Přejít k hlavnímu obsahu
Tvorba trochu divná, naivní, možná trochu retro, ale nechybí jí humorný nadhled, lehkost a přirozenost | Foto: Jakub Koutný
Tvorba trochu divná, naivní, možná trochu retro, ale nechybí jí humorný nadhled, lehkost a přirozenost | Foto: Jakub Koutný
Petr Adamík - Pá, 25.09.2020 - 12:00

Koňe a Prase přišli s debutovou deskou, na kterou se čekalo osm let

Ano, uběhlo osm dlouhých let, než se Koňe a Prase od svého vzniku dokopali k vydání debutové desky. Dle slov kapely se k tomuto kroku odhodlali několikrát již dříve, ale jejich pokusy vždy ztroskotaly, buď na špatném zvuku nebo na tom, že ztratili flashku s celou nahrávkou. Zní to neuvěřitelně, ale věřme, že tomu tak bylo. Nicméně, teď se jim vše konečně podařilo dotáhnout do zdárného konce a devítipísňové album s názvem Bramborové hity je na světě. 

Jde v roce 2020 natočit důstojné album, když máte starou baskytaru po dědečkovi a bicí z papíru východoněmecké výroby? Lze mít zábavné texty, ale přitom v nich upozorňovat i na závažnější témata? Koňe a Prase dokázali, že to možné je. Hned v úvodu skladby Kovo pocítíme, že se celá deska zřejmě ponese v minimalistickém duchu. Jednoduché aranže, repetitivní post-punkové rytmy, nakřáplá basa a osmdesátkové zvuky synťáku a keyboardu, víc není třeba. Hudba je, jak už název souboru napovídá, dostatečně ulítlá. 

Koňe a Prase jsou často řazeni po bok interpretů jako jsou Midi Lidi nebo brněnská Mucha. Na rozdíl od Muchy ale ve svých textech nesklouzávají k laciným vulgarismům a tím jsou vlastně i vtipnější. „Nikdy mě nechytli při činu/Já totiž vím, kdy fízli mají svačinu,“ sdělují ve skladbě Fízli, načež se ozve syntezátor imitující cosi jako policejní sirénu, to jsou ty parádní momenty, které jdou spolu ruku v ruce a vyvolávají úsměv na tváři. Stěhovák, který vám „vystěhuje obyvak“ je díky přítomnosti akustické kytary barvitější a rozhodně to byla správná volba pro videoklip.

V textech má velké místo ekologie (Eko, Les), případně upozorňují na konzumní společnost upřednostňující materiální hodnoty (Peníze, Vysavač). Způsob jakým tato témata zpracovávají asi nemusí být všem po chuti, ale Koňe a Prase určitě ví, jakému publiku jsou jejich písně určeny. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Jejich tvorba je trochu divná, trochu naivní, možná trochu retro, ale hlavně jí nechybí humorný nadhled, lehkost, přirozenost. Muzikanti se dušují, že na své nástroje prý moc neumí, zde ale platí punkové pravidlo, že to, co se počítá, je kreativita a zvolený přístup. Snad jim natočení další desky nebude zase trvat dlouhých osm let.

Koňe a Prase - Bramborové hity

Koňe a Prase – Bramborové hity

Bumbum Satori / vlastní náklad, 2020, 39:23

75 %

 

Tagy Recenze alb Koňe a Prase
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock & Pop, Rock & All, Rock History a nyní také Frontm...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY