Přejít k hlavnímu obsahu
Nostalgii probouzí chytlavé refrény s epickými momenty v duchu NWOBHM. | Foto: Press umělce
Nostalgii probouzí chytlavé refrény s epickými momenty v duchu NWOBHM. | Foto: Press umělce
Martin Hošna -

Starou metalovou školou KK's Priest neurazí

Některé personální rozchody v kapele můžou být k užitku. Už je to nějaký pátek, co kytarista K. K. Downing po vzájemných neshodách opustil svoje letité angažmá u Judas Priest a založil vlastní heavymetalový projekt KK's Priest. A s ním směle konkuruje bývalým spoluhráčům.

Aby toho nebylo málo, do své formace přizval i další bývalou tvář z Judas Priest, Tima „Rippera“ Owense, který působil v legendární kapele celou dekádu, když se Rob Halford trhnul na sólovou dráhu. V covidové době vyplivla kapela již zuřivý debut Sermons of the Sinner (2021), o dva roky později pokračuje s druhým zářezem Sinner Rides Again přesně tam, kde předchůdce skončil.

Neuvěřitelný vokální výkon Tima „Rippera“ Owense odstartuje skladbu Sons of the Sentinel, která reinkarnuje starou školu Priest se vším všudy. Neurvalý ječák se nebojí oktávových skoků a čistokrevné heavymetalové kytary míchají tvrdé riffy s propracovanými sóly, jež útočí na solar svou stručností a přímočarostí. První polovina desky se nese vyloženě v rychlopalném tempu, ukazuje dobu, kdy byl metal jednodušší a přímější než nyní, a nespoléhá se na triky a experimenty.

Podprahové blues ukrývá jinak robustní píseň Pledge Your Souls, valící se metalové balvany před sebou žene Reap The Whirlwind, pomalé intro ve skladbě Hymn 66 zní stejně melodramaticky a strašidelně jako v hororových osmdesátkách, přičemž Owens oslňuje vokální hravostí a obřím ječákem v refrénu. Dynamiku ukazuje K. K. Downing v pomalých skladbách. Keeper Of The Graves je metalový lyrický chvalozpěv na vlastní minulost a ukazuje schopnost napsat metalovou píseň plnou dramatických zvratů.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Nostalgii probouzí chytlavé refrény s epickými momenty v duchu NWOBHM, které doplňuje čitelná rytmika a propracovaná (a předvídatelná) kytarová práce, která na hony volá po džínovině, černé kůži a Harley Davidsonovi. Downingův headbanging je plný agrese, melodická sóla jsou založená na blues, unisonované riffy jsou zesílené ve středu, dýchají archaičností a poutají k sobě pozornost velmi nervózním vibratem. Kytarové souboje mezi K. K. Downingem a Aj Millsem jsou stejně agresivní jako za časů Judas Priest, znějí stejně triumfálně a nadčasově jako před čtyřiceti lety.  

KK´s Priest - The Sinner Rides Again

KK's Priest – The Sinner Rides Again

Napalm Records, 00:40:33

heavy metal

65 %

Tagy KK´s Priest Judas Priest K. K. Downing Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY