitelný po stlačení a podržení switche Favorite), takže zde máme dva samostatné drivy v jedné krabičce.

Kromě toho je pod potenciometrem Drive ukryto ovládání thresholdu zabudovaného noise gatu a knoflík Level nastavuje také decibelovou úroveň funkce Boost (až +6dB). Ta je aktivovatelná externím spínačem (např. Strymon Miniswitch), jehož vstup je společně s audio vstupem a výstupem, konektorem pro expression pedal a napájecí zdířkou umístěn na čelní straně krabičky. Nad jackovými konektory se nachází malý spínač Presence přidávající zvuku vyšší středové frekvence. Připojený expression pedál umožňuje plynule mixovat obě nastavená zkreslení nebo funguje jako volume pedál.

Výčet těchto možností plus speciálně navržený hybridní audio obvod (analog JFET Class-A, AD/DA 24bit/96kHz) dělá ze Strymonu Riverside jeden z nejlépe vybavených a mimořádně flexibilních podlahových drivů na trhu. Nekompromisní zvuková kvalita, výběrové součástky a precizně odvedená práce se samozřejmě odráží i v ceně tohoto profesionálního efektu, která se v českých obchodech pohybuje pod hranicí 9 400 Kč.

Tagy Strymon Strymon Riverside

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY