Přejít k hlavnímu obsahu
Fakin Fakit | Foto: Lenka Jurečková
Fakin Fakit | Foto: Lenka Jurečková
Tomáš Sytař - Čt, 20.02.2020 - 12:00

Chcete hrát, nechcete hrát? Komunikace je důležitá

Doba nám nabízí nekonečné možnosti komunikace, bohužel cítím, že nejde o nástroj zjednodušení, ale naopak komplikaci. Nejsem samozřejmě zastánce sentimentálního snění o tom, jak to dřív bylo všechno lepší. Nechci házet vše na to, že dnešní společnost neumí komunikovat sama mezi sebou, to mi přijde příliš fádní. Možná se taky mýlím a jde pouze o nezájem či lenost v tom se vyjádřit.

Již čtvrtým rokem pořádáme menší jednodenní festival FAKIN FAKIT v Kyjově na Moravě v prostoru bývalé ‚‚traťmistrovky‘‘. Nápad vznikl po dlouhých debatách o tom, že prostor, který je využíván jako zkušebny, má natolik silnou atmosféru, že by si zasloužil být alespoň jednou v roce otevřený pro veřejnost. V prostoru jsou dvě místnosti uvnitř, kdy v jedné hrají živé kapely, v druhé elektronická hudba a třetí venkovní stage je věnována hip hopu. Zároveň každý rok vystavují v prostoru budovy i mimo ni umělci z oblasti výtvarné či grafické a nadcházející ročník bude nově oživen o film. Duch festivalu je především v jeho volnosti, kdy nemáme žádné sponzory, granty a vybíráme dobrovolné vstupné. I přesto jsme schopni a rádi zaplatíme honoráře kapelám a nemusíme se skládat na případné ztráty.

Abych se tedy vrátil k úvodu a k tomu, proč vlastně píšu tenhle článek. Již po čtvrté jsem se vrhl do víru shánění kapel, což pokaždé bylo lehce komplikované, ale ne tak jako tenhle rok. Po kontaktování velkého množství kapel skrz emaily, messengerové zprávy, bandzone či bandcamp jsem od velkého množství kapel nedostal ani odpovědi. Po většinou se jako kontakt kapely nabízí pouze email, což už jako první považuji za fatální chybu, pokud nenabízí email, snažím se dohledat messenger a pokud kapela není schopná odpovědět ani zde, přijde mi to nanejvýš zvláštní.

Fakin Fakit

Rád bych vysvětlil, proč považuji pouze email jako chybu. Myslím si, že telefon má v dnešní době skoro každý a mluvené slovo zůstane navždy tou nejlepší interakcí, pokud člověka samozřejmě nemůžeme zastihnout fyzicky. Moje verze toho, jak se nejlépe domluvit na spolupráci, je si zavolat a říct základní informace s tím, že podrobné detaily zašlu emailem. Nabízí se však i druhá varianta – a tou je prostě nezájem o tom na dané akci vystoupit či zkrátka lenost řešit případnou odpověď.

Věřte, že pro mě jako člověka je mnohem lepší obdržet negativní odpověď, nebo zkrátka odpověď, že kapela nezahraje z jakýchkoliv důvodů, než čekat, jestli někdo vůbec odpoví – a tím mít stále otevřený plán koho tedy pozvat.

Nakonec bych tedy chtěl říct, aby kapely, které chtějí hrát a mají zájem o to koncertovat dbali na komunikaci s těmi, co akce pořádají. Pokud kapela nemůže jeden rok, já osobně na ni rád budu myslet i v dalším roce a ozvu se, musím jen zkrátka mít zpětnou vazbu. Sám hraji ve více kapelách a jsem vděčný za to, pokud mě někdo osloví s nabídkou hraní. Nakonec je to přeci to, o co nám všem v kapelách jde. Koncertovat a vyjádřit se tak způsobem, který je nám nejbližší.

Pokud tedy máte zájem si letos 6. června zahrát u nás v Kyjově, neváhejte s tím mě kontaktovat, a to už jak na telefonu 733 338 936 nebo mailu info@fakinfakit.cz.

Tagy komunita Fakin Fakit booking Fakin Sessions

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Tomáš Sytař
Miluju všechno co dělá zvuky, včetně mojí manželky.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY