Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v lednu 2023 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Fender Made in Japan Elemental Jazz Bass – čtyřstrunná modifikovaná klasika s moderními prvky jako je např. ergonomický spoj javorového krku s olšovým tělem, řešený pomocí pěti vrutů, nebo dvojice humbuckerů Modern Modified napojených na aktivní okruh s dvoupásmovými korekcemi, blendem a hlasitostí opatřenou push/pull spínačem modů aktiv/pasiv. Palisandrový hmatník s proměnlivým radiusem C-D nese 21 pražců medium jumbo, kobylku HiMass (top-load / string-through) doplňují strojky s otevřenými převody. Barvy: Nimbus White, Stone Black, netradičně tvarovaný perleťový pickguard. Cena: (v přepočtu) cca 1250 dolarů včetně gigbagu.

Ibanez EHB1005F AOM – bezpražcový pětistrunný headless model z edice Bass Workshop má tělo z americké lípy a hmatník z modré směsi Richlite, ladící s barvou nástroje. Krk připevněný pěticí vrutů a vyztužený karbonovými pláty je lepený z ořechu a tepelně upraveného javoru, nultý pražec je široký 45 mm, menzura činí standardních 34 palců. Ladění obstarává systém řešený jako součást kobylky MR5HS s roztečemi strun 18 mm, instalovány jsou dva pasivní snímače Bartolini BH2 kombinované s aktivním okruhem Vari-MID III s třípásmovými korekcemi (parametrické středy). Barva: Arctic Ocean Matte; cena včetně gig bagu a popruhových zámků Schaller S-Locks: cca 1200 eur.

Darkglass Duality DFZ – minimalisticky pojatý basový fuzz, který na přání mnoha fanoušků značky pokračuje v odkazu dnes už nevyráběné verze Duality Dual Fuzz Engine. Kompaktní šasi nese pouze duální souosý potenciometr pro parametry hlasitosti a mixu pro plynulé nastavení poměru dvou nezávislých zkreslovacích obvodů, poskytujících buď hutný high-gain fuzz, nebo známý gateovaný tón s pilovitou vlnou. Pod dnem pedálu jsou další dva trimry – Blend: mix čistého a přebuzeného signálu, a Filter: množství výšek u fuzzu. Cena: cca 150 eur.

Lusithand Devices 800TS Jazzplate – preamp pro basy typu Jazz Bass dodávaný ve formě chromovaného panelu s ovladači a elektronikou, jejíž ekvalizační sekce je převzata z aparátu Gallien Krueger 800RB. Kromě čtyřpásmových korekcí (60 Hz, 250 Hz, 1 kHz, 4 kHz), hlasitosti, blendu (plynulý mix snímačů nebo druhá hlasitost) a výstupního jacku jsou integrovány dva páčkové přepínače – jeden pro volbu režimů aktiv / pasiv, a druhý umožňující výběr z trojice voicingových modů. K napájení okruhu s proudovým odběrem cca 2mA při 9 V, lze použít DC napětí až 27 voltů (3x baterie 9 V), jehož úroveň ovlivňuje dynamiku a pevnost výsledného tónu. Při instalaci preampu v ceně 180 respektive 185 liber (typy Volume + Volume nebo Volume + Blend) není potřeba pájka.

DiMarzio Relentless P a J – po více než dvou letech od premiéry prvního snímače typu Relentless, navrženého pro Billyho Sheehana, se značka k této edici vrací s modely Relentless P (DP299), Relentless J Bridge (DP301), Relentless J Neck (DP300) a setem Relentless J Pair (DP302), určenými pro čtyřstrunné basy. Kryty cívek mají zaoblené hrany a radius kopírující výšku strun, použity byly silné neodymové magnety, stínění zajišťuje nízký šum, rozšířeno je magnetické pole a přepracována byla i základní deska s montážními otvory. Ceny: Relentless P – cca 120 dolarů, J – cca 110 dolarů, J Pair – cca 210 dolarů.

Mono Vertigo Ultra Bass M80-VEB-BLK – kvalitní gig bag osazený gumovou spodní částí The Boot, odpojitelným patentovaným systémem koleček FREERIDE, modernizovaným úchytem krku Headlock, integrovanými panely z odolného ABS plastu nebo nástavci pro volitelné přídavné pouzdro Classic Tick Accessory Case. Jako povrchový materiál byl požit balistický nylon 1680D, nechybí špičkové zipy YKK, plyšové vnitřní podšívky, reflexní lemování, podpora zádové plochy, popruhy, úložné přihrádky a další prvky. Vnitřní rozměry – délka: 122 cm, max. šířka: 37 cm, výška: 7.6 cm. Cena: cca 270 dolarů.

Klávesy

Viscount Legend Soul 261 a 273 – digitální varhany využívající novou technologii modelingu zvuku tvořeného u klasických verzí mechanickým kolečkovým systémem. Varianta 261 disponuje dvěma klaviaturami Viscount s 61 klávesami, zatímco model přidává ke každé z nich dalších 12 reverzních kláves. Oba nástroje mají čtyři sady devíti táhel, vybrat lze i rejstříky tranzistorových či píšťalových varhan nebo 15 basových zvuků navázaných na pedály. Funkce Left Hand Bass směruje dvě spodní oktávy na nižší klaviatuře do jiného výstupu, integrován je reverb, master Eq, wah, phaser, ring modulator overdrive atd. Instalovány jsou DIN konektory MIDI, 4 výstupy, send + return, USB port nebo 11-pinová zdířka kompatibilní s boxy typu Leslie. Ceny: Legend Soul 261 cca 3600 eur, Legend Soul 273 cca 5000 eur.

FutureRetro 777 – americká butiková značka se vrací na trh s reedicí basového analogového syntezátoru, představujícího vylepšenou verzi známého Rolandu TB-303. Synth 777 je schopen nabídnout až 256 patternů, 16 skladeb, generování perkusivních zvuků, lead partů a oproti kultovnímu Rolandu disponuje i dvojnásobně výkonným oscilátorem, FM sekcí, generátorem bílého šumu a rozšířenou modulační jednotkou. Připraveno je MIDI, CV/Gate, včetně převodu MIDI na CV a další funkce, které výrobce prozatím oficiálně nepředstavil. Známá není zatím ani cena tohoto synthu.

Bicí

Istanbul Agop Signature Series – speciální činelová edice, tvořená modely navrženými pro Lennyho Whitea, Mela Lewise, Idrise Muhamada, Cindy Blackman a další hráče, kteří se značkou v průběhu let spolupracovali, včetně verzí zakladatele firmy Agopa Tomurcuka. Varianty se většinou vyznačují temnějším, sušším zvukem a vizuálně jsou jasně rozpoznatelné díky zelenému logu. Dostupné jsou následující modely: Agop Signature Hi-Hat: 13“/14“/15“/16“, AS Crash: 16“/17“/18“/20“, AS China: 16“/18“/20“/22“, AS Ride: 19“/20“/21“/22“/23“/24“/26“, AS Flat Ride: 18“/20“/22“ a AS Medium Ride: 22“. Ceny ručně tepaných činelů z bronzové slitiny B20 začínají na cca 250 euro za 16“ crash.

Tama 1St Chair Round Rider HT430 – limitovaná kolekce jedné z nejprodávanějších bubenických stoliček je nyní k dispozici se sedákem potaženým luxusní látkou používanou pro exkluzivní nábytek. Měkká a dostatečně pevná tkanina v barvách Orange, Sage nebo Navy Blue pokrývá kulatý sedák o rozměrech 34 x 10 cm, doplněný duálními nožičkami poskytujícími potřebnou stabilitu a snížené těžiště, integrována je spolehlivá svorka Glide-Tide a sedlová spojka Seat Link. Výškový rozsah nastavitelné závitové hřídele činí 485 – 655 mm, hmotnost se pohybuje okolo 6.2 kg. Cena: cca 4000 Kč.

Donner DED-20 – finančně dostupný, kompaktní elektronický bicí pad, určený především ke cvičení, obsahuje silikonové plochy vyčleněné pro snare, trojici tomů, hi-hat, crash a ride. Připojit je možno samozřejmě i dva pedály (hi-hat + bass) a vestavěn je také stereofonní koncový zesilovač s dvojicí reproduktorů. Integrovaný modul nabízí zvuk standardních souprav, 12 demo songů, 9 doprovodů, nahrávací sekci (3 minuty záznamu) a další funkce. Konektivita sestává ze sluchátkové zdířky, Aux In, portu USB-C (MIDI / 5 V) a jackového vstupu pro dva zmíněné pedály. Rozměry základní desky včetně tubusu s ovládáním a repry: 40 x 32 cm, hmotnost: 1 kg. Cena, společně s paličkami, pedály, adapterem, kabeláží a 70 výukovými lekcemi: cca 70 dolarů.

DJ

LD Systems Dave G4X Series – nová edice zahrnující čtveřici ozvučovacích aktivních systémů typu 2.1, zahrnujících modely Dave 18 G4X (4000 W, 18palcový subwoofer + dva 8palcové satelity), Dave 15 G4X (2060 W, 15palcový subwoofer + dva 8palcové satelity), Dave 12 G4X (1460 W, 12palcový subwoofer + dva 6.5palcové satelity) a Dave 10 G4X (680 W, 10palcový subwoofer + dva 4palcové satelity). V subwooferu je zabudován šestikanálový mix pro připojení linkového signálu, mikrofonů či nástrojů a připraven je bezdrátový streamingový Bluetooth modul. Oproti řadě G3 dostaly novinky vylepšené vlnovody, kompresní měniče, FIR filtraci a výkonný DSP engin. Subwoofery mají větší cívku a optimalizovaný bassreflex. Ceny: Dave 10 G4X cca 630 eur, 12 G4X cca 1250 eur, 15 G4X cca 1600 eur, 18 G4X cca 2000 eur.

Studio

Roland Drum Machine Collection – pětice plug-inů rytmických automatů Roland TR-808, TR-606, TR-909, TR-707 a TR-727, jejichž zvuk tvořil v uplynulých 40 letech nedílnou součást nepřeberné řady skladeb. Použita byla firemní modelingová technologie ACB (Analog Circuit Behavior) přinášející realistickou reprodukci soundu dnes už legendárních hardwarových předloh. Kromě původních presetů přibyly nové předvolby, rozšířeny jsou možnosti ovládání, počet efektů apod. Využít lze formáty VST3, AU, AAX či nativní podporu pro Apple Silicon. Zakoupením doživotního klíče získá uživatel bezplatný přístup k budoucím aktualizacím. Cena kompletu: 499 eur, možnost stažení 30denní demo verze.

sE Electronics DynaCaster DCM3 a DCM6 – dynamické studiové mikrofony s kardioidní kapslí, primárně navrženou pro nahrávání hlasu. Verze DCM6 je navíc vybavena integrovaným předzesilovačem Dynamite, napájeným fantomem 48 V a poskytujícím zesílení až +30 dB. Celokovové pouzdro doplňuje patentovaný držák eliminující vibrace, mřížku chrání pop filtr a kontakty výstupního XLR konektoru jsou potaženy zlatem. Mikrofony osazené cívkou s neodymovým magnetem mají shodně tvarované tělo, rozměry 158 x 86 x 62 mm, hmotnost necelých 520 g a frekvenční rozsah 40 Hz až 18 kHz. Ceny: DynaCaster DCM3 cca 120 eur, DCM6 cca 170 eur.

Antares Auto-Tune Producer – balíček devíti plug-inů, sloužících pro úpravu nahraných vokálních partů, boduje jednoduchou obsluhou a profesionálními výsledky, včetně přístupu k řadě výukových programů s rozsáhlou knihovnou edukačních presetů a dalšího zvukového obsahu. Set nabízí následující typy plug-inů: Auto-Tune EFX+, A-T Vocal EQ, A-T Vocodist, A-T Slice, A-T Choir, A-T Duo, A-T Articulator, A-T Warm a A-T Auto-Key. Aplikace funguje se systémy Windows 10 / 11 nebo macOS 10.14 až 12.x. K dispozici jsou formáty VST3, AAX a AU. Zaváděcí cena varianty Producer byla nastavena na 13.99 dolarů / měsíc nebo 99 dolarů / rok, provedení Unlimited vyjde na 24.99 dolarů měsíčně nebo 174.99 dolarů ročně. Vyzkoušet lze také bezplatnou 14denní trial verzi.

Tagy gear alert Fender Ibanez Darkglass Lusithand Devices Dimarzio Mono Viscount FutureRetro Istanbul Mehmet tama Donner LD Systems Roland sE Electronics Antares

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY