Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v listopadu 2022 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Fender Aerodyne Special Precision a Jazz Bass – moderně koncipované čtyřstrunné nástroje z produkce japonské divize Fenderu disponují lipovým klenutým korpusem bez pickguardu, javorovým krkem s profilem Modern C, palisandrovým či javorovým hmatníkem s větším radiusem 12 palců a dvacítkou pražců medium jumbo. Struny kotví v kvalitní kobylce Babicz Z-Series FCH-4, zvuk přenáší půlený single coil Aerodyne Special (Precision) nebo dvojice vintage singlů JB (Jazz Bass). Barvy: AS Precision – California Blue, Dolphin Gray, Chocolate Burst; AS Jazz Bass – Bright White, Hot Rod Burst, Speed Green Metallic. Cena: shodně cca 1350 dolarů včetně gig bagu.

Cort Elrick NJS4 a NJS5 – čtyř a pětistrunné prémiové modely NJS (New Jazz Standard), postavené ke 30. výročí značky Elrick Bass, která na vývoji těchto nástrojů s Cortem spolupracovala. K olšovému tělu je přes ergonomický spoj připevněn pomocí šesti vrutů krk ze tří kusů výběrového javoru a stejné dřevo tvoří také hmatník s 24 pražci. Dvojici single coilů Voiced Tone VTB-ST doplňuje aktivní přepínatelný preamp Bartolini Elrick NJS Special, použita je kobylka MetalCraft M4 nebo M5 a odlehčené strojky Hipshot Ultralite. Barvy: Black, White; ceny: NJS4 cca 1400 dolarů, NJS5 cca 1500 dolarů.

Fender Rumble 800 Combo – od listopadu začíná Fender nabízet nové kombo, které se řadí k úspěšného modelu Rumble 800 Stage. Oproti předchozí verzi je ovládání řešeno konvenčněji, tedy bez efektové sekce s displejem, koncový stupeň s max. výkonem 800 W a přepínáním Full/Low Power je napojen na dva 10“ reproduktory Eminence a vypínatelnou kompresní hornu. Volit lze mezi voicingovými mody Bright, Contour, Vintage, nechybí overdrive, čtyřpásmový EQ, ef. smyčka, Aux In, Speakon pro externí box, XLR line out, vstup pro footswitch atd. Cena: cca 850 dolarů.

Secret FX OMNIA Bass Drive – signovaný overdrive navržený italskou značkou pro famózního basistu Alexe Lofocoa disponuje širokým rozsahem zkreslení, počínaje clean boostem až po saturovaný distortion s nádechem fuzzu. Efekt s ovladači Gain, Tone, Volume boduje nízkým šumem, transparentním přednesem bez úbytku spodních frekvencí a citlivou reakcí na dynamiku hry. Drive osazený true bypass footswitchem je možno napájet DC adapterem 9 až 24 V, kdy platí: vyšší napětí = výraznější projekce a dynamika. Cena: 285 eur.

Tech 21 SansAmp RBI 2022 – nástupce populárního rackového preampu z roku 2001 s novým faceliftem, odkazujícím na SansAmp Classic z roku 1989 s původním logem, a několika modifikacemi v napájecí sekci. Hlavní analogové obvody, způsob ovládání i konektivita včetně sériové / paralelní efektové smyčky nebo bufferovaného XLR výstupu pro originální „dry“ signál zůstaly zachovány. Zvukově i funkčně flexibilní RBI lze použít v kombinaci s koncovým zesilovačem, klasickým aparátem, mixpultem nebo nahrávacím zařízením. Cena: cca 460 eur.

Klávesy

Korg Drumlogue – hybridní bicí automat s 11 hlasy, analogovým obvodem pro BD, SD, HT, LT a digitální sekcí s PCM jednotkou a multi-enginem (VPM, Noise, User) převzatým z modelu Minilogue XD. Vybírat lze ze 128 programů, stejného počtu kitů, připravena je jednotka Custom Synths, 64krokový sekvencer, efektová sekce (reverb, delay, master) a také Nano plug-in s dvojicí oscilátorů, RM, filtrací, clippingem, EG a LFO. Instalován je sluchátkový výstup, MIDI, 2 x USB port, Sync In/Out a 4 individuální výstupy. Přehlednému ovládání napomáhá OLED displej a kompatibilita s nanoKONTROL 2 či nanoPAD 2. Napájení: adapter DC 9V; rozměry: 317 × 189 × 73 mm; hmotnost: 1.4 kg; cena: cca 600 dolarů.

Synclavier Regen – digitální desktopový syntezátor z produkce znovuzrozené značky. Novinka přináší několik typů syntézy (aditivní a subtraktivní) převzatých ze slavného modelu Synclavier II z počátku 80. let. Nechybí možnost využití samplů, vrstvení až 12 dílčích partů s různými enginy, integrována je efektová sekce, podpora polyfonní funkce aftertouch, spousta presetů, celkem 8 knihoven atd. Připraveno je 6 USB portů, samostatné dvojice TRS / XLR výstupů, MIDI In, slot pro SD karty a sluchátková zdířka. Synth lze předobjednat za cenu cca 2500 dolarů.

Keith McMillen K-Board C – kompaktní MPE USB MIDI keyboard kontroler, určený pro klávesisty, producenty, zvukové experimentátory apod. K-Board-C je kompatibilní s veškerým hudebním softwarem a k počítači nebo mobilnímu zařízení se připojuje přes port USB-C. Model disponuje 25 dotykovými klávesami s funkcí velocity, polyfonním aftertouchem a naklápěním, což hráči dává naprostou kontrolu nad hudebním výrazem. Nové šasi dostalo odolný polykarbonátový povrch z ABS, a je nabízeno v pěti výrazných odstínech Snow, Galaxy, Orchid, Lime nebo Aqua. Cena: cca 120 dolarů.

Bicí

Rogers PowerTone Two Tone – třímístný kompaktní kit (BD 12“ x 20“, FT 14“ x 14“, T 7“ x 12“) v barevném provedení Gold/Silver Sparkle, k němuž lze přikoupit bubínky typu 24-GSTT (5“ x 14“) nebo 26-GSTT (6.5“ x 14“) má korpusy z pěti vrstev javoru, vnitřní výztužné prstence z topolu a třikrát ohýbané ráfky o síle 2.3 mm. Tom je dodáván s uchycením Ultra-Matic, bubny jsou obuty do blan Remo. Cena: cca 2350 dolarů.

DrumCraft Series 6 Limited Edition 2022 – prémiová edice bicích kitů v nových transparentních odstínech Black to Red Fade a Black to Vivid Blue Fade v gradientní úpravě stříkané lesklým lakem. Stěny korpusů o tloušťce 6.4 mm jsou vyrobeny ze čtyř vrstev ořechu a stejného počtu vnitřních javorových plátů. Hrany stěn mají úhel 45 stupňů a hardware dostal chromovaný saténový povrch. K dispozici jsou verze Standard v konfiguraci 22“x18“, 10“x7“, 12“x“8, 16“x14“, 14“x6.5“, Studio: 20“x16“ 10“x7“, 12“x“8, 14“x14“, 14“x5.5“, 2up 2down: 22“x18“, 10“x7“, 12“x“8, 16“x14“, 14“x6.5“ a Jazz: 18“x14“, 12“x8“ 14“x14“, 14“x5“. Ceny startují na částce cca 1000 eur za set Jazz BRF.

Istanbul Agop XIST Dry Dark Brilliant – série profesionálních činelů, která oproti předchozí řadě XIST Dry Dark disponuje jasnějším tónem a díky vyšší hmotnosti také větším objemem tónu. Pořídit lze dva páry hi-hat o průměrech 15 a 17 palců nebo crashe 19“, 21“ a 22“, které je možno použít také jako lehčí ridy. Ručně tepané verze s lesklým povrchem si zachovávají komplexní zvukový charakter a poskytnou výraznou dynamickou odezvu s nadstandardní projekcí. Ceny startují na částce cca 280 eur za crash 19“ a končí na cca 435 eurech za hi-hat 17“.

Studio

Zoom R12 MultiTrak – osmistopý desktopový studiový rekorder s integrovaným FM syntezátorem, barevným dotykovým displejem, slotem pro SDHC/SDXC karty s kapacitou až 1 TB a napájením pomocí adapteru, čtveřice AA baterií nebo USB portu. FM synth nabízí 18 zvuků, jeden bicí kit, 150 patternů a možnost ovládání přes MIDI kontroler či programováním sekvencí na touchscreenu. Nová funkce Sequence Play slouží k vytváření playlistů, nechybí efektová sekce s DSP procesorem Zoom MFX efektovým send kanálem, dva XLR/TRS vstupy (4 x out), kompatibilita s editačními aplikacemi, metronom, fantomové napájení atd. Cena: 8200 Kč včetně adapteru AD-17 a USB kabelu.

IKM X-Monitor Software – aplikace pro vlastníky špičkových studiových monitorů iLoud Precision z produkce značky IK Multimedia, kterou si uživatelé některého z těchto kabinetů mohou po registraci na IK User Area samozřejmě stáhnout zdarma. Software je schopen nastavit konkrétní frekvenční rozsahy s kalibrací ARC nebo bez ní, změnu si následně monitory uloží a automaticky ji vyvolávají při každém zapnutí. Aplikace také řídí emulaci frekvenční a fázové odezvy nejznámějších studiových monitorů na trhu, což umožňuje testovat mixy na různých virtuálních referenčních systémech pomocí jediného páru reproduktorů. V současné době je k dispozici více než 20 emulací boxů.

Lewitt CONNECT 6 – USB-C karta vybavená efektovou DSP jednotkou obsahující kompresor, expander a ekvalizer s nulovou latencí a flexibilním směrováním. První USB rozhraní rakouského výrobce mikrofonů zvládá kromě studiových funkcí také streamovací či podcastingové aplikace, čemuž odpovídá trojice USB portů nebo podpora platforem iOS / Android / Mac / Windows.

Dva kombinované vstupy disponují preampy s gainem až 72 dB, integrován je stereofonní minijackový Aux In, 2 x symetrický výstup, 2 x nezávislý sluchátkový konektor a také minijack pro monitory. Kromě tří virtuálních kanálů lze využít loopback i tzv. Auto Setup. S výjimkou ovladače hlasitosti jsou ostatní parametry nastavovány prostřednictvím softwaru Control Center. Cena: cca 7300 Kč.

Tagy gear alert Fender Cort Secret FX Tech 21 korg Synclavier Keith McMillen Rogers DrumCraft Istanbul Mehmet IK Multimedia Zoom Lewitt

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY