Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Čapek - Ne, 16.03.2014 - 00:01

Jamman Express XT: král malých looperů?

Až donedávna se zdálo, že pokud se mluví o loopovacích pedálech, musí jít o velké krabice se spoustou funkcí, které člověk bez přečtení manuálu třikrát a pozpátku nemůže pochopit. V posledních letech se ovšem začaly objevovat menší a mnohem intuitivnější varianty, které nejen ušetřily místo, ale i čas, strávený nad chápáním ovládání looperů. Když se objevil kapesní looper TC Electronics Ditto, zdálo se, že už to lepší být nemůže – ale pak na výzvu odpověděl Digitech, který přinesl zbrusu nový Jamman Express XT. Jedná se o nového krále malých looperů?

Již na první pohled je naprosto jasné, že jde o Digitech z rodiny Jammanů. Nezaměnitelná modrá metalíza je tentokrát doplněná slušivými bílými pruhy a bílým emblémem s modelovým označením. Ale dost o designu - XTčko nabízí podobnou výbavu, jakou najdeme i u konkurence – jediný True Bypass spínač, který ovládá nahrávání smyček kombinací jednoho, dvou, nebo jednoho dlouhého sešlápnutí, a jediný potenciometr, kterým se nastavuje hlasitost smyčky. Podobně jako u lehce větších looperů Boss je zde možnost napájení jak adaptérem, tak baterií. Co je ovšem při této velikosti (odpovídající třeba pedálům MXR) překvapivé, jsou pokročilé prvky, jako například stereo vstupy a výstupy, vstupy a výstupy sloužící pro synchronizaci s dalšími Jammany, nebo krásně přehledná trojice LED, díky které je tvorba smyček hračkou. Velikost se rozhodně nepodepsala na omezení délky smyčky, či možností over-dubbingu – do Jammanu se vejde až 10 minut souvislé stopy s nekonečným počtem vrstev! Zpět ale k trojici indikačních LED.¨

V případě nahrávání se rozsvítí LEDka červená. Při druhém sešlápnutí se rozsvítí zelený indikátor přehrávání a při třetím oranžový, signalizující over-dubbing (tedy nahrávání dalších vrstev). Při dvojím sešlápnutí se pak celá smyčka zastaví. Pokud podržíte nožní spínač během přehrávání smyčky, vymaže se její poslední vrstva, pokud jej podržíte, když je smyčka vypnutá, vymaže se celá smyčka (opět přehledně signalizováno LED). Je to jednoduché! Jediné, co k tomu je potřeba, je trocha přesnosti. K té vám ale jistě napomůže konstrukce nožního přepínače, který má poměrně krátkou dráhu a plynulý chod, čili velmi rychle reaguje na vaše sešlápnutí. A mezi námi – při této velikosti pedálu již má krabička dostatečně široké dno, aby byla opravdu stabilní a pod nohou neuhýbala – což je u přesného nahrávání nejdůležitější.

Již po jednoduchém poměření pohledem by se někdo mohl ozvat: "Ale Ditto je přece menší!" No, to možná je, je dokonce tak malé, že menší už být nemůže… ale jak se tak říká, velikost – tedy v tomhle případě drobnost – není vše. Digitech Jamman Express XT není nejmenší dostupný looper, to má ovšem jak pozitivní, tak negativní následky – jistě, zabere více místa, ale na druhou stranu Vám nabídne více funkcí a lepší přehlednost o tom, co se vám pod nohama děje. Při své velikosti je možné jej napájet i baterkou, což z něj činí opravdu mobilní zařízení. A díky možnosti stereo zapojení jej určitě ocení hráči, kteří jsou zvyklí hrát do více aparátů, či používat stereo modulace a echa. Modrý krasavec je tedy slušným aspirantem – Ditto, třes se!

Tagy Digitech Jamman Express XT
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY