Přejít k hlavnímu obsahu
V únoru během natáčení ve vymrzlém stoletému domečku v Martínkovicích u Broumova. | Foto: Alenka Hlaváčová
V únoru během natáčení ve vymrzlém stoletému domečku v Martínkovicích u Broumova. | Foto: Alenka Hlaváčová
Jan Hamerský -

Jak jsem zabil Wabiho Daňka a hrál o čas

Na EP Freska Posledního soudu jsem zprznil Valašský drtivý styl, přidal tuhé lyrics linoryty a pohyblivé obrázky od Alenky Hlaváčové postříhané Martinem Gabrielem Pavlem. Premiéra klipu k Sudetskému drtivému stylu se jako každá správná poprava konala za úsvitu prvního jarního dne. Vysvětlím, co jí předcházelo.

Popud k natočení videoklipu z vlastních zdrojů mi dal ostravský The Music Digest – Feedback Special (20. 12. 2022), kam jsem si jel vyslechnout názor odborné poroty. Milanu Bátorovi (Rádio Ostravan), Danu Sywalovi (ČRo Jazz) a Waghissovi (Full Moon) jsem naservíroval Fresku Posledního soudu.

Track nese jméno gotické fresky objevené před deseti lety na faře v Broumově. Místní zdroje vůbec hrály při výrobě klíčovou roli. Písničku o jaderným holocaustu, kde řvu „neschováš se v žádných zdech“, jsem pořídil v bývalém protiatomovém krytu, dnešním Studiu „I“, které patří Broumovákovi Thomu Frödemu (Imodium, Walkmanz). Basu, mix a master v Reaperu pořešil za pivko jiný místní talent Martin Doležal (Alpha Strategy, Très, ex-MDMA a Stinka). Video jsem poskládal taky za nic v základním editoru videa pro Windows 10 z kousků Terminátora trojky, Tajemství Ocelového města nebo 2001: Vesmírný Odyssey.

Dost jsem si věřil. Dva ze tří porotců byli kámoši, říkali: „Hezký, jen tak dál,“ ale hlasovalo publikum. Skončil jsem třetí od konce. Na druhou stranu, prohrát zrovna s NIKA sotva můžu brát jako osobní potupu. Ještě ten večer jsem psal fotografce a vizuální umělkyni Alence Hlaváčové do Hronova, jestli by se mnou chtěla natočit klip. Neměla takové sebevědomí jako já v Ostravě, ale souhlasila pod podmínkou, že stříhat bude její parťák Martin Gabriel Pavel. Dal jsem jí vybrat ze tří tracků a měl jsem jediný požadavek: „Dodám linoryty a místo a vy dodejte šílenost.“ Vybrali jsme jednomyslně Sudetskej drtivej styl.

Z dvacet let starýho country Wabiho Daňka a Miloše Dvořáčka jsem nechal začátek textu. Suma nekonečno dvacet a bojový pokřik „Nepřežiješ nikdy!“ pocházejí od kluka, co se se mnou strašně rád pral, zbytek jsou výjevy ze života random broumovského dezoláta. Riff jsem rozepsal na tovární beat komba Joyo DC-15. Má asociovat bublání „Lakatoše“ (lesního kolového traktoru LKT-81) s motorovkami na pozadí. Točili jsme 11. 2. 2023 ve vymrzlém stoletému domečku v Martínkovicích u Broumova. Vlky i davy za zábranami hraje pár krátkosrstých kolií. Před kamerou se mihne taky kočka Inkvizice, kterou nikdo z nás nečekal.

Abych Alence a Martinovi nahrál nějaký čas, vyrobil jsem klamný cíl, druhý střiháč bez Wabiho nezvladatelných lyží, zato s Lakatošem a slovenským dřevorubcem, co svoje pracovní výkony točí na GoPro. Osm dní před premiérou jsem ho pustil ven.

Co bude pak? EP nebo rovnou celý LP? Ani jedno ani druhé. Sbírka tří krátkých halekaček, EP Freska Posledního soudu vyšla už 29. listopadu 2022. Nic nepředjímá, jen zase hraje o čas, tentokrát pro grafika s mimčem. Jsme se trochu zasekli na přebalu jiného, EP Hraj si a shoř, naplánovaného taky na letošek.

Jak jste nahrávali svůj singl, desku nebo videoklip vy? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Abbé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY