Přejít k hlavnímu obsahu
Istanbul Mehmed IMC Brilliant
Istanbul Mehmed IMC Brilliant
Jan Podzimek -

Istanbul Mehmet IMC: čineloví dělníci hudby

Pod názvem Istanbul Mehmet IMC se ukrývá nová série činelů od turecké firmy Istanbul Mehmet na českém trhu. Bubeníci, které zajímá kombinace špičkové práce, zvuku a zároveň hodně zajímavé ceny, by měli zbystřit.

Je vždycky fajn narazit na trhu s hudebními nastroji vedle high-end produktů též i na nižší střední třídu, která funguje. A o to činelovým výrobcům z Istanbul Mehmet evidentně šlo. IMC je nová řada bronzových činelů (slitina B20), jež je vyráběna ve dvou provedeních povrchu – Natural a Brilliant. Takže zvukově si přijde na své rocker i jazzman, milovník velkého i jemnějšího zvuku.

Bulent Akbay, produktový manažer Mehmetu říká: „Šlo nám o to vyrobit špičkové kvalitní činely, ale za přijatelnou cenu. Vzali jsme naše zkušenosti a techniky z minula a šli novou cestou. Činely nejsou ručně tepány, ale jsou vyráběny strojově, za použití zkušeností z ruční výroby. Ovšem pozor! Výsledný produkt prochází kontrolou zvukových mistrů a v případě potřeby jsou ještě ručně dopracovány a doladěny. Výhoda strojové výroby je produkční čas, zkrácený na minimum a tím pádem jsou i náklady na výrobu stlačeny dolů, což se právě pozitivně promítá do výsledné ceny.“

Jak už jsem psal, činely jsou vyráběny ve dvou verzích povrchu, to jest Natural a Brilliant. Ovšem to není všechno. Dále si můžete vybrat, zda chcete set složený z hihat 14“, crash 16“ a ride 20“ nebo větší, s přidaným 18“ crashem. Najdeme je pod názvy Natural set 3 nebo 4, případně Brilliant set 3 nebo 4. Cena setu tří činelů vás vyjde na necelých 8700 korun, verze se čtyřmi činely pak zhruba osm stovek víc. Což při úvaze, že máte vlastně plně nabito na hraní, je skvělá zpráva. Třešničkou na dortu je ještě činelové pouzdro, které je v ceně setu. Ještě musím zmínit velmi důležitou věc, činely lze kupovat i jednotlivě.

Jaký je zvuk činelů z řady IMC?

Činely v provedení Natural mají spíše jemnější, temnější a trochu měkčí zvuk, crashe mají překvapivě silné a pronikavé pupky. Crash 18 lze s klidným svědomím využít i jako jazzovější ride činel. Činely provedení Brilliant mají velice silný, jiskřivý a řekněme rockovější zvuk a trochu hlubší ladění.

Tady si prostě skutečně vybere každý. Bubeník začátečník bude mít radost z dostupné ceny. Bubeník amatér bude mít kvalitní činely na koncerty a zkoušky za slušnou cenu. Bubeník profesionál ocení zvukovou kvalitu na live hraní bez velikého strachu o nástroj. A myslím, že je dokonce ocení i ve studiu. Ostatně, jak činely parádně hrají, si můžete poslechnout v přiložených videích.

Tagy Istanbul Mehmet Istanbul Mehmet IMC

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Podzimek
Narodil jsem se v Praze. Bicí jsem vždy miloval. Vystudoval jsem ZUŠ obor bicí nástroje a posléze konzervatoř v Praze, ve třídě legendárního prof. Miloše Veselého. Věnuji se výuce bicích na ZUŠ Vadima Petrova Spořilov a ZUŠ Šimáčkova. Též učím soukromě. Pro Kytary.cz jsem nato…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY