Přejít k hlavnímu obsahu
ShizzleOrchestra na REPETE festu 2022. | Foto: Jonáš Prušek
ShizzleOrchestra na REPETE festu 2022. | Foto: Jonáš Prušek
Julie Brabcová -

Jak uspořádat hudební festival a přispět na dobrou věc

Jsme parta studentů Arts managementu, nadšenci do živé kultury, nebojíme se plnit si své punkové sny a čelit tak novým výzvám. Díky tomu vzniklo naše REPETE, benefiční multižánrový festival na zámku v Rožmitále pod Třemšínem. Motorem celé akce je snaha finančně podpořit zámeckou rekonstrukci. Díky nám má zámek třeba nová vrata, která mu sluší, taky jsme přispěli na opravu střechy a obecnou správu zámku. S tímto úmyslem pořádáme i letošní, už třetí ročník. A jak to celé plánujeme? Tím vás provedeme v tomto článku.

SRPEN 2022: termín a byrokracie

Pomalu se vzpamatováváme z intenzivního zážitku druhého ročníku REPETE FESTU. Chvíli po akci odpočíváme, ale ne nadlouho. Je totiž třeba zařídit náležitosti, které se řeší rok dopředu. Primárně musíme rozhodnout termín následujícího ročníku, což je někdy celkem loterie. Nemáme tušení, jaké letní akce a v jakém termínu se budou konat.

Potom je tady jedna specialitka. S ročním náskokem je nutné zařídit vyhlášku výjimky z nočního klidu. Neznalost tohoto administrativního kroku zapříčinila během prvního ročníku (2021) pěkné zmatky a asi zatím největší fuck up v historii REPETE. Výjimku jsme samozřejmě neměli, a museli jsme tak operativně překopávat celý program, a to den před konáním akce. Vřelé díky místní policii, které si vždy vše pohlídá.

Renesanční zámek v Rožmitále pod Třemšínem - dějiště REPETE festu. | Foto: František Plzák

LEDEN 2023: výběr kapel do line upu

Po novoročních oslavách, s elánem do nového roku a mnoha předsevzetími ohledně toho, jak zodpovědně budeme k organizaci festivalu přistupovat, rozjíždíme scouting účinkujících (kromě hudebního programu má na festivalu své místo také tanec, filmy, výstavy, divadlo, workshopy, jóga nebo třeba blešák...). Máme sdílenou tabulku, kam během celého roku zapisujeme své objevy buďto ze Spotify, SoundCloudu, z festivalů a z hudebních konferencí. Zároveň si projekty kategorizujeme podle žánrů, abychom se v tom množství tuzemských kapel neztratili.

Následně děláme užší, žánrově pestrý výběr, a probíhá hlasování přes google dotazníky. V organizačním týmu je nás pouze pět, takže se na dramaturgii podílíme všichni a finální interprety rozhodujeme demokraticky. Pokud máš kapelu nebo nějaký umělecký projekt a chtěli byste se účastnit REPETE, leden–únor je nejlepší čas, kdy se nám ozvat. Na loňském ročníku vystoupili mimo jiné Karolína Beranová, ShizzleOrchestra, Jiný Metro nebo badfocus.

Organizační tým REPETE festu. | Foto: Karolína Balková

BŘEZEN 2023: ridery, technika a peníze

Line up máme již stanovený a probíhá upřesnění riderů, specifických požadavků a honorářů účinkujících. Pro jednotlivé projekty máme sdílenou složku na google disku, což se nám kvůli přehlednosti osvědčilo nejvíce. Zároveň je březen období lámání chleba, protože řešíme finanční stránku festivalu. Hledáme co nejvíce subjektů, u kterých můžeme žádat o dotaci, a modlíme se, aby jich vyšlo co nejvíce a my tak měli i nějaký finanční polštář. Od března již máme pravidelné týdenní schůzky, během kterých řešíme jednotlivé organizační záležitosti.

ČERVEN–ČERVENEC 2023: kolotoč před finále

Přípravy REPETE FESTU 2023 vrcholí a my jsme v jednom kole. Z jednoho generického problému se klube dalších pět. Občas je to ale fajn, protože díky tomu myslíme na každý organizační detail. Červen je i období naší usilovné práce v oblasti PR, snažíme se REPETE dostat tam, kam to jen jde, ideálně i mimo okruh naší sociální bubliny. Často se obracíme právě na kapely a účinkující, aby akci promovali na sociálních sítích a mezi svými přáteli. Zároveň je to období tvůrčí, hodně myslíme na produkční detaily, doobjednáváme různé vybavení a řešíme výzdobu areálu.

Atmosféra na loňském ročníku REPETE festu. | Foto: František Plzák

TÝDEN PŘÍPRAV A DEN D: hudební život na zámku

Celý týden před festivalem si hrajeme na zámecké paní a pány. Zavřeme se do areálu a zábava začíná. Přes den uklízíme, sekáme trávu, pracujeme na výzdobě a vytváříme zázemí pro produkci akce. Kluci se baví technickými záležitostmi jako rozvod elektřiny či stavba DIY sprchy. Po večerech máme týmové schůzky, během kterých procházíme náš to do list a odpočíváme. Během festivalového dne na zámek přijíždí kapely, s některými se osobně známe, tak je to vždy fajn setkání. Vždy je uvítáme v backstage a jde se na zvukovku. Samotné koncerty si sice nestíháme užít, těší nás ale pohled na spokojené, do hudby houpající se návštěvníky.

REPETE fest 2023

28.–30. 7. 2023

areál zámku v Rožmitále pod Třemšínem

info a vstupenky

pořádá ODD!SPOT, julie.brabcova@oddspot.cz

Tagy komunita hudební festivaly REPETE fest

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Julie Brabcová
Aktuálně studuji na Vysoké škole ekonomické v Praze obor Arts management. Již v prvním ročníku jsem se spolužáky založila spolek ODD!SPOT, který organizuje kulturní akce. Zaměřujeme se jak na jednorázové hudební akce, tak na organizaci multižánrového festivalu REPETE. Ten se k…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY