Přejít k hlavnímu obsahu
Judas Priest si na konci svého milénia stále udržují svoji nepopíratelnou velikost. | Foto: Elliott Deseure
Martin Hošna -

Judas Priest valí svůj heavy metal s pekelnou intenzitou

Legendy Judas Priest pokračují ve svém brilantním standardu vydáním další řadové desky Invincible Shield. Devatenáctý albový zářez kapely je burácející rockové dílko, které nedělá ostudu vlastnímu odkazu.

Je až k nevíře, v jaké ohromující kondici je lídr Rob Halford. V santaclausovské image je jeho vokál stále hlavním poznávacím znamením a celá nahrávka Invincible Shield zní, jako by se Judas Priest vrátili v čase do osmdesátek, kdy určovali svým koženým fetišismem a špinavě blonďatým headbangingem kytaristů K. K. Downinga a Glenna Tiptona směr celého žánru hard & heavy. Od té doby se toho kromě kapelní sestavy ve zvuku, v komponování i v pompézní kytarové souhře mnoho nezměnilo. Přesto si nové písně zaslouží svoji pozornost – dokážou totiž ohromit jak starověrné, tak i nové publikum, které určitě uhrane dynamická rozmanitost skladeb i dramatická atmosféra desky.

Hned otvírák Panic Attack pojednávající o temné stránce internetu a sociálních sítích reinkarnuje syntezátorové intro z éry Turbo, aby se píseň hned zvrhla do typického ječivého speed metalu. V bouřlivém mixu hlučných riffů, hutně pokorných melodií i pompézních sól se Judas Priest po hlavě vrhají do svého metalu v každé písni.

Burácející The Serpent And The King udržuje dynamiku v duchu zabijácké hitovky Painkiller, v hardrockově potemnělém charisma Gates Of Hell nebo Devil In Disguise Judas Priest na chvíli zpomalí, bluesovou poctu Ronnie James Diovi a Lemmymu pak sdílejí ve vypalovačce Giants In The Sky, a v nejpomalejší skladbě Crown Of Horns zní Halfordův vokál vznešeně. Podmanivou kytarovou magii předvádí dvojice Faulkner/Tipton v písni Fight Of Your Life za pomoci dunivé rytmiky baskytaristy Iana Hilla a bubenického mistra Scotta Travise.

Judas Priest si na konci svého milénia stále udržují svoji nepopíratelnou velikost a náskok před jinými heavymetalovými veterány.

Co oceníte na desce jako muzikanti?

Přestože odpadlík K. K. Downing v řadách Judas Priest chybí, o generaci mladší posila Richie Faulkner ho dokázal nahradit se vší parádou. Kytarové muzikantství je pastvou pro oči i uši, stejně tak produkce Andyho Sneapa, který funguje jako koncertní hráč místo nemocného Glenna Tiptona. Řada skladeb se pyšní majestátními vokálními linkami, komplikovanou stavbou riffů, stadionovými melodramatickými refrény i kovovým zvukem, evokujícím hitovku Breaking The Law. Judas Priest, model 2024, ostudu neudělali.

Judas Priest - Invincible Shield

Judas Priest – Invincible Shield

Sony Music, 00:63:00           

heavy metal

80 %

Tagy Judas Priest speed metal heavy metal Rob Halford Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY