Přejít k hlavnímu obsahu
Vladivojna jako by tuhle smyslnou hostinu poskládala z nástrojů, které zrovna měla po ruce. | Foto: Eliška Šárková
Vladivojna jako by tuhle smyslnou hostinu poskládala z nástrojů, které zrovna měla po ruce. | Foto: Eliška Šárková
Jan Hamerský -

Jak vypadá devět a půl týdne podle Vladivojny

O intimitě v souvislosti s hudbou hovoří kde kdo: Billie Eilish, Olivia Rodrigo nebo Amelie Siba. Kde je přidaná hodnota u Vladivojny La Chia, tvůrkyně o generaci starší? Vždyť taky nemá „nic než“ domácí studio, kytaru a zahalené nitro. Rozdíl tkví v dusnu a střídmých náznacích.

Generace Z podvědomě kráčí ve stopách písničkářky Fiony Apple a myslitelů Marka Fishera a Davida Graebera. Věří, že co je upřímné, nemůže být hloupé, a za osobními problémy a úzkostmi často vidí společenský přesah. O generaci starší Vladivojna na svém novém albu nazvaném Tam v hluboké tmě tepe a září, které vyjde 23. září, tíhne spíš k tantře. Pokud v tmavém gotickém sklepě U Kamenného zvonu, kde se točil pilotní stejnojmenný videosingl, hledala průniky osobní roviny a společenských rovin, pak je nejspíš našla ve smyslnosti a duchovnu. Nebojte, pořád je to tatáž osoba, která složila ódu pro humra (a hraje ji na humra). Takové Objetí panenky Marie je party track jak vyšitý akorát s varhanami a kvazi pobožným kvílením, které pravda, může stavy nábožného poblouznění možná skutečně navodit.

Právě s ohledem na mystické výšiny nového počinu Vojna „posluchače raději nechala, ať k desce přistupují se svými volnými asociacemi“. Nenamáhá se vysvětlovat, co jak myslela. Zároveň není ani pohodlná a nepálí od boku líbivé nesmysly. Hlavní role na její desce patří náznakům. Co by byla tantra bez všudypřítomného tajemství, které odhalí jen duchovně pokročilí jedinci v intimitě šepotů a smyslných zvuků?

Co na desce jako hudebníci oceníte?

Budu se držet Vojniných instrukcí a mluvit jen za sebe. V každém tracku vidím díl jedné velké scénické hudby o šesti aktech. Každý mi navozuje jinou náladu od něžného švitoření (Jen tak špičkou) až po divoké juchání (už zmíněné Objetí panenky Marie). Přesto mají skladby jedno společné. Znějí, jako by je Vojna poskládala z nástrojů, které zrovna měla po ruce: letité španěly, ukulele, shakery, hrnce nebo cingrlátka, po kterých můžete stejně dobře ráno pozdravit slunce jako v poledne svolat rodinu o obědu. Jako bych si na chvíli prohodil místo s Kim Basinger a užíval si pozdní smyslnou véču, kterou jí ve filmu 9 ½ týdne připravil Mickey Rourke. V lecčem je Vladivojna potrhlá a dětinská, ale pořád jsem z ní úplně paf.

Vladivojna La Chia – Tam v hluboké tmě tepe a září

Vladivojna La Chia – Tam v hluboké tmě tepe a září

vlastním nákladem, 2021, 20:46

alternativa

75 %

Tagy Recenze alb Vladivojna La Chia

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY