Přejít k hlavnímu obsahu
Kdyby to fungovalo, bylo by to fakt super!, Foto: Luba Mrkvica
Kdyby to fungovalo, bylo by to fakt super!, Foto: Luba Mrkvica
Adéla Pudláková - St, 30.05.2018 - 10:00

Jak sehnat gig bez známostí a stovky emailů

Všichni muzikanti okolo žijí (hudbou, ano, a hned potom) tím, kde si zahrát! „Hlavně si někde zahrát“, a když už se hraje často, tak „hlavně, aby z toho něco káplo“. Ti méně komunikačně nadaní se musí spolehnout na známosti a dohazování kšeftů, ti akčnější obvolávají a posílají emaily a zprávy, kam můžou. Na druhé straně jsou pak kluby, hudební kavárny a bary, které dostávají denně stovky právě těchto emailů typu „Jsme ta nejlepší kapela, nebudete litovat!“. Pokud si vyberou jednu z kapel, následuje další výměna několika emailů ke sladění kalendářů všech zúčastněných.

Říkali jsme si, jestli by se nedal celý tento proces nějak zjednodušit a obou stranám ulehčit zdlouhavou domluvu. Asi jsme trochu ovlivněni „uberizací“ a „airbnbzací“, a tím, jak to všechno dneska může fungovat rychle, jsme vymysleli platformu Gigscene. Web, kde podle místa, data a hudebního žánru můžete najít gig. Nemuset obepisovat a obvolávat kluby a podniky, kde se hraje, ale mít možnost se rovnou přihlásit na konkrétní volné datum, které vás zajímá.

Gigscene je úplně zdarma – cílem je pomoct muzikantům, ne jim něco prodávat. Funguje to jednoduše: vytvoříte si profil (nahrávky, video, odkazy a něco málo o vás) a pak už jen vyberete město (zatím máme Prahu, Brno, Paříž a Brusel) a potom klub nebo podnik, který na Gigscene nabízí volná data koncertů. Přečtete si podmínky koncertu, který vás zaujal, a závazně se přihlásíte. To znamená, že pokud jste na gig vybraní, musíte ho odehrát (ale samozřejmě žádné sankce nejsou, je to postaveno na fair-play a důvěře). Kluby a podniky pak vidí seznam všech přihlášených na každé datum a jednoduše si vyberou toho, kdo se jim líbí, s tím, že mají jistotu, že přihlášený je v ten den volný a souhlasí s podmínkami koncertu. Jak by to brzy mohlo fungovat je, že si kluby jednoduše na jejich web dají do části „pro kapely“, že aktuálně volná data koncertů jsou k dispozici na Gigscene. Muzikanti se můžou, místo toho, aby posílali zbytečně hromadu emailů na všechny strany, přihlásit na webu na gigy, které jsou volné.

Mnohokrát mě kontaktovali mojí známí muzikanti s tím, že jedou do Paříže, jen tak, a že by si při té příležitosti hrozně chtěli někde zahrát, ale že neví kde, a neumí francouzsky, tak jestli bych jim něco nenašla. Mezi námi – i kdyby uměli francouzsky, je velmi složité dostat emailovou odpověď od místních menších klubů a kaváren. Zde je další pole působnosti Gigscene – během doby, kdy jste v zahraniční (jen tak, nebo na volné dny vašeho turné) se můžete podívat, jestli nejsou nějaká další místa, kde si v tu dobu zahrát.

Gigscene jsme spustili před nedávnem a ze strany muzikantů je pozitivní odezva a nadšení. Na čem ale intenzivně pracujeme, je sehnat co nejvíce trochu akčních dramaturgů a vedoucích klubů, kteří do toho s námi na začátku půjdou. Ono je jednoduché naskočit už do rozjetého vlaku (jak nám mnozí odpovídají: „To je fajn nápad, to nám usnadní život! My se rádi přidáme, až to bude fungovat.“). Pokud tedy víte o hudebních místech, které vedou inovativní lidé – odkažte je na nás, Gigscene jim určitě přijde vhod. A vy, muzikanti a kapely, pokud se vám tento nápad líbí, vytvořte si profil, zabere vám to pár minut. Pokud u nás ještě teď nenajdete gig vašich snů, tím, že budeme mít co nejvíce zaregistrovaných muzikantů, se určitě přidají další a další kluby, a gigů bude víc.

Budeme moc rádi za vaše připomínky k tomuto projektu. Někteří muzikanti byli ohledně Gigscene skeptičtí, ale vždy přece jen skončili jejich lamentování tím, že „kdyby to fungovalo, bylo by to fakt super!“. Napište nám na Facebooku nebo na info@gigscene.net, budeme se těšit.

www.gigscene.net
Facebook
Twitter
Instagram

Tagy komunita Gigscene
Spoluzakladatelka mezinárodního projektu Gigscene. Jsem z muzikantské rodiny, vystudovala jsem kulturní management a muzikologii na pařížské Sorbonně. Momentálně učím klavír, pracuji na své doktorandské práci (Jak funguje francouzský jazzový svět) a na rozvoji platformy Gigsc...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY