Přejít k hlavnímu obsahu
Katarzia se snaží oslovit mužského i ženského diváka, podnítit k dialogu, který povede k pozitivní změně | Foto: Hana Knížová
Katarzia se snaží oslovit mužského i ženského diváka, podnítit k dialogu, který povede k pozitivní změně | Foto: Hana Knížová
redakce - Po, 26.10.2020 - 16:00

Katarzia přináší nové impulsy do debaty o postavení ženy ve společnosti

Na systematický sexismus v naší kultuře a další témata spojená s pozicí ženy v moderní společnosti upozornil ve videoklipu Hoří i voda mezinárodní tým v čele s Katarzií, režisérkou Jay Walker a kameramankou Annou Smoroňovou. Cílem tohoto filmového projektu je přinést nové impulzy do debaty o postavení ženy ve společnosti, včetně diskuze o hranicích a odstínech sexuálního obtěžování, která je v obou zemích naší bývalé federace stále na počátku.

Videoklip Hoří i voda se natáčel v prostorách domu Radost na pražském Žižkově, u Proboštských jezer a jezera Lhotka a podílela se na něm celá řada osobností. Hlavní mužské role ztvárnili Cyril Dobrý, Jan Hájek a Robert Mikluš, ženské role zastoupily mj. Tereza Hofová, Tereza Švejdová, Martina Sľúková, Radka Fidlerová, Tereza Ondrová a také jedna z představitelek dokumentárního filmu V síti Anežka Pithartová.

Text skladby Hoří i voda z aktuálního Katarziina alba Celibát pracuje s motivy románu Obraz Doriana Graye od Oscara Wilda. Význam a přesah této česky zpívané písně nyní aktualizuje video, jenž je symbolickým vyobrazením postavení žen v současné společnosti. Dílo speciálně odkazuje k právě probíhajícím kontroverzním politickým tendencím na Slovensku, které směřují například k zpřísnění pravidel interrupcí. Téma aktuálně velmi rezonuje také v Polsku.

„Žijeme ve světě, kde se mnohé z nás cítí bezmocné, umístěné do jiné pozice, než bychom si zasloužily, neustále pod tlakem kritických anebo lascivních pohledů, nedobrovolně sledované, bez vlivu na mnohá rozhodnutí, závěry a úsudky ohledně našich těl, která jsou definovaná osobami bez subjektivní zkušenosti existence v ženském těle,“ vysvětluje kontext díla režisérka Jay Walker. 

„Toto video nemá říkat, že všichni muži jsou špatní, ani že by ženy měly vládnout světu. Témata, která odkrýváme, jsou dost komplikovaná a citlivá. Doufáme, že s pomocí vizuální symboliky oslovíme mužského i ženského diváka a že společnost podnítíme k výraznějšímu dialogu, aktivitě a pozitivní, dlouhodobé změně,“ říká Katarzia, která je autorkou hudby i textu.

Tagy Katarzia
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY