Přejít k hlavnímu obsahu
Kings Of Leon jsou na vrcholu svého muzikantství. | Foto: Press
Kings Of Leon jsou na vrcholu svého muzikantství. | Foto: Press
Martin Hošna -

Kings of Leon svým rock'n'rollem pořád baví

Devátá řadová deska Kings Of Leon, rodáků z Nashvillu, lakonicky nazvaná Can We Please Have Fun, je věrná svému názvu. Nabízí slušnou porci rockové zábavy, kterou bratři Followillovi obalují do snivého post punku s prvky harmonického zvuku osmdesátek.

Dlouhou cestu ušel kvartet od svého debutu Youth & Young Manhood (2003). Přesto garážová špína, která na začátku definovala styl Kings Of Leon, stále dřímá v barevných skladbách, které surfují po poetice 50., 60. a 80. let. Tu ale nabourávají hrubé kytarové riffy, jež vyvažuje frontman Caleb svým intenzivním chraplákem.

Návrat k energickým počátkům nejvíce připomíná singl Mustang, jedna z nejlepších písní, kterou Kings Of Leon napsali od průlomového alba Because Of The Times (2007). Zadržovaná nástrojová agrese vyvolává to správné napětí, které ne a ne vybuchnout. Špinavou kytarovou souhru s bublající basou nakonec v refrénu dynamicky překřičí Caleb vyjícím škádlením a otázkou: „Jsi mustang, nebo kočička? O co ti jde?“

Skoro až popová produkce má hlavní slovo v tangové skladbě Actual Daydream, zatímco zádumčivá Split Screen melancholicky ukolébává podobně jako Don't Stop the Bleeding, rádiový cajdák z 50. let s indie prvky. Do chraptivého rocku se Kings of Leon vrátí v Nothing To Do, intenzivní vypalovačce. Status stadionové kapely si kvarteto určitě užije naživo v písni Hesitation Generation, v níž se skloubí pompéznost s velkohubým refrénem.

Co na nahrávce oceníte jako muzikanti?

Kings Of Leon jsou již veteráni ve svém oboru, přesto malují velice barevné kompozice a flirtují s indie rockovými motivy (Rainbow Ball). Zádumčivé texty ale mají ve výsledku optimistický charakter skrze valící se rock'n'roll, v němž jsou bratři Followillovi mistry. Odkaz jižanského rocku, blues a garážového punku je stále přítomný ve většině skladeb. Akordy hrané unisono v partech obou rytmických kytar, otevřené smyčcové harmonie či durová stupnice v jednoduchých kytarových sólech zvoní strunami s pravým citem a jasnou precizností. Kings Of Leon jsou na vrcholu svého muzikantství.

Kings Of Leon – Can We Please Have Fun

Kings Of Leon – Can We Please Have Fun

LoveTap Records, 00:44:55

rock

80 %

Tagy Kings Of Leon Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY