Přejít k hlavnímu obsahu
Chce to hlavně vytrvalost a hluboké přesvědčení, že to v sobě máte, a proto to musíte dělat. | Foto: archiv Jany Bastien
Chce to hlavně vytrvalost a hluboké přesvědčení, že to v sobě máte, a proto to musíte dělat. | Foto: archiv Jany Bastien
Jana Bastien -

Jana Bastien: Už jako malá jsem věděla, že budu zpívat davům

S novou deskou #9 jsem absolvovala klubové tour s kapelou Mirai, hned poté následovala vyprodaná Lucerna. Pár lidí se mě ptalo, jak je možné takhle rychle, za pár měsíců a ještě v cizí zemi, „vystřelit nahoru“. Je na to recept? Recept na to skutečně mám a ráda se o něj s vámi podělím.

Mám za sebou více než sedm let neúspěchů, chyb a vyhozených peněz za nekvalitní videoklipy, které máme na YouTube již naštěstí skryté, hodiny špatných nahrávek dělaných na koleni, množství dislike a roky žádné koncerty, jen vánoční koncerty pro rodinu. A ano, roky dřiny zpěvu, na falešných tónech a na vystupování.

Každá cesta k úspěchu je jiná, jinak klikatá, ale myslím, že se shodneme, že pokud jste na to sami, nikdo vám nevěří a nepodpoří vás, bylo by „to čekání“ mnohem delší – i na tohle všechno, co dnes vypadá, že něco znamená.

Chce to hlavně vytrvalost a hluboké přesvědčení, že to v sobě máte, a proto to musíte dělat. Znám mnoho již bývalých kolegů, kteří upřednostnili rodinu, vyhořeli, nenacházeli dobrou podporu a současně nebrali muziku jako byznys a práci, což by měl být podle mě základ. Protože každý byznys a úspěch v něm má svá pravidla. A když je vezmete za své, i v muzice to budete mít jednodušší.

Taková je alespoň moje zkušenost. Veškeré fuckupy, kterých bych mohla jmenovat kvanta, byste v jiném podnikání a byznysu neudělali, tak proč v muzice ano? K zubaři jdete, protože víte, že na to má vzdělání, praxi a je dobrý. Tak proč byste v muzice šli za producentem, který se teprve včera u piva rozhodl, že bude produkovat hudbu – protože je kámoš?

Můj aktuální tým tvoří devatenáct lidí – od produkce po kapela, PR, marketing, video produkci a booking. Management jako takový si dělám já osobně. Vydavatelství nemám podepsané, chtěla bych jedině Universal Music, nebo žádné.

Veškeré věci si financuji sama, ze svého podnikání a práce lékařky. Je to skutečně náročné, všechno si zafinancovat, co si budeme povídat. Už jako malá holka tančící v pokojíčku jsem ale věděla, že budu zpívat pro davy lidí. Tak si za tím jdu.

Z vyprodaného koncertu v Lucerně. | Foto: archiv Jany Bastien

Aktuálně vyšel taneční videoklip k letnímu singlu Si Originál, čeká nás podzimní tour po České republice s kapelou Botox, kterou zakončíme v Lucerně, pracujeme na desce #zlomená a již se připravuje Open Air koncert s Moravskoslezkou Symfoniettou, na který se moc těším.

Dále mám ještě jednu žhavou novinku, ze které mám velkou radost, a to vítěztví v souteži REC.stage Čistého festivalu, díky čemuž si letos zazpívám na festivalech FM City Fest, Colours of Ostrava a Benátská s Impulsem!

A co další život přinese, bude překvapení – a to já umím.

Vizuál k vítěztví v souteži REC.stage Čistého festivalu. | Foto: archiv hudebnice

Jaká je vaše hudební cesta? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Jana Bastien

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jana Bastien
Zpěvačka a skladatelka www.officialbastien.com
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY