Přejít k hlavnímu obsahu
Chceme být s fanoušky v co nejužším kontaktu. | Foto: archiv Purplefox Town
Chceme být s fanoušky v co nejužším kontaktu. | Foto: archiv Purplefox Town
Adam Vokáč - Út, 15.02.2022 - 15:00

Jak jsme s Purplefox Town vystavěli liščí město na půdě Patreonu

Patreon a jemu podobné platformy jsou v dnešní době hojně využívány různými streamery, youtubery a všemožnými tvůrci obecně. Nabízí jim sdílet se svými fanoušky nějaký prémiový obsah výměnou za měsíční příspěvky. Dají se ale tyto platformy využít i v rámci fungování kapely? My v Purplefox Town jsme přesvědčeni, že ano, a tak jsme se chopili lopaty a vydali se vystavět to naše liščí město právě tam.

Vítej v Purplefox Townu! Hudba se tu line ulicemi a její mámení tě pomalu opřádá pestrobarevnými sny. Nesou tě dál a dál labyrintem uliček tvého vědomí a ty je bezcílně následuješ veden tou prazvláštní melodií. Kam až se necháš zavést? Očaruje tě město natolik, že se tu usadíš? Je jen na tobě, jestli budeš vyprávění snů naslouchat jen tak zpovzdálí anebo se přímo zapojíš do dění ve městě…

To jsou slova, kterými vítáme nově příchozí na náš Patreon. Možnost pojmout tuto platformu umělecky a rozšířit příběh o tom našem městečku byla jedna z věcí, která nás k myšlence přivedla. Zároveň jsme cítili potřebu být s fanoušky v užším kontaktu, zvlášť v době pandemie, kdy je koncertů jak šafránu a společnost lidí vám je odepírána. Člověka v takové chvíli napadne hojněji využívat sociální sítě, ale my jsme cítili, že Facebook ani Instagram nám v tomto případě nestačí. Lákala nás totiž představa věnovat onu pozornost jen těm, kteří o ni skutečně stojí, dát jim možnost nahlédnout do zákulisí a přímo je zapojit do dění i tvorby. A na to je Patreon úplně ideální.

Připravili jsme si pro naše budoucí patrony různé nikdy nezveřejněné staré studiovky, demo verze, záznamy z živáků a podobně, ke kterým jim vždycky přidáme i kus příběhu. Dál nás baví sdílet s nimi naše nové jamy a demáče, zkrátka přiblížit je celému procesu tvorby. Zrovna totiž pracujeme na našem třetím albu a je paráda slyšet na ty věci nějakou odezvu už teď a to zvláště od lidí, kteří jsou dobře obeznámeni s naší dosavadní tvorbou. Dokonce jsme s nimi už i konzultovali nějaké mixy, co nám přišly ze studia, anebo jsme se jich třeba ptali na názor, zda do oné instrumentální pasáže zasadit mluvené slovo či nikoliv (samozřejmě s ukázkou).

Patreon vám nabízí rozdělit vaše přispěvatele do několika kategorií, které se odvíjejí od výše měsíčního příspěvku a množství dostupného obsahu. My jsme tyto katergorie zavedli tři, přičemž snílci (1 € měsíčně) mají možnost hledat ztracené sny (=starou nezveřejněnou tvorbu), snáři (2 € měsíčně) objevují nové sny (=nově vznikající tvorbu) a snotvůrci (4 € měsíčně) s námi mohou tvořit sny budoucí (=konzultovat nové studiovky atd.). Vyšší kategorie má navíc automaticky dostupný i obsah těch pod sebou.

Ačkoli vám sama platforma doporučuje stanovit nejnižší poplatek 3 €, my jsme začali už na symbolickém 1 €, protože nám přišlo důležitější dát možnost zapojit se úplně všem, spíš než následovat vidinu nějakého zisku. Ale ani ten samozřejmě nebyl zanedbatelnou motivací a teď tvoří příjemný příspěvek na fungování kapely.

Ukázka příspěvku

I když je zatím projekt poměrně v plenkách, je vidět, že zájem ze strany fanoušků tu je a dělá nám to ohromnou radost. Jsme přesvědčeni, že fungování na téhle platformě je pro kapely stejně tak relevantní jako pro ostatní tvůrce, jen je důležité, aby se nestalo, že tam přesměrují veškerou svou aktivitu a nezúčastnění tak získají dojem, že o ně už nikdo nestojí. Je potřeba dávat tam skutečně bonusový obsah a na dosavadní péči o ostatní sociální sítě setrvat. A ještě bych dodal, že fantazii se meze nekladou a onen obsah může spočívat v něčem úplně jiném, než jsme si zvolili my (napadají mě třeba livestreamy, speciální eventy, pre-releasy a tak).

Pokud tenhle náš projekt někoho inspiruje a rozjede něco podobného, bude nám jedině potěšením. Kdo ví, třeba se to postupně stane i standardem, že kapely a muzikanti obecně tyto platformy využívají (já bych se upsal hned spoustě z nich). Hlavně při tom nezapomeňte bejt tvůrčí a zábavný!

Máte zkušenosti s Patreonem nebo jinými podobnými platformami? Podělte se s námi a napište nám na redakce@frontman.cz.

 

Tagy komunita Purplefox Town

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Frontman kapely Puplefox Town (rhytm guitar, keys, vocals).
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY