Přejít k hlavnímu obsahu
Někdy je harmonie i na dálku možná a nutná – jako ve vztahu | Foto: archiv Jaromíra Löfflera
Někdy je harmonie i na dálku možná a nutná – jako ve vztahu | Foto: archiv Jaromíra Löfflera
Jaromír Löffler - Út, 06.10.2020 - 16:00

Jak natáčet muziku na dálku: together but apart...

Máte hlavu plnou nápadů a chcete je rychle zpracovat do skladeb, které si i po letech rádi poslechnete a na podiu předvedete vděčnému publiku? Pokud sami nehrajete se zavedenou kapelou či nejste u nějakého major labelu, který vám dá kapelu dohromady, musíte hledat cestu, jak dát dobré nahrávky bez těžkého zadlužení dohromady.

První krok je demo – je nutné najít formu, která dá dobrému nápadu ten pravý lesk. Nahrát demo na garageband, cubasis nebo jiné ios a android DAWs na iPadu dnes není problém, ale lepší je nejdřív vyzkoušet možné varianty a alternativy buď s nástrojem nebo s live loops, kde se scény dají měnit a testovat.

Když má člověk ten magický pocit, že by to mohl být Hit, je nejvyšší čas hledat muzikanty a studio. To není vždy jednoduché a je to také otázka peněz. V pandemii se v hudebním průmyslu rozjelo moře nových projektů, které umožní nahrávat live dohromady, ale na dálku – to znamená pianista v Praze, basista ve Frankfurtu, bubeník v Curychu, kytarista v LA. Tak jsem na jaře 2020 začal pracovat na novém albu Equal.

Měl jsem štěstí – partnerka nebyla doma a tak jsem ve studiu doma mohl trávit noci a kamarádi muzikanti měli čas a chuť, protože také prožívali lockdown. Tento vývoj půjde dál – my jsme s tou novou technikou ještě museli bojovat – ale ten kooperativní model se prosadí a bude stále jednodušší.

Samozřejmě nejlépe chutná pivo s kamarády po dobré „recording session“ ve studiu – ale někdy je harmonie i na dálku možná a nutná – jako ve vztahu…

Tagy komunita Jaromír Löffler
V mládí mě ovlivnila vlna britského rhythm and blues. Na gymnáziu jsem se tomuto stylu věnoval jako zpěvák olomouckých skupin Refugees a především The Bluesmen. Na repertoáru jsem se tehdy podílel i autorsky, zejména jako textař. Hlavní inspirací se mně časem stal černý americ...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY