Přejít k hlavnímu obsahu
Beps'n'Johnnies na Fakin Sessions | Foto: archív kapely
Beps'n'Johnnies na Fakin Sessions | Foto: Tomáš Worick
ahmed -

Jak se dělá kultura na Slovácku? BESEDA se spojila s Fakin Sessions!

Po zrušení loňské letní i zimní festivalové edice se pořadatelé Besedy u Bigbítu v Tasově u Veselí nad Moravou plně připravují na aktuální ročník, který proběhne 6. a 7. srpna. Potvrzená je většina umělců přesunutých z minulého léta, včetně britských Snapped Ankles a belgických Flying Horseman. Ještě před ohlášením nových jmen v programu festivalu se Beseda spojila s organizátory kyjovských Fakin Session, kteří se snaží podporovat zajímavé projekty na české nezávislé scéně.

Za projektem Fakin sessions stojí tým lidí, které původně dal dohromady festival FakinFakit! Nadšení hudebníci, promotéři, umělci a hudební fanoušci se nechali nadchnout nápadem Tomáše Sytaře, který chtěl dělat sessions jinak než všichni ostatní.

Tým Fakin Sessions s Beps'n'Johnnies | Foto: Tomáš Worick

„Nejsme žádný fakin' covidový projekt, byť se to tak časově sešlo. Napadlo mě to asi před dvěma lety, kdy gradoval boom s live sessions. Znám ve svém okolí hromadu zajímavých, ale natolik okrajových kapel, kterým by těžko někdo dal příležitost natočit živák. Nejvíc nás baví kapely, které jdou na okraj žánrů,“ říká Tomáš Sytař. „S Besedou jsme se spojili, abychom většími jmény zhodnotili dosavadní seznam a dostali se dál. Zároveň je to pro nás jakási zpětná vazba od lidí, kterých si v oboru ceníme, že to snad neděláme úplně špatně,“ dodává.

Kyjovské sessions dávají prostor malým a opomíjeným kapelám na okraji žánrů, které by se k takové příležitosti dostaly jen stěží. Přirozeně tak vzniká kronika toho nejzajímavějšího z tuzemské hudební scény mimo hlavní proud. Kvalitní zvukový a obrazový záznam je zásadní, nejdůležitější je ale komunita a atmosféra.

„Mám radost ze všech aktivních lidí v regionu – muzikantů, pořadatelů i jiným způsobem v kultuře zapojených lidí. Napadlo nás spojit síly, tým Tomáše Sytaře podpořit a současně v rámci Fakin Sessions představit hudebníky blízké Besedě,“ říká ředitel tasovského festivalu Pavel Uretšlégr. Prvním, kdo se Fakin Sessions pod hlavičkou Besedy zúčastnil, byli 6. června brněnští Beps'n'Johnnies, příště to budou olomoučtí Lebanon.

Na léto chystá tým Fakin sessions dvouměsíční pauzu od streamů a naplno se vrhá do organizace třetího ročníku festivalu v kyjovských zkušebnách. Letos proběhne 24. července a vedle hudebního programu nabídne přednášky, projekce a představí místní umělce.

Tomáš Sytař ve své pracovně | Foto: Tomáš Worick

Osmadvacátá Beseda u Bigbítu v Tasově u Veselí nad Moravou proběhne 6. a 7. srpna. Na festivalu se na třech scénách se představí více než čtyřicet vystupujících, další umělci vystoupí v rámci ostatních programových bloků. Kromě britských Snapped Ankles nebo belgických Flying Horseman jsou v programu například také Zvíře jménem Podzim, Zrní, Katarzia nebo Katarína Máliková. V tuto chvíli je Beseda z 80 % vyprodaná, další jména programu pořadatelé zveřejní ještě v průběhu června.

Tagy Fakin Sessions Fakin Fakit Beseda u Bigbítu Beps'n'Johnnies

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

ahmed
Fanouškovské alter ego šéfredaktora. Zářezy najdete také na Radiu 1, festivalu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY