Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 22.05.2020 - 00:01

Ibanez JIVAX, JIVA10 a JIVA Junior

Nita Strauss se v roce 2018 stala první tovární hráčkou stáje Ibanez, která jí postavila signovaný model JIVA vycházející z produktové řady Saber. Pokračující spolupráce s kytaristkou kapely Alice Coopera se otiskla i v letošní nabídce značky, zahrnující upravenou verzi JIVA 10 2020, finančně přístupnější alternativu JIVA Junior a luxusněji pojatou variantu JIVAX.

Nejnovější provedení modelu JIVA 10 se po roce vrací k mahagonové základně korpusu s javorovým obláčkovým topem, krk je lepený ze tří kusů javoru proložených dvěma pláty purpleheartu a hmatník o radiusu 400 mm nese 24 pražců. Přímo do těla jsou zapuštěny snímače DiMarzio Pandemonium a True Velvet, struny kotví v uzamykatelném vibratu Edge-Zero II s roztečemi 10.8 mm.

Pro tělo ekonomické verze JIVA Junior bylo vybráno tropické dřevo meranti a horní javorová deska je potažena obláčkovou dýhou. Zvuk přenáší dvojice firemních humbuckerů Quantum QM1/QM2 (15 kOhm, 18 kOhm) s keramickými magnety a ve střední pozici je usazen Alnico single coil QMS1.

S variantou JIVA 10 sdílí Junior mechaniku Edge-Zero II se zámky nultého pražce o šířce 43 mm, u ebenového hmatníku zdobeného EKG křivkou byla vynechána ozdobná lemovka hran a javorový krk bez pásů purpleheartu dostal profil Wizard III s tloušťkou 19 mm na 1. pražci a 21 mm na 12. poloze.

Na rozdíl od předešlých popisovaných modelů vyráběných indonéskou pobočkou, si produkci signatury JIVAX vzala na starost japonská továrna Fujigen, kde nástroj opatřili korpusem z výběrového afrického mahagonu s masivnějšími výložkami zdůrazňujícími kontury těla a výrazně prokresleným obláčkovým javorovým topem, který kryje také hlavici.

Hmatník nalepený na krku s profilem JIVA disponuje kromě pečlivě začištěných jumbo pražců a intarzií poloh také luminiscenčními značkami. Z vibrata Edge Zero směřují struny do spolehlivých ladicích strojků Gotoh SG381 a integrován je opět snímačový set tvořený dvěma signovanými humbuckery DiMarzio Pandemonium, kterým sekunduje prostřední singl DiMarzio True Velvet.

Ceny a barevné úpravy edice Ibanez JIVA: JIVA 10 2020 – transparentní lak Deep Space Blonde (DSB), cena cca 1500 dolarů, JIVA Junior – transparentní lak Deep Sea Blonde (DSE), cena cca 800 dolarů, JIVAX – odstín Transparent Black Burst (TBB), cena cca 3300 dolarů.

Tagy Ibanez Ibanez JIVAX Ibanez JIVA10 Ibanez JIVA Junior
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY