Přejít k hlavnímu obsahu
Výstřední západočeští Zajíc Company na koncertě v Alfě | Foto: Ozzy, archiv klubu
Výstřední západočeští Zajíc Company na koncertě v Alfě | Foto: Ozzy, archiv klubu
Ricardo Delfino - Pá, 18.12.2020 - 13:00

Klubařina, to je dřina #12: Alfa Music Club (Sokolov)

Kluby, sály a další koncertní prostory nejsou jen budovami s pódiem. Jsou to mnohdy regionální svatostánky koncertního umění, které krom cihel a malty pojí vášeň k hudbě klubařských srdcařů. V tomto seriálu vám přibližujeme příběhy vybraných českých hudebních klubů. Těch míst, kde krev, pot a slzy nejsou jen symbolikou, ale praxí. Těch míst, kde si po koncertě rádi dáte panáka se svými fanoušky na baru. Těch míst, kde lidé rádi stojí v předním řadách a nepustí se pódia, ani když jim záda valchuje circle pit. Klubů, na které se muzikantům vyplatí zacílit. 

Z malého města kolem kamenného hrádku ve 13. století až po významné místo uhelné těžby 20. století. Legenda o založení Valkenowe, což byl původní název města, praví, že v době křižáckých výprav se z tažení vrátil rytíř, který namísto své tvrze našel jen spáleniště a hrob své ženy. Aby si nepřipomínal její ztrátu, odešel a na soutoku Ohře a Svatavy si postavil chýši. Jako zkušený bojovník, ale i ranhojič, byl lidmi z okolí hojně navštěvován a nakonec kolem něj vyrostla osada, kde cvičili lovčí sokoly. Proto název Sokolov. Soutok dvou řek, uhelná těžba a měsíční krajiny po ní, kilometry parků a stezek pro volnočasové aktivity a hudební klub – Alfa Music Club.

Z českých hudebníků navštívili Alfu za éry MeetArea 51 Karel Kahovec s George and Beatovens, Roman Dragoun, Pavel Dobeš, Jaroslav Hutka nebo třeba Abraxas. Vystoupili zde i Ondřej Ruml, David Stypka & Bandjeez nebo také Vladimír Merta. Sokolovský klub hostil ale i zahraniční jména jako basista Marco Mendoza, který je znám svou spoluprací s Ted Nugentem, Whitesnake nebo Billem Wardem z Black Sabbath. Vystoupili zde také američtí southern rockoví Skinny Molly.

Prostor bývalé kinokavárny Alfa a stenojmenného kinosálu, který sídlí nad dnešním klubem, tedy v prvním patře komplexu, dříve nesl název Karpinsk a byl kombinací restaurace a kavárny. I tehdy se v podniku konala živá hudební vystoupení a diskotéky. Celá budova je dlouhodobě ve správě Městského domu kultury Sokolova – zázemí pro profesionální živou hudební produkci v roce 2016 vytvořil spolek MeetArea 51. Odhlučněním prostor a ozvučovací výbavou se z bývalé kavárny, kde se promítaly klubové filmy, stal hudební klub a místo společenských setkání. 

Dramaturgii klubu si členové spolku MeetArea 51 skládali převážně sami. „Buď jsme oslovili kapelu, která nás zaujala nebo nás oslovila sama kapela nebo umělec. Samozřejmě, že jsme spolupracovali nějakou dobu i s naším kamarádem, který fungoval jako agentura a umělce k nám v podstatě dovážel,” osvětluje Petr Schneider, zvukový mistr a spoluzakladatel spolku. 

„Když řeknu, že jsem se v Alfě narodil, nebude to nadsázka. 22.2.2008 jsem tam totiž odehrál svůj historicky první koncert a od tý doby jsem z pódia neslezl, natož abych se nevracel na místo činu. Kocoviny, infantilní hádky, romantika na záchodech nebo v šatně... Alfa je láska. Alfa je sentiment a nostalgie a vždycky to bude můj přístav a domov." Filip Koryta aka Dr. Filipitch, mistr ČR ve slam poetry

Program klubu měli místní v oblibě | Foto: archiv klubu

V prostorách klubu se konaly nejen koncerty, ale i kapelní soutěže a exhibiční hudební večery žáků místní umělecké školy. Jednou ze soutěží byla Karlovarská rocková mapa od stejnojmenné iniciativy, která propojovala českou a německou pohraniční klubovou scénu nejen soutěžícími, ale i zástupci v porotě. 

„Pár let zpět v Alfě fungovala soutěž s názvem Karlovarská rocková mapa, kterou jsme s kapelou jednou vyhráli. Byla to vlastně první soutěž, ve který jsme něčeho dosáhli. Klub byl už na pohled dobře zařízenej, měl super zázemí a celkově bylo vidět, že už se tam odehrálo dost koncertů." Kraken (The Wild Roots)

Alfa Music Club pojme 200 stojících a 120 sedících diváků. Posadit se lze pohodlně u stolů, na gaučích a pohovkách nebo na kino tribuně naproti pódiu. Přes léto gastro provoz klubu osvěžoval návštěvníky i na terase.

Závěrečná rada od klubařů z Alfa Music Clubu zní: „Při vyjednávání o výši svého honoráře si uvědomte realistický potenciál návštěvnosti. Těžko můžeme vyplácet honoráře v desítkách tisíc kapelám, na které pak přijde pár lidí. Taky bych z pozice zvukaře rád apeloval na majitele obřích aparátů, že ne všechna technika, která zní dobře na otevřené venkovní letní scéně, se hodí do klubu běžných rozměrů. Zvukař už s tím pak nemůže nic udělat a koncert je pak jen neustále dotahování hlasitosti ostatních členů s majitelem velkého komba,” uzavírá pohled do sokolovského zákulisí Petr Schneider.

Sokolovská metalová kapela Liberate byla v Alfě častým hostem | Foto: archiv klubu

Alfa Music Club, resp. jeho provozovatelé z MeetArea 51, bohužel v souvislosti s nařízeními vlády ČR a znemožněním provozování koncertů svou činnost koncem roku 2020 ukončily. Provoz klubu přebral Dům kultury Města Sokolov s nadějí, že se klubová scéna opět vrátí do „normálu“.


Kapacita: 200 stání + 120 sezení
Ozvučení: System Electro Voice 2x3Kw
Mix: Soundcraft digital 24in 
Monitory: 6x odposlechová cesta + 2 cesty v rezervě
Zpožděná linka pro zadní sedící diváky 

A nakonec apel na vás: Máte s nějakým klubem sami jako muzikanti tak dobré zkušenosti, že byste ho do této naší „síně slávy“ chtěli doporučit? Nebo naopak zkušenosti tak špatné, že by se mu každý hudebník měl obloukem vyhnout? I na ty si posvítíme. Pište na redakce@frontman.cz.

Tagy Klubařina, to je dřina Alfa Music Club
Aktivně se zabývám bookingem (AMPromotions), kde zastupuji např. Beatu Hlavenkovou, teepee a další. Dále se také pohybuji v kulturním PR a správě sociálních sítí umělcům a kulturním organizacím, ve festivalové dramaturgii, produkci a fundraisingu. Kromě organizace komunitního Top...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY