Přejít k hlavnímu obsahu
Petr Poly Pálenský, foto: Michal Sváček
Petr Poly Pálenský, foto: Michal Sváček
ahmed -

Kacířství 4.0: Kniha frontmana Insanie vyvolala přednášky o kacířství

Může být kacířství i ve 21. století aktuálním tématem? Jak toto téma rezonuje v kulisách 4. průmyslové revoluce? Je možné herezi vnímat jako sílu provokující pozitivní změny? Také těmto otázkám se bude věnovat přednáškový blok Kacířství 4.0 inspirovaný provokativní knihou Kacířův kancionál. Proběhne 3. prosince v Galerii Jaroslava Fragnera u Betlémské kaple. Mezi přednášejícími jsou respektovaní religionisté, Ivan O. Štampach, Martin M. Mrskoš a Adam Borzič, a jeden z autorů knihy, frontman kapely Insania Petr Pálenský. Vstup na akci je zdarma, pro omezenou kapacitu je ale nutná registrace.

Cílem večera nazvaného Kacířství 4.0, jehož součástí bude takové moderovaná diskuze, je zasadit téma kacířství do aktuálního společensko-politického kontextu. „Některé bludy mají tendenci se prosazovat jako budoucí pravověrnost,“ říká významný český religionista, teolog, filozof a vysokoškolský pedagog Ivan O. Štampach, který představí vlastní zkušenost s obviněním z hereze a s reálným vlivem exkomunikace na další běh života. „Poukážu na pojetí hereze jako poraženého vyznání v kontrastu s ortodoxií jako naukou vítěznou. Historická zkušenost totiž ukazuje na často násilné vítězství doktríny, která se tak stala pravověrnou. Hereze může být alternativní, menšinové, protestní úsilí a jako takové může být ostrůvkem vitality ve skomírajícím duchovním systému. Analogie náboženské hereze může existovat i ve filozofii, v umění, ba i v politice. Je impulsem, může svou energii předat mainstreamu,“ dodává.

Básník a terapeut Adam Borzič, který působí také jaké šéfredaktor obtýdeníku živé literatury Tvar, představí vlastní pojetí heterodoxní spirituality, jíž rozumí jakožto cestě náboženské individuace. Koncept osobního náboženství Borzič přejímá od amerického psychoterapeuta s katolickými kořeny Thomase Moora. Přednášející chce rehabilitovat nejen herezi, ale právě tak i synkretismus. Jeho osobní cesta zahrnuje spojení mystického křesťanství, mahajánového buddhismu a hermetismu.

Majitel vydavatelství Horus a zakladatel portálu Okultura.cz Martin M. Mrskoš se ve svém příspěvku zaměří na témata hereze, hřích, tabu a transgrese. Přinese „okulturní“ pohled na vůli a odvahu člověka vykročit z profánního k sakrálnímu. O vývoji „filozofie“ kapely Insania a přístupu kapely k duchovnu, včetně nadsázky a ironie, která je v textech zjevná, dále pohovoří Petr „Poly“ Pálenský, jeden z autorů knihy Kacířův kancionál, jež celý přednáškový blok Kacířství 4.0 vyvolala. „Na místě jsou paralely s mediálním peklem či současným kulturně-politickým klimatem i vnímání kacířství jako inspirující hybné síly,“ uzavírá Pálenský. S ním si o knize můžete přečíst také tento rozhovor.

O moderaci cca dvouhodinového přednáškového bloku Kacířství 4.0 se postará religionista, terapeut a odborník na psychologii náboženství Jiří Motl. Akce se koná v kavárně Galerie Jaroslava Fragnera u Betlémské kaple v úterý 3. prosince 2019 od 18 hodin. Pořadatelé dále připravují také speciální geocachingovou akci nazvanou Praha kacířská.

Vstup na celý přednáškový blok Kacířství 4.0 je zdarma, vzhledem k omezené kapacitě je ale nezbytná registrace na emailu jana-kubistova@seznam.cz.

Kacířův kancionál je multimediální projekt inspirovaný hudebním undergroundem a současně vůbec první hudební umělecká publikace s paralelním obsahem v rozšířené realitě. Je knihou prostou předsudků a povinné úcty k autoritám a institucím. Na první pohled se jedná o impozantní, vizuálně krásnou, do nejmenšího detailu propracovanou knihu obsahující písňové texty kapely Insania od jejího vzniku před více než třiceti lety až po zatím poslední album. Na ty ale navazuje těžký kalibr: dialogy osobností zvučných jmen od antických i moderních filozofů a duchovních revolucionářů přes mediální i hudební ikony, vrahy a jiné nechvalně známé dobové figury, nevyjímaje ani tragikomické existence české současnosti.

Tištěnou podobu knihy, která vyšla u vydavatelství Yinachi, dále provází virtuální obsah, který lze zobrazit pomocí aplikace pro chytré telefony. Provokativní texty a kresby tak dotváří klipy, foto a video koláže, gify, mini komiksy a svérázné anekdoty... to vše ukryté ve 2 GB dat mobilní aplikace, která je zdarma ke stažení pro operační systémy iOS i Android.

 

Tagy Kacířův kancionál Insania Poly

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

ahmed
Fanouškovské alter ego šéfredaktora. Zářezy najdete také na Radiu 1, festivalu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY