Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 21/24: akustiky Furch, reverb Strymon, basa Valkenburg a karty PreSonus

Značka Furch rozšířila nabídku akustických kytar o trojici modelů z nové kolekce Dark Yellow, Gibson se ohlíží zpět s replikou 12strunného Firebirdu 1965, Fender oznámil výrobu limitované edice Thinline AP II, Seymour Duncan má inovovanou řadu aktivních humbuckerů pro podladěné kytary, Strymon zapracoval na oblíbeném reverbu Big Sky a uvedl na trh provedení MX, firma Mane Custom Bass začne nabízet další pětistrunný model a pozadu nezůstává ani butikový Valkenburg, jenž postavil signovanou basu pro synovce legendárního Jacka Pastoria. Tip přinášíme také na nejnovější verze činelů Sabian ze série Stratus, hybridní basový zesilovač Genzler Kinetix nebo zvukové karty PreSonus Quantum. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Fendery Strat a Tele Thinline American Professional II

Fender posílil nástrojovou kolekci American Professional II o limitované Thinline varianty Telecasteru a Stratocasteru ve čtyřech pastelových transparentních úpravách polodutého jasanového korpusu s želvovinovým pickguardem. Oba modely dostaly javorový krk opatřený klasickým profilem Deep-C, javorový (Tele) či palisandrový (Strat) hmatník se zakulacenými hranami nese 22 pražců a kostěný ořech, spoj těla s krkem má ergonomický tvar a zvuk přenáší single coily V-Mod II. Telecaster je navíc vybaven push-push přepínačem v potenciometru tónové clony, jenž aktivuje sériový režim obou snímačů, zatímco stejné řešení u Stratocasteru přidává v 1. a 2. pozici 5polohového switche krkový snímač. Kytary s cenovkou cca 1950 dolarů jsou dodávány s pevným pouzdrem.

Palisandrové akustiky Furch řady Dark Yellow RR

Do celosvětové distribuce zamířily špičkové akustické kytary Furch z edice Dark Yellow RR, poprvé představené na letošním veletrhu NAMM v Anaheimu. Nástroje vyráběné ve verzích Grand Auditorium, Dreadnought či Orchestra Model mají obě ozvučné korpusové desky včetně lubů z pečlivě vybíraného indického palisandru v kvalitě AA, krytého precizní lesklou  úpravou Full-Pore High-Gloss Finish, speciálně vyvinutou pro zlepšení rezonančních vlastností dřeva. Mahagonový krk opatřený výztuhou CNR, ebenový hmatník a decentní ozdobné prvky v kombinaci s elegantním tmavým designem dělají z Dark Yellow RR skvěle vyladěné kytary s atraktivním vzhledem a bohatým zvukovým spektrem v celém harmonickém rozsahu.

Gibson Custom 1965 Non-Reverse Firebird V 12-String Reissue

Gibson se vrací o více než půlstoletí zpět s modernizovaným dvanáctistrunným modelem Custom 1965 Non-Reverse Firebird V Reissue s autentickou povrchovou úpravou VOS Aqua Mist a snímači Firebird opatřenými magnety Alnico 5. Novinka si zachovává veškeré kouzlo a charakteristické rysy ceněného sběratelského nástroje z roku 1965, ale na přání řady hráčů byla upravena šířka nultého pražce na rozměr 4,28 cm, poskytující pohodlnější hru oproti originálu s užším ořechem. Dodržena je celomahagonová konstrukce, palisandrový hmatník, krkový profil Traditional 1960s SlimTaper- C, strojky Kluson i kobylka ABR-1. Cena včetně pevného pouzdra: cca 6000 dolarů.

Seymour Duncan alt.metal Blackouts: snímače pro podladěné kytary

„Pokud vás zajímá agresivní zvuk, musíte si je vyzkoušet“, tvrdí kytarista a populární youtuber Ryan 'Fluff' Bruce o aktivních humbuckerech Seymour Duncan alt.metal Blackouts, které jsou speciálně upravené pro podladěné metalové riffy. Sada, sestávající z kobylkové verze osazené keramickým magnetem a krkové varianty využívající magnet Alnico V, poskytuje silný výstup, dlouhý sustain a komplexní harmonický projev s asertivními středy, pevnými basy, hladkými výškami a perkusivní odezvou při technice palm muting. Na výběr jsou modely pro šesti i sedmistrunné nástroje, ceny začínají na cca 130 dolarech za jeden snímač.

Strymon Big Sky MX: reverb s duálním enginem

„Absolutně nejlepší ambientní efekt, jaký jsme kdy vytvořili,“ tvrdí o nové generaci reverbu Big Sky renomovaná značka Strymon. Verze MX poháněná tříjádrovým procesorem ARM s frekvencí 800 MHz má dva enginy, nové algoritmy schopné pracovat v paralelním, sériovém či rozděleném režimu a nechybí kompatibilita s IR impulsy včetně 22 továrních vzorků. Kromě footswitchů pro volbu presetů a bank přibyl switch s funkcemi Infinite/Freeze, instalován je dobře viditelný OLED displej, výstup pro externí expression pedál, port USB-C a MIDI In/Out v podobě konektorů DIN. Big Sky MX s maximálně realistickými dozvuky se může stát ideální součástí efektového řetězce pro složitější stereofonní sestavy nebo studiovou činnost. Cena: cca 750 eur.

Mane Custom Bass KJ5 Standard

Kalifornský malovýrobce oznámil start předobjednávek na pětistrunný model KJ5 Standard, kterého by se první zájemci měli dočkat v průběhu srpna. Novinka s menzurou 35 palců vychází z verze KJ5 Signature, ale na rozdíl od ní nabízí konkurenceschopnou cenu, a to při zachování nekompromisní kvality. Pro stavbu těla byla použita osvědčená olše, krk i hmatník nesoucí 24 pražců jsou z javoru, hardware tvoří kobylka Mane V19 a strojky s otevřenými převody, instalován je custom předzesilovač navázaný na dvojici firemních single coilů a zvolit lze i elektroniku Bartolini. Dostupné úpravy: See Through Gloss Sunburst, Tobacco Burst, Red Sunburst nebo Aqua Blue Burst. Cena: cca 900 dolarů, v případě varianty „Bartolini“ cca 1150 dolarů.

Mane Custom Bass KJ5 Standard

Valkenburg David Pastorius Proto Bass

Butiková firma Valkenburg se spojila s basistou Davidem Pastoriusem, synovcem jazzového virtuosa Jacka Pastoria, a vytvořil pro něj novou signaturu Proto Bass, prvního zástupce řady Innovator Series, přinášející moderní koncepci a patinovaný retro styling. K olšovému korpusu v relic úpravě Hunter Grab Green kryté nitrocelulózovým lakem je přišroubován krk z plamínkového javoru nesoucí palisandrový hmatník s 21 pražci Dunlop 6100. Integrován je pasivní kobylkový humbucker EMG a střední půlený snímač od stejné značky. Ladění obstarávají strojky Gotoh a neobvyklý prvek představuje uzamykatelné vibrato Kahler.

Valkenburg David Pastorius Proto Bass

Hybridní basová hlava Genzler Kinetix 800

Americká značka rozšířila nabídku basových aparátů o hybridní zesilovač Kinetix 800, kombinující celolampový předzesilovač osazený trojicí elektronek 12AX7 pracujících pod napětím 300 V a koncový Class-D stupeň o výkonu 800 W, díky kterému se hmotnost tohoto kompaktního modelu pohybuje okolo pouhých 3,3 kg. Hráč má k dispozici pětimásmový EQ, voicingové režimy Lean/Fat/Thick, funkci gain boost a také bohatou konektivitu. „Je to jednoduše ovladatelný, velmi muzikální zesilovač, poskytující nadstandardní dynamickou interakci a dostatek výkonu“, zmiňuje o novince firma Genzler Amplification. Cena: cca 1300 dolarů.

Nové činely Sabian ze série Stratus

Do moderně koncipované edice Stratus přidal kanadský výrobce dva nové efektové činely a také první „Promo Set“. Nejmenším modelem je 10" Stratus Splash, jenž díky malé tloušťce poskytuje rychlý atak s výbušnou reakcí, zatím druhá novinka 12" Stratus Cirro Stax, skládající se ze spodního činelu a zvlněného, pružného vrchního činelu, nabízí krátké, téměř elektronicky znějící zvuky a méně tradiční rejstříky. Zmíněný set, zahrnující 14” hi-hat, 16” + 18” crash a 20” ride, je stejně jako ostatní činely Sabian řady Stratus vyroben z bronzu B20 a vyznačuje se flexibilním využitím a hřejivým tónem.

Zvukové USB-C karty PreSonus Quantum

Nová generace zvukových rozhraní PreSonus z edice Quantum, tvořené modely Quantum ES 2 (2x2), ES 4 (4x4), HD 2 (20x24) a HD 8 (26x30), přináší inovované předzesilovače MAX-HD, v dané třídě špičkové převodníky, nástrojové vstupy na čelní straně, na jejichž vývoji se podílel Fender, a po všech stránkách kvalitní výkon, který ocení majitelé domácích i profesionálních studií. Integrován je Auto Gain (až +75 dB) a funkce Loopback, luxusněji vybavené verze HD nabídnou 2 re-amp výstupy i 16kanálovou technologii ADAT, přičemž v případě vlajkové lodi HD 8 je možno využít  ADAT Standalone Mod. Ceny startují na cca 230 dolarech za ES 2 a končí částkou cca 1000 dolarů za HD 8.

Tagy Furch Gibson Fender Strymon Genzler Presonus Seymour Duncan sabian Mane Custom Bass Valkenburg

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY