Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 12.07.2022 - 00:01

John Cruz Crossville ST a TL: butikové modely bývalého člena Fender Custom Shopu

Málokdo postavil více kytar typu Stratocaster a Telecaster než John Cruz, bývalý Master Builder Fenderova Custom Shopu, který před časem založil vlastní značku John Cruz Custom Guitars. Za posledních 40 let zvládl to, co z těchto nástrojů dělá jedny z nejoblíbenějších kytar na světě. A co je asi ještě důležitější, vytvořil způsoby, jak obejít jejich přirozená omezení. Nyní John Cruz představil dva modely Crossville ST a TL, zahrnující to nejlepší ze všech světů.

Na výběr je materiál korpusu i hmatníku, povrchová úprava hlavice, těla a krku včetně různých relic modifikací. V případě korpusu lze volit mezi mahagonem, olší a bahenním jasanem, radiálně řezaný krk z jednoho kusu javoru dostal masivnější profil Large-C, hmatník z palisandru či javoru o radiusu 12 palců nese 21 pražců  Dunlop 6100 a ořech Graph Tech široký 42.86 mm, menzura činí standardních 25.5 palců.

Ladění zajišťují stylové vintage strojky Gotoh Staggered SD91 s odstupňovanou délkou hřídelí, Straty jsou osazeny Synchronized vibratem Gotoh 510TS-SF2 se zasouvací hřídelí, zatímco Telecastery disponují tradiční pevnou kobylkou Gotoh Ti-TC1S s vaničkovou základnou a trojicí válečkových kamenů z titanu. Použity byly speciálně vinuté jednocívkové snímače John Cruz Custom Designed a potenciometry firmy Jim Dunlop.

Zákazník si může vybrat z následujících barevných a relic úprav

Klasické a pastelové barvy – Black, Dakota Red, Olympic White, Seminole Red, Shell Pink, Sonic Blue, Surf Green, Vintage White
Metalické barvy – British Racing Green, Gulfstream Blue Metallic with White Stripes over Three-Tone Sunburst, Ice Blue Metallic, Olive Green Metallic, Rootbeer Brown Metallic, Shoreline Gold Metallic, Wineberry Metallic
Třpytivé laky – Gold Sparkle over Dakota Red, Silver Sparkle over Black
Transparentní laky – Cobalt Blue Burst, Crimson Red Translucent, Emerald Green, Honey Burst, Three-Tone Sunburst, Vintage Blonde

Pristine – bezvadný stav nového nástroje
Time Capsule – kytara byla hraná a přesto o ni bylo šetrně pečováno
Whole Lotta Playing – na nástroj se hrálo s láskou po celá léta
Battle Axe – extrémně opotřebovaný stav

Oficiální ceny modelů John Cruz Custom Guitars Crossville ST a TL se pohybují okolo 9000 dolarů, součástí dodávky je samozřejmě kvalitní pevné pouzdro JCCG Custom, nástroje jsou z dílny seřízeny na struny D'Addario NYXL 10 /46.

Tagy John Cruz Custom Guitars John Cruz Crossville ST John Cruz Crossville TL

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY