Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 21.07.2022 - 00:01

Keeley Ler Bubble Tron: modulace kytaristy kapely Primus

Od roku 2016, kdy byl poprvé uveden na trh pedál Keeley Bubble Tron, je tento efekt téměř nedílnou součástí pedalboardu Larryho „Ler“ LaLondea, kytaristy kalifornského rockového tria Primus. Robert Keeley, hlavní konstruktér a šéf značky Keeley Electronics, se společně s LaLondem rozhodli modulaci nabízející flanger, phaser a envelope filtraci, upravit a výsledkem je flexibilní verze ze série Artist Edition, nesoucí označení Ler Bubble Tron.

Faceliftovaná novinka sdílí s předchozím modelem ovladače zastoupené potenciometry Level, Depth, Sensitivity i malý páčkový přepínač pro volbu modulačních režimů, ale obvody byly modifikovány podle Larryho požadavků a parametr Rate byl přejmenován na Resonance. Všechny tři mody reagují na dynamiku hry, takže uživatel má k dispozici téměř nekonečné množství různých barev a textur.

Jednu z hlavních editačních změn oproti předloze představuje umístění ovládání Envelope Filteru na přední panel – tato sekce byla dřív dostupná pouze tehdy, pokud jste nakonfigurovali DIP přepínače uvnitř pedálu. S daným řešením se naopak efekt Filter Sample/Hold přesunul do interní banky B. Zmíněná funkce Resonance určuje šířku pracovních frekvencí, Depth funguje na bázi low-pass / high-pass filtrů a potenciometr Sensitivity nastavuje citlivost vstupního okruhu v závislosti na typu a síle snímačů.

Mod DynaMoPhase zahrnuje v podstatě dva phasery, kdy jeden má LFO, jehož rychlost se nastavuje ovladačem Res (zatímco jeho hloubka je řízena dynamicky), a druhý je skutečný dynamický phaser, jenž se spouští a zastavuje na základě ataku trsátka.  U tohoto phaseru lze opět nastavit hloubku a citlivost a získat tak muzikální zvuk, založený na signálu z kytary. Standardní phaser je možno vypnout a aktivovat pouze režim DynaPhase.

Sekce DynaFlanger čerpá inspiraci z modelu MicMix DynaFlanger, jenž Frank Zappa používal na přelomu 70. a 80. let. Bubble Tron využívá speciální oscilátor eliminující typický šum standardních LFO a prostřednictvím ovladače FDBK (subfunkce parametru Resonance) nabízí flanger negativní i pozitivní zpětnou vazbu pro docílení vokálnějšího projevu, nebo naopak hutnější, hladší projekce. Cena modulačního multiefektu Keeley Larry „Ler“ LaLonde Bubble Tron se pohybuje pod hranicí 230 dolarů.

Tagy Keeley Electronics Keeley Ler Bubble Tron

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY