Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 23.07.2021 - 00:01

Kompaktní basový kompresor Aguilar DB 599

Až na výjimky, jako je např. Doug Wimbish z Living Colour, používají baskytaristi většinou výrazně menší pedalboardy než jejich kytaroví kolegové. Tento aspekt měl pravděpodobně na paměti americký Aguilar při vývoji nového basového kompresoru s označením DB 599, jenž kromě špičkového zvuku a přímočarého ovládání nabídne také velmi kompaktní rozměry šetřící drahocenné místo v efektovém boardu.

DB 599, přizpůsobený specifickým zvukovým potřebám basistů, využívá optimalizovaný, pečlivě kalibrovaný kompresní poměr (ratio) i rychlost náběhu komprimace. Hlavní panel robustního šasi z dvou ocelových U-profilů je osazen pouze dvěma potenciometry Comp a Gain.

První z nich určuje míru komprimace, zatímco Gain slouží jako hlasitost, díky níž lze efektovaný signál dorovnat na původní úroveň, nebo při extrémnějším nastavení posílit výstupní hodnotu a používat pedál částečně jako clean boost k lehkému nakopnutí vstupní sekce zesilovače či předřazeného drivu apod.

Krabičku napájí standardní 9V adapter nebo baterie, o aktivaci informuje modrá dioda a masivní footswitch je zapojen v tz. „gig-saver bypass“ režimu, což znamená, že při poruše napájecího zdroje či náhlého vybití baterie je efekt schopen i nadále propouštět originální signál, takže uprostřed skladby není třeba pedál odpojovat z řetězce – prostě jej stačí jen vypnout.

Výrobce postavil kompresor na precizně navrženém obvodu a použil kvalitní součástky. Výsledkem je velmi nízký šum a transparentní čitelný tón nedegradující charakter nástroje ani objem nízkých frekvencí. Díky tomu lze efekt s úspěchem použít i ve studiových podmínkách a v případě potřeby je ho možno připojit přímo do zvukové karty. Oficiální cena Aguilaru DB 599 se na americkém trhu pohybuje pod hranicí 170 dolarů.

Tagy Aguilar Aguilar DB 599
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY