Přejít k hlavnímu obsahu
Léto, foto: Aerofilms
Léto, foto: Aerofilms
redakce - Čt, 16.08.2018 - 17:30

Leningrad na začátku osmdesátek, Léto v kinech si nenechejte ujít

Neoficiální hudební scénou v Leningradě hýbají místní následovníci Lou Reeda, Iggyho Popa, Bowieho nebo Talking Heads. Patří k nim i mladý Viktor. Když se setká se svým idolem Mikem a jeho krásnou ženou Natašou, začíná léto plné hudby, přátelství a zakázané lásky. Film o začátcích skutečných kultovních kapel Kino a Zoopark měl premiéru v hlavní soutěži festivalu v Cannes, zatímco režisér Kirill Serebrennikov trávil čas v domácím vězení v Moskvě. Právě dnes, 16. srpna, jde Léto do českých kin.

Film je rokenrolovým příběhem odehrávajícím se v osmdesátých letech dvacátého století v Petrohradu. Zachycuje milostný trojúhelník tří velmi odlišných osobností na pozadí velmi podivného, místy exotického Sovětského svazu. Celé toto prostředí bylo nepřátelské vůči rokenrolu i západní kultuře, a přesto dalo vzniknout nové vlně ruského rocku. Příběh se zabývá vírou nezbytnou k překonání tohoto společenského kontextu a bezstarostným postojem hrdinů tváří v tvář útlaku, do nějž se narodili. Je to především příběh o jednoduché a neochvějné lásce, óda na tyto budoucí rockové ikony, na jejich způsob života, na vzduch, který dýchají. Je to příběh posledního léta před perestrojkou, před konečnou změnou jejich okolí na současné uspořádání panující v Rusku.

Proč i redakce Frontmana pokládá tento film za podstatný (nejen) pro muzikanty, je také to, že se jedná o film pro generaci i o generaci, která vnímá svobodu jako osobní volbu, jako jedinou možnou osobní volbu. A cílem režiséra byla zachytit a vyzdvihnout skutečnou hodnotu této svobody.

„Když už se člověk rozhoupe jít v létě do kina, těžko najde vhodnější titul. Ostatně, tvůrci to pojistili i jeho názvem. Léto je svěží film o partě přátel, co ve městě i na pláži pijí pivo, píší a poslouchají skvělou hudbu a oddávají se vášnivým vzplanutím. Milostný trojúhelník, skutečné ruské kultovní kapely, každý záběr pastva pro oči. Bezstarostnost filmu je nakažlivá, stejně jako soundtrack poskládaný z hudby obou stran Železné opony. Získalo si nás to v Cannes, chytlo to diváky letňáku na festivalu ve Varech a pokud rádi sníte, dostane vás to taky. Jen dávejte pozor, některé skladby jsou až nebezpečně chytlavé. S kolegyní Annou plánujeme cover písně Kogda-to ty byl bitnikom na ukulele,“ říká Hana Chybíková z Aerofilms.

Za Frontmana zveme od 16. srpna 2018 do kina. Léto hraje celkem 47 kin.


Ze zahraničních ohlasů

„Každé rockové scéně 20. století se dostane jejího requiem. Manchester dostal Nonstop párty, americký středozápad Na pokraji slávy a nyní Leningradský underground má Léto.” – IndieWire

„Film o tom, jaké to je být mladý, nezkažený, vášnivý a zamilovaný a o tom, jak se to mění, když člověk stárne.” – Vox

„Snímek tak dobře zachycuje atmosféru dané doby a místa a lítostivost mladického idealismu, že nadchne každého, koho alespoň trochu zajímají příběhy z kulturní scény.”
– TimeOut

„Nejdivočejší a nejvíce strhující film letošní canneské soutěže. Trochu surreální a velmi dojemné.”
– The Wrap

Tagy hudební film
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY