Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Les Paul „Brazilian Dream“: další spolupráce Gibsonu a Slashe

Slash je oficiálním ambasadorem značky Gibson, což se kromě jiného odráží také na počtu modelů, které vznikají ve spolupráci obou stran. Zatím poslední hmotný důkaz této kooperace představuje limitovaná série s označením Slash Signed 1958 Les Paul Standard „Brazilian Dream“, vycházející z kytaristova oblíbeného vintage Gibsonu vyrobeného v roce 1958.

Výraz "Brazilian Dream" nemá nic společného se Slashovou návštěvou karnevalu v Rio de Janeiru, ale v tomto případě značí použití vzácného brazilského palisandru (hmatník), jehož ceny dosahují astronomických výšek. K cenovému růstu částečně přispěla i environmentální smlouva CITES, na které se ocitly některé druhy této dřeviny, nicméně brazilský palisandr není masově dostupný už více než 50 let.

Základ korpusu tvoří jeden kus výběrového lehkého mahagonu doplněný dvěma pláty javoru se standardní kresbou (tzv. plain), lepený mahagonový krk má profil Replica 58 C, hmatník z brazilského palisandru o radiusu 12 palců nese 22 středně silných pražců Jescar FW50078, nylonový ořech o šířce 42.85 mm a celulózové značky poloh.

Niklovaný hardware sestává z hliníkového struníku stopbar, kobylky tune-o-matic ABR-1 a ladicích strojků Kluson Deluxe Single Band. Většina plastových komponent (ovládací prvky, destička výstupního jacku, nenamontovaný pickguard atd.) je vyrobena z identických směsí jako u starých Les Paulů z 50. let.

Přenos zvuku má na starost dvojice humbuckerů Gibson Custombucker s magnety Alnico III a obnaženými kryty cívek. Potenciometry hlasitostí a tónových clon (500 kOhm) s kondenzátory Bumblebee jsou z produkce renomované firmy CTS, založené v Chicagu v roce 1896, třípolohový páčkový switch dodává Gibsonu značka Switchcraft.

Speciál Slash Signed 1958 Les Paul Standard „Brazilian Dream“ vyrobil firemní Custom Shop v limitované edici čítající 150 kusů, každý exemplář v transparentním laku Dark Burst VOS nese Slashův podpis a má certifikaci. Gibson omezil oficiální distribuci této sběratelské řady pouze na americký trh, cena byla nastavena na 12 999 dolarů včetně luxusního pevného pouzdra Lifton, popruhových zámků a dalších doplňků.

Tagy Gibson Slash Les Paul

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY