Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 10.10.2016 - 08:00

Ikonické lubovky D’Angelico: elegance a styl

Historie legendární značky D’Angelico sahá až do třicátých let minulého století, kdy v malé dílně na newyorském Manhattanu začal John D’Angelico vyrábět své první nástroje. Precizně odvedená práce a špičkový zvuk byly pro zakladatele a šéfa značky alfou a omegou výsledků jeho práce, což se v začátcích také odrazilo na minimálním počtu vyrobených kytar. Firmička o třech lidech byla v té době schopna vyprodukovat jen asi 35 nástrojů ročně a zájemci o tyto butikové skvosty museli čekat v dlouhém pořadníku.

Díky D’Angelicově umu, zkušenostem a nekompromisní filozofii se nástroje této značky staly mezi fajnšmekry známé i za hranicemi New Yorku a postupem času se z firmy stal jeden z celosvětově uznávaných etalonů kvality. Semi-akustiky D’Angelico jsou v dnešní době stejným pojmem jako originální modely Gibsonu nebo Fenderu z padesátých let.

Nyní se s touto ikonickou značkou můžete detailně seznámit v Kytary.cz, kde se objevily první kousky z finančně dostupnější série Standard, vyráběné korejskou pobočkou firmy. Jedná se o modely D’Angelico EX-SS, EX-DH, EX-DC, EX-175 a EXL-1, jež se liší jak tvarem a velikostí korpusu, tak i osazenými snímači a elektronikou.

D’Angelico EX-SS je nejmenší pololubovkou řady Standard s korpusem cutaway z laminovaného javoru, pohodlným subtilnějším krkem z javorových a ořechových plátů, palisandrovým hmatníkem osazeným 22 pražci, trapezoidním struníkem s kobylkou tune-o-matic, skvělými ladicími strojky Grover Super Rotomatic a dvojicí vintage humbuckerů Kent Armstrong.

D’Angelico EX-DC s tělem v nestárnoucím designu Gibsonu ES-335 a topem z plamínkového javoru má identickou výbavu jako předchozí verze, lubovka D’Angelico EX-DH má hlubší korpus a tím pádem i výraznější projekci v nižších frekvenčních pásmech a verze EX-175 disponuje smrkovou vrchní deskou, dvěma humbuckery Retro a vibratem Bigsby B-30.

Absolutní klasikou je archtopový D’Angelico EXL-1 s třípalcovou hloubkou těla, javorovými luby i zadní deskou a smrkovým topem. Kobylka s palisandrovou základnou je doplněna struníkem Stairstep a u krku najdeme minihumbucker s nezávislým systémem uchycení, jež korpusu nijak nebrání v plné rezonanci. Polohové značky na hmatnících všech nástrojů jsou z pravé perleti, výstupní jackové konektory dodala společnost Switchcraft a hardware je ve stříbrném nebo zlatém chromu.

Semi-akustiky D’Angelico z edice Standard nejsou určeny pouze jazzovým nebo bluesovým hráčům, svůj model zde mohou najít i muzikanti pohybující se v rocku, popu, rock 'n' rollu a dalších žánrech. Elegantní stylovky s typickým art deco designem jsou dodávány včetně pevného pouzdra a ceny se pohybují od 37 990 Kč za verzi EXL-1 až po 42 990 Kč v případě variant EX-DH nebo EX-175.

Tagy D’Angelico
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY