Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 02.05.2021 - 08:00

Je to první vyrobený Fender Telecaster?

Úvodní série kytar typu Telecaster nesla v roce 1950 pojmenovaní Broadcaster, ale po sporu s firmou Gretsch, která identický název použila u svých bicích souprav, musel Leo Fender tuto edici přejmenovat. V mezidobí od února do srpna 1951 byly vyráběny tzv. Nocastery se sériovými čísly v rozmezí 1000 až 2000 a poté značka přešla k notoricky známému označení Telecaster.

V té době ještě výrobní čísla kytar Fender přesně neodpovídala chronologickému řazení, to znamená, že např. nástroj s v. č. 1234 mohl opustit továrnu dříve než kus s číslem 1100. To je i případ jednoho z raných, nebo možná i vůbec prvního vyrobeného modelu s oficiálním logem Telecaster, nesoucího číslo 0942, což by jej podle dnešních výstupních standardů řadilo ještě před Nocastery.

Exemplář z roku 1951 se nyní objevil v kalifornském obchodě Norman's Rare Guitars, nabízejícím raritní vintage kytary a basy. Nástroj je i přes svůj věk ve velmi dobré kondici a zájemce k němu dostane také originální pouzdro, kožený popruh, kryt kobylky nebo fotografii původních majitelů. Jedinou úpravu představuje převinutý krkový snímač.

Pokud vás daná tématika zajímá, tak mrkněte na video, demonstrující kromě zmíněného Telecasteru i pololubový Gibson ES-345 TDW z roku 1964, letitý Epiphone Professional v provedení Cherry Red a vintage kombo EA 7P od stejné značky.

Tagy Fender Fender Telecaster 1951
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY