Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 21.08.2020 - 00:01

Kontroler Novation Launchkey MK3 ve čtyřech verzích

V loňském roce představený MIDI kontroler Launchkey Mini třetí generace se stal předlohou pro letošní sérii Launchkey MK3, která je nabízena ve čtyřech variantách LK MK3 25, LK MK3 37, LK MK3 49 a LK MK3 61, kde poslední dvojčíslí v názvu značí počet rychlostně citlivých kláves a na to navazující rozměry. Stejně jako předchůdce disponují novinky výkonným arpeggiatorem, bezproblémovou integrací s aplikací Ableton Live a řadou praktických funkcí.

Kromě spouštění klipů a nahrávek, má uživatel přehled a kontrolu nad aktivací jednotlivých tracků, nastavením kvantizace, ovládáním loopu apod. K dispozici je i speciální tlačítko Ableton Live Capture MIDI, díky kterému je možno okamžitě zaznamenat právě hraný part a vytvářet na daném základu smyčku s automatickou synchronizací.

Využít lze mody Scale a Chord, které přizpůsobí intervaly not a skladbu akordů vybrané tónině nebo spustí akord stisknutím jedné klávesy. Arpeggiator s širokými rytmickými možnostmi disponuje i generativními funkcemi, jako jsou mutace a odchylky, umožňující během hry náhodně měnit notaci a rytmus arpeggia a na rozdíl od náhodného režimu tyto změny opakovat.

Díky pětipinovému DIN MIDI výstupu je zde také možnost řídit hardwarové syntezátory a využívat výhod arpeggiatoru bez nutnosti propojení s počítačem. Ve spojitosti s řadou Launchkey je sice zmiňována primárně aplikace Ableton Live, ale kontrolery si samozřejmě poradí i s jinými DAW včetně softwarů Logic, Reason, Studio One, Cubase či Pro Tools.

Ovládací panel je u všech modelů vybaven téměř identicky, nechybí 16 podsvícených RGB padů, kolečka pro ladění a modulaci, malý modře podsvícený displej, osm rotačních ovladačů, tlačítka obsluhující recordingovou sekci, transpozici atd., a v případě větších verzí 49/61 se našel dostatek prostoru pro umístění 9 tahových faderů. Konektivita sestává ze zmíněného MIDI Out konektoru, vstupu pro sustain pedál a portu USB B

Ke kontrolerům je dodáván softwarový balíček obsahující Ableton Live 10 Lite, Serato Sample LE, Spitfire Audio LABS Expressive Strings, Klevgrand R0Verb, Klevgrand DAW Cassette, AAS Session Bundle atd. České ceny jednotlivých modelů se pohybují v následujících relacích: LK25 MK3 – cca 4500 Kč, LK37 MK3 – cca 5200 Kč, LK49 MK3 – cca 6000 Kč, LK61 MK3 – cca 7300 Kč.

Tagy novation Novation Launchkey MK3

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY